Gübre fiyatları üç kat arttı, çay kanunu çıkmadı, taban fiyat belirsiz, üretici çaresiz…

Doğu Karadeniz’deki milyonlarca çay üreticisi gübre fiyatlarının geçtiğimiz yıla göre üç kat artması karşısında çaresiz kaldı. Çay kanunu konusunda belirsizlik sürerken, taban fiyat açıklanmadan alınacak gübrenin masraflarını karşılamamasından endişe duyan çay üreticileri gübre almıyor. ÇAYÜDAD Başkanı Mustafa Mavi de üreticilere ilk sürgünde gübre vurmamalarını tavsiye ediyor.

 Doğu Karadeniİlk sürgünde gübre kullanmayın (1)z’deki milyonlarca çay üreticisi, yine çay sezonu öncesi sorunlarla boğuşuyor. Gübre fiyatları bir önceki yıla göre üç kat artarken, çay kanunu ile ilgili beklenen açıklama da bir türlü yapılmadı.

Gübre fiyatlarının üç kat arttığı bir dönemde üreticiler masraflarını çıkaramama korkusuyla taban fiyat açıklanmadan gübre de almazken, çay üreticilerinin bu tavrına Çay Üreticileri Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi’den de destek geldi. Gübre fiyatlarında büyük bir artış yaşandığına işaret eden Başkan Mavi, “Geçen sene gübrenin tonu 2 bin 500-3 bin lira arasındaydı. Bu sene 7 bin 500-8 bin 500 arasında değişiyor. Üreticilerin yüzde 90’ı gübre almama taraftarı. Gübreye para verse taban fiyatın ne olacağı belli değil. Taban fiyat masrafı karşılamayabilir. Şu anda belirsizlik devam ediyor.” şeklinde konuştu.

TABAN FİYAT GÜBRE FİYATINI KARŞILAMAZSA…

Kendisinden de tavsiye isteyen çay üreticileri olduğuna dikkati çeken Başkan Mavi, “Üretici bize sorduğu zaman Mayıs sürümünde gübre vermemeyi tavsiye ediyoruz. İkinci sürgün başında gübre verelim. Hem daha az gübre verelim hem de gübre fiyatlarının aşağı çekilmesini sağlarız. Gübre satamayan firmalar böylece ikinci sürgünde bir indirime gidebilirler. Taban fiyatta da açıklanmış olur. Taban fiyatı gübre fiyatını karşılamadığı sürece üretici boşuna hamallık yapacak.” ifadelerini kullandı.

İlk sürgünde gübre kullanmayın (2)

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM KADAR ZAM BEKLENTİSİ

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "07 Ekim 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "07 Ekim 2022"

Asgari ücrete yapılan zam oranında yaş çay fiyatına da zam yapılmasını beklediklerini dile getiren Mavi, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Asgari ücrete yapılan zam kadar zam istiyoruz çünkü bizim de gelirimiz çaydan. Bir asgari ücretli ekmeğe ne kadar para veriyorsa çay üreticisi de aynı parayı veriyor.”

Songül MAZLUM