12 yaşındaki öğrenci sınıf arkadaşını önce hortumla dövdü sonra bıçakla öldürdü 12 yaşındaki öğrenci sınıf arkadaşını önce hortumla dövdü sonra bıçakla öldürdü

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım Pazar günü meydana gelen terör saldırısında 6 kişi öldü, 81 kişi de yaralandı. Taksim'e bombayı bırakan Suriye uyruklu terörist Ahlam Albashır ise olayın ardından saklandığı Küçükçekmece'deki evine yapılan baskınla kıskıvrak yakalandı. Yaklaşık 1200 kamera görüntüsünü inceleyen özel ekip, İstiklal Caddesi'ni kana bulayan saldırıyla ilgili soruşturmayı derinleştirirken, patlamayla ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı.

kadin_polisler_taksim_de_cicek_dagitti_33356

Otobüs beklemiş

Bugün servis edilen yeni görüntülerde kadın terörist Ahlam Albashır'ın saat 15.17 civarında Taksim Meydanı'na geldiği, yaklaşık 15 dakika sonra cadde üzerinde bir banka oturduğu ve yaklaşık 40 dakika oturduktan sonra sırt çantasını banka bırakarak yerinden kalktığı ve yürümeye başladığı anlar yer aldı. Patlama sonrasında olay yerinden hızla uzaklaştığı anlar da bugün servis edilen görüntülerde saniye saniye yer aldı.

taksim-square-istanbul-tram

Öte yandan terör saldırısıyla ilgili soruşturmada başka detaylar da ortaya çıktı. Suriye uyruklu Ahlam Albashır, PKK tarafından verilen eylem talimatını Aynularab'daki terör örgütü merkezinden aldı. Aldığı talimat üzerine Albashır, eylem yapmak için 4 ay önce yasa dışı yollarla Afrin üzerinden Türkiye'ye girerek İstanbul'a geldi.

İstanbul'u kana bulayan teröristin yeni görüntüleri ortaya çıktı2 (3)

Bombacı terörist Ahlam Albashır, B.H. isimli şüpheliyle İstanbul'a gelerek Esenler'de Suriye uyruklu 2 kişinin yaşadığı evde kaldı. Teknik takibe takılmamak için dijital yollarla iletişim kurmaktan kaçınan Albashır ve beraberindeki şüphelinin, kamufle olmak amacıyla 4 ay bir tekstil atölyesinde çalıştığı tespit edildi. Emniyet güçlerinin soruşturması çerçevesinde devam eden operasyonlarında gözaltına alınan şüpheli sayısı 50'ye yükseldi. Gözaltına alınalar arasında, şüpheli Suriye uyruklu Ahlam Albashır'ı Yunanistan'a, firari şüpheli B.H'yi de Bulgaristan'a kaçırmak isteyen Ammar J. ile Ahmed J. adlı 2 kardeşin de bulunduğu öğrenildi.

İstanbul'u kana bulayan teröristin yeni görüntüleri ortaya çıktı2 (2)

YUNANİSTAN'A KAÇIRMA PLANI TUTMADI

Yasir K'nin olay günü terörist Ahlam Albashır ve firari şüpheli B.H'yi araçla Beyoğlu'na getirip meydana yakın bir yerde bıraktığı, şüpheliler Yasir K. ve B.H'nin daha sonra Esenler'e geri döndüğü belirlendi. Albashır'ın saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Yasir K'yi arayarak kendisini almasını istediği, Yasir K'nin "Polis her yeri tutmuş, gelemem" demesi üzerine teröristin taksiyle Esenler'e gittiği tespit edildi.

İstanbul'u kana bulayan teröristin yeni görüntüleri ortaya çıktı2 (1)

Şüpheli Ahmed J'nin de Ahlam Albashır'ı Esenler'den alıp Küçükçekmece'deki evine götürdüğü ve daha sonra Yunanistan'a kaçırmayı planladığı bildirildi. İstanbul polisinin kısa sürede adresini belirleyerek yaptığı operasyonla Albashır'ı gözaltına alması üzerine kaçırma planını uygulamaya koyamayan Ahmed J'nin operasyon anında evde olmadığı belirlendi.