Isırgan otu, birçok hastalığın tedavisi için kullanılan ve oldukça şifalı olan bir ot çeşididir. Isırgangiller familyasından gelir ve bilimsel adı Urtica dioica’dır. Bitki ilkbaharın gelişiyle çiçeklenmeye başlar. Isırgan otu mayıs ayından ağustos ayına kadar doğada çiçeklenmiş şekilde yaşar. Isırgan otunun yaprakları koyu yeşil renkte ve şekli ovaldir. Yapraklarının üst kısımlarında yakıcı tüyler yer alır.

Isırgan otunun tohumları içeriğindeki yağ nedeniyle çok değerlidir. Isırgan otunun suyu C vitamini, formik asit, potasyum, histemin, demir gibi insan sağlığı için yararlı mineraller ve tuzlar içerir.

Isırgan otunun saça faydaları nelerdir?

ISIRGAN OTU

Isırgan otu saç tellerini kalınlaştırarak güçlendirir ve saç dökülmesine engel olur. Saç köklerini besler ve saçın gürleşmesine yardım eder. Kepek sorununu önlemede etkilidir.

Isırgan otu yıpranmış saçların onarımında fayda sağlar ve saç kırıklarının azalmasına neden olur. Saça canlı ve parlak bir görünüm verir. Saçın yağ dengesini korumasına yardımcı olarak aşırı yağlanmayı önler. İnce telli saçların hacim kazanmasını sağlar. Yeni saçların çıkması için faydası vardır.

Isırgan otu saça nasıl uygulanır?

Isırgan otu saça farklı kürler şeklinde uygulanır. Sorununuza göre seçeceğiniz kürü uygulamak için saçlarınızın temiz olması gerekir.

Saçınızın daha gür görünmesini sağlamak için bir tatlı kaşığı ısırgan otunu bir tutam biberiye ile 500 ml kaynar suda demlemelisiniz. Bu karışımı saçlarınıza haftada 3 – 4 kez uygulayabilirsiniz.

ISIRGAN OTU CORBASI1

Saçınızın parlaklık kazanması ve kepek sorunundan kurtulmak için 4 – 5 gr ısırgan otunu 750 ml kaynar suda 4 – 5 dakika kadar tutun. Isırgan otu suyunu soğumaya bırakın. Süzerek temiz bir kaba alın ve saçlarınızı bu suyla yıkayın. Yarım saat ıslak olarak bekleyin ve normal suyla durulayın.