Mutlu bir ilişki yaşamak herkesin hayalidir. İlişkide mutlu olmak için yapılmadı gereken davranışlar olduğu kadar yapılmaması gereken davranışlar da vardır. Bir davranış size ve ilişkinize zarar veriyorsa o davranışın bir sınırı olmalıdır. Problem oluşturan davranışlardan uzak kalmak ilişkiyi mutlu bir ilişki haline getirmeye yardımcı olur. İlişkinizi güçlendirmek istiyorsanız kaçınmanız gereken davranışlar nelerdir?

İlişkilerde Sorun Yaratan 3 Davranış (2)

1)Suçlamak

Nasıl ki bir insanın sizi sürekli suçlaması sorunları çözmek yerine kötü hissetmenize yol açıyorsa aynı şekilde karşınızdaki kişiyi suçlamanız da bu duruma yol açar. Eşinizi suçlayarak onu kendinizden uzaklaştırırsınız. Bunun yerine öfkelendiğiniz ya da kırıldığınız şeyleri ona anlatarak ortak bir çözüm arayışı içerisine girmeniz sizi mutluluğa götürecektir.

İlişkilerde Sorun Yaratan 3 Davranış (3)

2)Kıskançlık

İlişkinizde kendinizi kapana kısılmış, yalnızlaştırılmış ve kısıtlanmış hissediyorsanız kıskançlık sorunu ile baş başasınız demektir. Eşlerin birbiri üzerinde hakimiydi kurmaya çalışması ve bunun için birbirine baskı yapması ilişkiyi sağlıksız bir hale getirir. Aşırı kıskançlık ilişkiyi yıpratır. Birbirine güvenmeyen eşlerin ilişkileri bitmeye mahkumdur. Sağlıklı ve mutlu bir ilişki istiyorsanız o ilişkiyi dürüstlük ve güven temeline dayandırmalısınız.

İlişkilerde Sorun Yaratan 3 Davranış (1)

3)Monotonluk

Aşkın ömrü kaç yıldır? Sorusu birçok kişinin zihnini kurcalıyor. İnsanlar ilişkilerinde tutkuyu ve ilk günkü heyecanı kaybetmek için çabalıyor. Fakat yoğun sevgi duygularının yerini umursamazlığa ve rahatlığa bırakması monotonluğu da beraberinde getiriyor. Oturmuş ilişkilerde güven ve sakinlik olsa da insanlar bazen ilişkinin ilk günlerindeki heyecanı arıyor. Çiftler ilişkilerindeki sıradanlıktan şikayet etmek yerine birbirine daha fazla zaman ayırmalıdır. İlişkinin veya evliliğin monotonlaştığı düşüncesinden uzaklaşıp gerçekten farklı olabilecek neyi istediklerini kendilerine sormalılar. Yeni aktiviteler edinmeliler. Tek başlarına ve çift olarak yapmayı sevdikleri/sevecekleri şeyleri keşfetmeliler.