61 medya haber servisi- Prof. Dr. Cevdet Yılmaz, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve bir önceki gün sona eren Trabzon Sempozyumu kapsamında iklim değişikliği ile ilgili bir bildiri sundu. Trabzon’da yaylalarda yapılaşmaya dikkat çekerek yapıların yıkılmaya başlandığını ancak bunun umut vaat etmediğine işaret etti. Yılmaz, konuşmasında Karadeniz yaylalarında var olan çarpık yapılaşmaya İstanbul’u örnek göstererek İstanbul’un betonlaşmasının başında Karadenizlilerin geldiğini vurguladı. 

Trabzon’da yaylalarda yapılaşmaya dikkat çeken Prof. Dr. Cevdet Yılmaz yapıların yıkılmaya başlandığını ancak bunun umut vaat etmediğine işaret etti. Prof. Dr. Yılmaz, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve bir önceki gün sona eren Trabzon Sempozyumu kapsamında İklim değişikliği ile ilgili bir bildiri sundu. Yılmaz, konuşmasında betonlaşma ve yapılaşmaya dikkat çekti. Karadeniz yaylarında var olan yapılaşmaya İstanbul’u örnek verdi. İstanbul’un betonlaşmasının başında Karadenizlilerin geldiğini vurguladı.

Trabzon'da freni boşalan minibüs evin çatısına uçtu Trabzon'da freni boşalan minibüs evin çatısına uçtu

İSTANBUL’DA KARADENİZLİLER GALİP GELDİ

Prof. Dr. Yılmaz, “Geçenlerde baktım Hıdırnebi Yaylası’nda 16 tane evi yıkmışlar. 100 tane daha yıkılacakmış. Vatandaş isyanda. ‘Bize haber vermediniz’. Biz bunu İstanbul’da gördük. Gecekondulaşmayla beraber zabıta yıkıyor, vatandaş yapıyor derken kim galip geldi? Gecekondular galip geldi. İskân talebi fazla olunca her defasında af çıktı. Her af çıkışında İstanbul genişledi. Böyle bir tecrübe yaşanmışken tecrübenin müsebbibi de Karadenizliler başta geliyorsa çıkma, ek katlarla İstanbul’u betonlaştıranların müsebbibi olarak Karadenizliler başta geliyorsa, bu Karadenizliler acaba kendi yaylalarına ne yapar? Kendi yaylalarında ‘Burası benumdur da” deyip yapamaz mı? Yapar. Bu adımları attığında bunu kim durduracak? Mülkiyet hakkı da var. Buradaki yerel yönetim oy kaygısıyla buradaki kişiye ‘sen yapamazsın’ diyebilir mi? Bence biraz zor.” ifadelerini kullandı.

Rabia MOLLAOĞLU