Milyonlarca çalışanı ilgilendiren ve Türkiye'nin gündemini aylardır meşgul eden asgari ücret son durumu sonunda netleşiyor. Çalışan vatandaşlar ise asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak olan karara kitlenmiş durumda. Asgari ücret durum için komisyon bugüne kadar üç kez bir araya geldi.

Güncel Trabzon Haberleri

TİSK’in ev sahipliği yaptığı üçüncü toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, geçtiğimiz senelere göre asgari ücretin durumu daha erken belli olacağını belirterek,  son olarak 14 Aralık 2021 tarihinde görüşmelerin sonuçlanacağını açıklamıştı.

asgari ücret zammı ne kadar oldu

Asgari ücret komisyonu, dördüncü toplantısını dün yapamadı. İşverenler TİSK ve işçi tarafı Türk-İş’e toplantı için bir geri dönüş sağlamadı. Asgari ücretin belirlenmesi için toplantının bugün de yapılması beklenmiyor.

TİSK ve Türk-İş’in, yüzde 14 olan SGK prim payının 5 puan indirilme konusunda mutabakata vardıkları, hükümetinde bu konu üzerinde çalışma yürüttüğü aktarıldı.

Güncel Trabzon Haberleri

TİSK ile Türk-İş'in, birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına indirilmesi ve 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde yüzde 6 olarak faal olarak uygulanması; toplu sözleşme olmayan yerlerde ise yüzde 3 olarak uygulanması taleplerinde de uzlaşma sağlandığı ve bunun üzerinde de çalışma yürütüldüğü ifade edildi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan henüz kendilerine toplantıyla ilgili bir bildirim gelmediğini ve net bir tarih açıklanmadığını ifade etti.

asgari ücret ne kadar oldu

Asgari Ücret için kendi hesaplarını yapıyorlar

Koç, istekleriyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Kendi hesaplarını da yapıyorlar Hazine tarafında. Hem SGK, hem de vergiyle ilgili isteklerimiz var. Onların çalışmaları da devam ediyor” dedi.

Koç, “Toplantının yapılamamasında Türk lirasının dolar kuru karşısında değer kaybıyla ilgisi var mı?” sorusuna “Yani yok. Onlarla hiç ilgilenmiyoruz. Dövizle ilgili bir durumun olduğunu düşünmüyorum” karşılığını verdi.

Asgari ücret ne kadar olacak ?

Koç, işçiyi, TÜİK’in açıkladığı enflasyona oranları karşısında ezdirmeyeceklerini söyleyerek, “Enflasyona karşı işçimizi koruyacağız. Bunun üzerine neler yapabiliriz diye düşünüyoruz? Onların çalışmaları üzerinde fikir alışverişi yapıyoruz. SGK işçi desteği, Asgari Geçim İndirimi, vergi diliminin düzeltilmesi. Enflasyona karşı işçimizi koruyacağız demek zaten Asgari ücretin durumunun 3 bin 500 liranın altı olmayacak anlamına geliyor” diye konuştu. Koç, “Memleket bizim memleketimiz. İşçi, işveren, hükümet hep birlikte el ele verip ne yapabilirsek onun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

asgari ücret son dakika

Bakanlık Çalışma Genel Müdürü Önder ise yaptığı açıklamada, asgari ücret durum toplantısının tarihine ilişkin, “Bakanlık basın müşavirliği bildirecek. Halen çalışmamız sürüyor” ifadelerini kullandı.

İşçi ve işveren taraflarının üzerinde uzlaştığı yüzde 5’lik işçi SGK priminde yapılacak indirim için ise, “O iki tarafın da önerisiydi zaten. Genel olarak bütün konular üzerinde çalışmalarımız sürüyor” dedi.

asgari ücret zammı ne kadar oldu-2

Peki Asgari ücrette son durum nedir

Hazine'ye yük getiren unsurlar var. Yaşam maliyeti konularında komisyonda uzlaşılan rakam ağır işlerde çalışan asgari ücretli işçiler için 3 bin 576 lira seviyesinde. Bunun üzerine ücrette asgari ücretteki SGK işçi priminin 5 puanlık bölümünü Hazine'ye devri konusunda işçi ve işveren uzlaştı.  Gelir vergisi ilk diliminde asgari ücretin brüt tutarına yükseltilmesi konusunda da işçi ve işverenler arasında uzlaşma sağlandığı da açıklandı.

Güncel Trabzon Haberleri

İşçi ve işverenin asgari ücret rakamı

Yaklaşık 3 bin 900 liralık işçi ve işverenin ortak noktada buluştuğu bir asgari ücret durumu söz konusu. Ancak işveren tarafında, son 6 yıldır devam eden asgari ücret desteklerinin 2022'de de sürdürülmesi yönünde bir talep var. 

son dakika asgari ücret zammı

Asgari ücrette nihai sona yaklaşılıyor

Süreç devam ederken, asgari ücret karar toplantısı yapılan çalışmalar sebebiyle uzamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Ankara'da bulunduğu bugünlerde temaslar iyice hızlandı. Bu gelişmeler artık asgari ücretin durumunun netleşeceği anlamına geliyor.