Önceki gün İstanbul Barosu yeni başkanını seçti. 144 yıllık baro tarihinde ilk kez kadın bir başkan seçildi. Seçimi Trabzonlu isim Avukat Filiz Saraç kazandı. Seçimin ardından İYİ Parti Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Grup Başkanvekili Berrin Tezel Erkuloğlu bir mesaj yayımladı.

Önceki gün İstanbul Barosu yeni başkanını seçti. 144 yıllık baro tarihinde ilk kez kadın bir başkan seçildi. Seçimi Trabzonlu isim Avukat Filiz Saraç kazandı. Seçimin ardından İYİ Parti Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Grup Başkanvekili Berrin Tezel Erkuloğlu’ydu. Erkuloğlu bir mesaj yayınladı “Konu dönüp dolaşıp siyasete gelince kadın erkek eşitliği derdim ,seçme hakkı seçilme hakkı kadınların her türlü özgürlüğü olmalı… Dimitrina da bu Avrupa’da bile yok Mustafa, Türkiye’de ne zaman olur? Çok yakında derdim çok yakında!.. Kadınlar yeniden doğuracaklar kendilerini…” Mustafa Kemal Atatürk’ün günlüğünden

Atatürk Sofya Ataşemiliterliği sürgün edildiği (1913-1915)yılları arasında sohbetlerinde, konu dönüp dolaşıp siyasete gelince kadın erkek eşitliği ,seçim hakkı, seçilme hakkı. Kadınların her türlü özgürlüğü olmalı diye cümleler kurmuş. Bu Avrupa da bile yok ki Türkiye de ne zaman olur diye sorduklarında da,  çok yakında , hem de çok yakında .. Kadınlar, yeniden doğuracaklar kendilerini diye cevap verdiğini öğreniyoruz .

İnsan hakları evrensel beyannamesi (1948), kadının insan haklarının konuşulduğu CEDAW BM (1979), Atatürk daha Osmanlı subayı iken tarih 1913 1920’lerden önce eşitlik fikrine sahipmiş !!

Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) Karadeniz Bölge Temsilciliğine Trabzon’dan aday Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) Karadeniz Bölge Temsilciliğine Trabzon’dan aday

Haberi okuduğumda aklıma ilk gelen işte Atatürk’ün bu anısı oldu evet kadınlar yeniden doğuracak kendilerini.  Toplumun kadınlara çocuk doğurma dayatmasından özgürleşip kendi kariyerleriyle kendilerini doğurmaya başladıklarında tıpkı Dr.Dilek Gürsoy ve Av.Filiz Saraç gibi .. Güçlü Kadınlar Zihinlerdeki acizlik önyargılarını kıra kıra geliyorlar. Eşitlik için değişim başlıyor! Cumhuriyetimiz 2. yüzyılı kadınların omuzları üzerinde yükselecek”