TTSO seçimlerine iş insanlarının gösterdiği yoğun ilgi Trabzon’un gündemindeydi. Trabzon'da siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimleri Trabzon ve ticaret Sanayi Odası Komite Üyesi seçimlerine gösterilen yoğun ilgiyi değerlendirdi

“YOĞUN İLGİ İKİ LİSTENİN YARIŞINDAN KAYNAKLIDIR”

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu: “Trabzon’un en büyük ticaret STK’larından bir tanesi Ticaret ve Sanayi Odası. Dolayısıyla Trabzon için çok şey yapabilecek durumda. Proje geliştirmeden tut yerel ve genel iktidarla birlikte Trabzon için çok proje geliştirebilecek konumda. Dolayısıyla böyle de bir beklenti var. Ticaret ve Sanayi Odalarından beklenti budur. Şehrin önünü açması ticari olarak da gelişmesine katkıda bulunması istenir.  Dolayısıyla yoğun katılım olması normaldi. İki liste yarışmış bildiğim kadarıyla, bir liste diğerine üstünlük sağlamış. Bu da demokratik kurallar çerçevesinde işlemiş. Önümüzdeki haftada bir seçim daha var. Şehre ve Ticaret ve Sanayi Odasına hayırlı olmasını dileriz ancak. Başka da diyeceğimiz bir şey olmaz. Aslında Ticaret ve Sanayi Odası bana göre şehrin projeleri konusunda elinden geleni yaptı. Şu anlamda diyorum: Turizm sezonunu çok iyi geçirdiler. Ticaret ve Sanayi Odası olarak çok iyi çalışmışlar. Bu denli yoğun turist gelmesinin Orta Doğu ülkelerinde açılan stantların etkisi olduğunu gördük. Şehirde sürekli gündemde olan Yatırım Adası belki gerçekleşmedi ama bunda da Ticaret ve Sanayi Odasının tek başına yapabileceği bir şey yok. Bunu hükümetin Yatırım Programına alması gerekiyordu. Ticaret ve Sanayi odası çalışmış ama hükümetten gerekli desteği görmemiş diye değerlendirilebilir.

“YOĞUN İLGİ YAŞANAN YARIŞIN BİR SONUCUDUR”

İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli: Trabzon’da bildiğiniz gibi güzel bir kongre oldu. Altı binin üzerinde katılımla Ticaret Sanayi Odasının seçimleri gerçekleşti. Güzel bir yarış oldu. Seçimi kaybedenler esasında seçimi kaybetmedi, onlar uzun süre Trabzon’a hizmet ettiler. Suat Başkan başta olmak üzere onları tebrik ediyorum.  Bugüne kadar yaptıkları işlerinden dolayı, başarılar diliyorum.  Yani şimdi bir yönetim oluşacak herhalde.  Erkut Çelebi’yi aradım onu da tebrik ettim. Bundan sonrada inşallah Trabzon’un fayda sağlayacağı işlere yoğunlaşacaklardır. Trabzon’un layık olduğu projelere inşallah onların da desteğiyle kavuşmuş oluruz.

Bir yarış olunca, elbette rekabet olduğu yerde mutlaka bu tür mücadeleler de oluyor. O çoğunluk o aktivasyon böyle bir rekabet içerisinde katılımın çok olmasını sağlıyor. Çünkü iki tarafta bir mücadele içerisine giriyor. O mücadelenin sonunda da elbette herkes oy vereceği vatandaşa, seçmene ulaşıyor. Dolayısıyla da güzel bir şey oldu. Uğradım oraya dün ayaküstü çok güzel bir seçim oldu dediğim gibi. Yanı ikili bir yarışın sonucu bu katılımın yüksek olmasını sağladı. Güzel bir şey odu. Dediğim gibi Suat Başkana teşekkür ediyorum yaptığı işlerinden ve projelerinden dolayı. Yeni başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına da başarılar diliyorum.

“TRABZON’DA ARTIK ÇITA YÜKSELMİŞTİR”

MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım: “Trabzon’da her alanda çıta yükseldi. Trabzon marka şehir oldu. Trabzonspor kaynaklı deyin, adını ne koyarsanız koyun, Trabzon son zamanlarda buna benzer bütün şeyi farklı yapmaktadır. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir şeyler olmaz. Bu, takdir edilecek bir durumdur. Ben iş adamlarını kutluyorum. Bu tablo şehre sahip çıkmaktır. Elinden geleni yapmaktır. Onun için herhalde şu an kazanan arkadaş da farklı bir hava getirdi. Sanırım o da çok gayret etti. Ben hayırlı olsun diyorum. Biz hiç taraf olmadık. Her iki tarafta da arkadaşlarımız vardı. Her şeyin hayırlısı. Nasip kısmet.”

“YOĞUN İLGİ, SİYASETİN BASKISIYLA ALAKALIDIR”

Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu: “Ben Mali Müşavir olduğum için Ticaret ve Sanayi Odası üyesi değilim. Açıkçası çok içerisinde de değilim ama siyasetin yoğun bir etkisi olduğu kanaatindeyiz. Özellikle Erkut Bey’in listesindeki isimlere baktığımızda AK Parti’den ciddi isimler var. Dolayısıyla siyasetin yoğun karıştığını söyleyebiliriz. TTSO’da uzun yıllar görev yapan Suat Bey’i artık devirmek için muhtemelen bütün dinamikler harekete geçirilmiş görülüyor. Yoğun katılımın bunun için olduğunu düşünüyorum. Ama burada hiç kimseyi de zan altında bırakmak istemem. Birisi yaptı, etti değil. Benim kişisel yorumum bu. İktidarın iş dünyasına yapmış olduğu baskının neticesi olduğunu düşünüyorum.” “İş insanları AK Partili mi ki baskılara boyun eğip sandığa gitti?” sorusu üzerine Velioğlu, şunları kaydetti: “Onların çoğu AK Partili değildir ama iktidarla iyi ilişkiler kurmak durumunda olan insanlardır. Sonuçta iş dünyasının büyük bir ekseriyeti, devletle bir şekilde ilişkisi olan, ticaret yapsa bile bir şekilde devletle ilişkisi olan kişiler. Dolayısıyla hiç kimse bugün ki ortamda iktidara karşı bir duruş sergilemek istemiyor. Türkiye’de baskı ikliminin getirdiği sonuç bu olduğu için bunu söylüyorum. Yoksa AK Partili ya da başka bir partili olduğu için bunu söylemiyorum. Nitekim AK Parti’de siyaset yapan birçok ismin AK Partili olmadığını da çok net biliyoruz.”

“YOĞUN İLGİ, DEĞİŞİM TALEBİYLE ALAKALIDIR”

DEVA Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek: “Bunu siyasetten ayrı değerlendirmek lazım. 13 senedir mevcut olan bir başkan ve yönetimi vardı. Bu seçimde hem rakip aday fazla çalıştı hem de katılımın yüksek olduğunu gördük. Aslında bu ilgiyi mevcut başkanın 13 senedir görev yapmasına bağlıyorum. Bir de iktidar gidici olunca bu tip sivil toplum kuruluşlarında kalıcı olmaya çalışıyor. Daha önce başka sivil toplum kuruluşlarında da bunu gördük. Bizim adamlarımızda kalsın diye ekstra ehemmiyet gösterirler. Bunda bunun etkisi minimaldi belki ama bir önceki baro seçimlerinde bunun etkisini çok net görmüştük. İnsanlar değişim istiyordu. İradelerini yansıtabilmek için de sandığa gittiler. Değişim istediklerini gösterdiler. Demek ki ticaret yapanlar, şehrin önde gelenleri ve tüccarlar bir şeylerden memnun değillermiş. Sandığa katılım ve çıkan sonuç bunu göstermiş oldu.”

İŞKUR bekçi alımını duyurdu! 9 Bin 269 TL maaşla... İŞKUR bekçi alımını duyurdu! 9 Bin 269 TL maaşla...

“YOĞUN İLGİ İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİ İLE ALAKALIDIR”

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Süleyman Pulat: “Trabzon’daki ticaret hacminin yüksek oluşu bir faktör. Fakat son günlerde yaşanan krizin de bunda bir payı olduğunu düşünüyorum. Özellikle esnafımız zor durumda. Ticaret ve Sanayi Odasının esnafımızla biraz daha fazla ilgilenmesi gerektiğini, gruplarda seçilerek işaret etmiştir. Yaşadığımız süreç bunu gerektirmiştir. Bunun için de Ticaret ve Sanayi Odasında aşırı bir talep olmuştur. İş dünyasının gruplarda yeni seçilen iş insanlarından fazla bir beklentisi var. Görünen o ki Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı da el değiştirecek. Tablo onu gösteriyor. Hem esnafımız hem iş dünyası Ticaret ve Sanayi Odasının daha aktif olmasını istiyor.  Mevcuttan yana değil. Daha aktif olacak kadroların iş başına gelmesinden yana tavır koydular diye düşünüyorum.”

“YOĞUN İLGİ ÇELEBİ’NİN PLANLI ÇALIŞMASI SONUCU”

TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav: “Bu seçimde Erkut Çelebi’nin çok planlı çalıştığını gördüm. Planlı çalışma sonucu milleti oraya getirdi. Uzun yıllar bir yerde kalmanın da bir şişkinliği var. Şimdi insanlar ‘Ticaret ve Sanayi Odası ne yaptı? Suat Hacısalihoğlu ne yaptı?’ diyor. Erkut Çelebi gelse ne yapacak? Trabzon’u iyi temsil ediyorsa, temel meseleler hakkında bir öneride bulunuyorsa yapacağı budur. Genç oluşu da Erkut Çelebi’ye olan ilgiyi artırdı.”

“YOĞUN İLGİ, YÜKSEK BEKLENTİNİN GÖSTERGESİ”

DKİB Başkanvekili Ahmet Hamdi Gürdoğan: “Her şeyden önce herkeste bir susamışlık olduğunu ve dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odasından beklentinin çok daha fazla arttığını gösteriyor. Adayların iddialı oluşu, proje açıklamaları önemliydi. Esnaf da yanına gidildiği için kendisinin bir sahibi olduğunu düşündüğü için Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde söz sahibi olabildiğini gösterebilmek için çok büyük ilgi oldu. Dolayısıyla bugün yönetime gelenler daha çok görev bilinci içinde ve Trabzon’un sorunlarına çok daha ciddi yaklaşmak zorundalar. Trabzon önümüzdeki seçim sürecine girdiği zaman kanayan yaraların, ötelenen projelerin hayata geçirilmesi için Ticaret ve Sanayi Odası ile sivil toplum örgütlerinin ev ödevlerine çok iyi çalışması gerek. Bu durum bizim için de böyle. Sorunlara sahip çıkıldığı icraatta da görülmek isteniyor. Bugün bu görülmediği zaman da sivil toplum örgütleri uyarı görevini yapmalı ve her şeyden önce de bu uyarı görevini yerine getirebilmesi için siyasetin devreye girmesini sağlamalı.”