IMF Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik sorular için tavsiyelerde bulundu.

Donal McGettigan liderliğindeki uzmanlardan oluşan Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti Ekim ayında Türkiye'yi ziyaret etti. IMF heyeti, Ankara ve İstanbul'da kamu ve özel sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Ziyaretin ardından IMF, Türkiye için 2022 Madde 4 değerlendirmesini de tamamladı. Örgütün değerlendirmesi, enflasyonla mücadele ve para politikasına ilişkin önerileri içeriyordu.

Vedat Bilgin'den flaş demeç! "Emekli olacakların sayısı artabilir" Vedat Bilgin'den flaş demeç! "Emekli olacakların sayısı artabilir"

IMF'DEN FAİZ ARTIŞI TAVSİYESİ

IMF, değerlendirme raporunda enflasyona karşı faiz artırımı yapılmasını tavsiye etti. IMF, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsızlığını güçlendirecek adımların birlikte atılmasını şiddetle tavsiye ettiklerinin altını çizdi. Bu adımlar, enflasyonun güçlü bir şekilde düşürülmesine ve zaman içinde rezervlerin yeniden inşasına katkıda bulunacaktır.

TÜİK'E GÖRE ENFLASYON ARTIŞI YÜZDE 85,51

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre ekim ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 85,51 oldu. Merkez Bankası, son üç aydır faiz indirirken, ekimde politika faizini 150 baz puan daha düşürerek yüzde 10,5'e çekmişti. Merkez Bankası'nın bu ay yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında da benzer bir karar vermesi bekleniyor.