Uzman Diyetisyen Elif Öztürk ısırgan otunun kanser gelişimini engellediğini söyledi. Tarihten bugüne faydaları konuşulan ısırgan otunun kanser gelişimine karşı anti mutajenik etki gösterdiği ve özellikle prostat ve meme kanseri gelişimini önlediği kaydedildi. Uzman Diyetisyen Elif Öztürk ısırgan otunun toz halinde günde 3-4 kez kullanılabileceğini ancak zamanı geçtikten sonra toplanan yapraklardan oluşan tozun kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

WhatsApp Image 2022-03-21 at 18.01.53

Elif Öztürk ısırgan otunun faydaları ve kullanımına ilişkin şunları kaydetti:

Isırgan otu (Urtica diociaca L.) çocukluğumuzun kabusu olsa gerek. Bacaklarımızı, ellerimizi yakması, bir de top oynarken topun ısırganların arası kaçmasının yarattığı korku çocukluk anılarım arasında yer alır. Isırgan otu denince canımın çok yandığını hatırlarım. Isırgan otuyla ilgili anılarımız pek çoğumuzun çocukluğunda böyle yer alıyordur. Gelin birde farklı açıdan bakalım. Sağlık üzerine etkilerini ele alalım. Isırgan otunun yaprakları oldukça fazla klorofil ve karotenoid içermektedir ve demir, kalsiyum, potasyum gibi mineraller bakımından çok  zengindir.

WhatsApp Image 2022-03-21 at 18.01.53 (1)

Isırgan otu halk arasında eskiden beri hastalıkların tedavisinde ve hastalıkların gelişmesinin önlenmesinde etkili olduğu inancıyla oldukça yaygın kullanılmaktadır. Diyabet üzerine yapılan çalışmalarda açlık kan glikozu, HbA1c düzeylerinde anlamlı düşüşler sağladığı gösterilmiştir. Nörolojik hastalıklar ile ilgili yapılan çalışmalarda egzersiz ile beraber ısırgan otunun fizyolojik beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği görülmüştür. Ayrıca vücudumuz için zararlı olan serbest radikalleri azalttığı ve antioksidan aktivite etki gösterdiği tespit edilmiştir.

Bir diğer sağlık etkileşimi kardiyo-vasküler hastalıklar ile ilgilidir. Isırgan otu hipotansif etki göstermektedir. Isırgan otunun en sık kullanım sebepleri arasında kanser yer alır. Yapılan çalışmalarda anti mutajenik etki gösterdiği ve kanser gelişimini inhibe edici etkisi gösterilmiştir. Ayrıca östrojen reseptörleri üzerine etki ederek prostat ve meme kanseri gelişimini önleyici etkisi söz konusudur. Bir diğer sağlık üzerine etkisi idrar yolları şikâyetlerinde kullanımıdır. Hafif eklem ağrılarında da yararlıdır.

Nasıl kullanılır?

Taze toprak üstü kısmlarının sıkılmasıyla elde edilen su, toz, çay şeklinde kullanılabilir. İdrar yolları şikayetleri ve hafif eklem ağrıları şikayetlerinde yetişkinler için yaklaşık 500 g toz hali günde 3-4 kez kullanılır. Ya da 2-4 gram ufalanmış bitki kısmının üzerin 150 ml kaynar su ekleyip 15-20 dk. demlemeye bırakılır, dem süzülür. Taze hazırlanan çay günde 1-2 kez içilebilir.Ayrıca krem ve kompres halinde yanık ve böcek ısırıklarında da kullanılabilir. Bunun dışında tıpkı ıspanak gibi yemeği yapılabilir. Sebze çorbası olarak tüketilebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

18 yaş altı kullanmamalıdır. Nadiren gastrointestinal şikâyetlere, ödem ve alerjiye yol açabilir. Kalp ve böbrek hastalıklarına karşı ödemi olanlar kullanmamalıdır. Zamanı geçtikten sonra toplanan yapraklar böbrek taşı oluşumuna yol açabilir. Kan şekeri regülasyonu ile ilgili ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emziklilik döneminde kullanılmamalıdır.

Kaynaklar

Demirezer L. Ö. , Ersöz T., Saraçoğlu İ. , Şener B., Köroğlu A., Yalçın F. N., A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler  (Tamamlayıcı Tıbbın Onayladığı Bitkiler ve Güvenli Kullanım Rehberi) , Hayykitap, İstanbul, 2019
Kianbakht  S,  Khalighi-Sigaroodi  F,  Dabaghian  FH.  Improved glycemic control in patients with advanced  type 2 diabetes mellitus taking Urtica dioica leaf extract:  A randomized double-blind placebo-controlled clinical  trial. Clin Lab. 2013;59(9-10):1071-6.
Namazi N, Tarighat A, Bahrami A. The effect of hydro  alcoholic  nettle  (Urtica  dioica)  extract  on  oxidative  stress in patients with type 2 diabetes: A randomized  double-blind clinical trial. Pak J Biol Sci. 2012;15(2):98-102