Liseli Türk genci, yaraları iyileştiren cihaz geliştirdi Liseli Türk genci, yaraları iyileştiren cihaz geliştirdi

Trabzon Yeşilay Şube Başkanı Köksal Boz, teknoloji bağımlılığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Boz, teknoloji bağımlılığında öncelikle ailelere büyük görevler düştüğünü söyledi. Yeşilay’ında teknoloji bağımlılığıyla ilgili birçok projesi olduğunu ifade eden Boz, çocukların ve gençlerin ilgi alanlarının ve yeteneklerinin keşfedilerek yönlendirilmesi gerektiğini aktardı.

“TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINDA AKLIMIZA EN ÇOK SOSYAL MEDYA GELİYOR”

Trabzon Yeşilay Şube Başkanı Köksal Boz, teknoloji bağımlılığında akla ilk olarak sosyal medya bağımlılığının geldiğini söyleyerek internet ve özellikle sosyal medya bağımlılığının önüne geçilebilirse birçok bağımlılığı da engellenebileceğini ifade etti. Bağımlılığın en çok özenmekle başladığını ve insanların internet yoluyla her şeye ulaşmasının kolay olduğunu belirten Boz, “Bağımlılıkla mücadelenin ana maddelerinde biride teknoloji ile mücadele. Teknoloji bağımlılığında aklımıza en çok sosyal medya geliyor. İnternet ve özellikle sosyal medya bağımlılığının önüne geçilebilirse birçok bağımlılığı da engellemiş oluruz. Çünkü internetle birlikte insanların her şeye ulaşması artık çok kolay. Bağımlılık en çok özenmekle başlıyor. Daha çok ekonomik, kültür ve eğitim seviyesi düşük olan yerlerde insanların farklı hayatlara özenmesi ile başlıyor. İnternet bağımlılığı birçok bağımlılığı da yanında götürüyor. Bağımlıkla mücadele önce ailede başlıyor. Eğitim kurumlarıyla, sosyal yaşamla ve iş hayatıyla devam ediyor. Biz eğer çocuklarımızı ve gençlerimizi ilk önce aile de sonra eğitim kurumlarında bu yönde iyi eğitemezsek bağımlık her geçen gün artmaya devam edecektir. Bu bağımlılıkları hep beraber engelleriz.” dedi.

“ÖNCELİKLE ÇOCUKLARA EBEVEYNLER ÖRNEK OLMALI”

Öncelikli görevin ebeveynlere düştüğünü söyleyen Başkan Boz, çocukların ve gençlerin bireysel yeteneklerinin keşfedilerek yaş grubuna göre empati kurup kaliteli zaman geçirilmesi gerektiğini belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Yeşilay’ında bu alanda projeleri olduğunu dile getiren Boz, “Öncelikle çocuklara ebeveynler örnek olmalı ve ebeveynler olarak çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeye özen göstermeliyiz. Neden mutlu olduklarına, özel yeteneklerinin neler olduğuna, neleri sevdiğini onların yaş grubuna göre onlarla empati kurarak kaliteli zaman geçirmeyi sağlayabiliriz. Çocuklarımızın bireysel yeteneklerini bulup bunlara yönlendirmeliyiz. Burada yerel yönetimler, milli eğitim ve sivil toplum kuruluşları da ortak projeler hazırlamalı. Yeşilay bu araştırmaları Türkiye hatta dünya genelinde yapıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bu alanda projelerimiz var. En önemli projemiz ise çocukların ve gençlerin özel yeteneklerine göre farklı alternatifler sunmak. Teknoloji bağımlılığından uzaklaşmak için mutlaka çocuklar ve gençler ilgi duydukları alanlara yönlendirilmeli. Bireysel sporlardan başlamak üzere, resme, müziğe, heykeltıraşa birçok alanda bireylerin ilgi ve yeteneklerine göre çalışmalarımız ve projelerimiz var.” ifadelerinde bulundu.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE BAĞIMLILIK DAHA DA ARTTI”

Çocuklarda internet kullanımının yetişkinlerin kontrolünde ve sınırlı sürede olması gerektiğini hatırlatan Başkan Boz, “Çocuklarda internet kullanımı kesinlikle yarım saati geçmemeli. Yetişkinlerin kontrolünde her gün olmaması şartıyla sınırlı sürede müsaade edilmelidir. Pandemi döneminde de okulların kapanması ve yasaklarla birlikte bağımlılık daha da arttı. Çocuklarımızı mutlaka sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları çerçevesinde dışarı çıkarıp doğayla bütünleşmesini, spor yapmasını sağlayabiliriz. Trabzon eğitimden spora, sağlıktan turizme birçok özelliği barındıran bir şehir. Fakat bunlardan en az faydalanan şehirlerden biri. Maalesef her şey kağıt üzerinde kalıyor.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Kübra Nur KOTAMAN