Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ayhan Taflan, gayrimenkul satış yetkisi olmayanların müşteri gezdirir gibi Arapları gezdirdiklerini ve hayali ev sattıklarını söyledi.

Trabzon'da bir araç köprüden düştü! Yaralılar var Trabzon'da bir araç köprüden düştü! Yaralılar var

Taflan, “Yetkisiz kişiler, il dışından gelenler veya burada yaşayanlar, Arapçanın A’sını bilen bazı insanlar fahiş fiyatlar üzerinden yanlış yönlendiriyorlar. Sadece bu işi gayrimenkul üzerinden değil bütün sektörde yanlış adımlar attırıyorlar, yanlış adım atıyorlar. Yetkisiz insanlar müşteri gezdirir gibi Arapları gezdiriyorlar. Satış yetkisi olmayan yerlere sunum yapıyorlar. Belki de mal sahibinin haberi yoktur. Hatta şunu da yapanlar var. Bazıları kapısı, penceresi açık inşaata girip resim çekiyorlar. Bunlara da makul fiyat yazıyorlar. Vatandaş da yeri görmeden ön ödeme adı altında para talep ediyorlar. Her sektörde dolandırıcılık olduğu gibi inşaat sektöründe de bunlar var.

Yetkisiz alakasız insanlardan uzak durulması gerekir. Yetki belgesi olmayan, maliye odası kaydı olmayan insanlardan uzak durulmalı. Fahiş fiyatlar üzerinden sunum yapıyorlar. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Yetkililerin de denetimi sıklaştırması gerekiyor. Yerli ya da yabancı insanlar sektörde sahaya girmiş durumdalar. Biraz Arapça bilen kişiler bölgemize gelip bu şekilde faaliyetlerde bulunmaya çalışıyorlar. Kısmen bizim odamıza da gelip şikâyet eden oldu.” ifadelerini kullandı.