Bazen girdiğimiz tartışmalarda hiç beklemediğimiz şekilde davranırız. Sözlerimize hakim olamayız, kurduğumuz cümlelerin farkında bile olmayız. Yine biz fark etmeden elimizi kolumuzu kaldırarak veya oraya buraya vurarak bedensel tepkiler veririz. Tartışmada duygularınızın farkına varmak asıl kilit nokta… Kendi fikrinizin doğruluğunu savunuyor, karşı tarafı ezmeye çalışıyor, yersiz bir gergin tavır sergiliyorsanız ilişkiniz için o an tehlike çanları çalıyor demektir. Peki ne söylemek ya da ne yapmak gerekiyor?

1)Karşı tarafa duyduğunuz öğleye yönelirseniz onu suçlamaktan ileri gidemezsiniz. Bir problem durumu olduğu kesin ancak bunu dile getirme şekliniz ne kadar sağlıklı?

2)Sorun her neyse karşı tarafa onu suçlamadan normal bir ses tonu kullanarak ifade etmeye çalışın.

Sizin, eşinizin veya ilişkiyi etkilediğini düşündüğünüz diğer insanların bu noktaya gelmenizdeki payı nedir? İyice düşünün.

3)Tartışmayı gerçekten biliyor musunuz?

Bağırarak ve sadece karşı tarafı suçlayarak yapılan konuşma sağlıklı değildir. Aynı şekilde karşı tarafın sürekli olumsuz eleştirildiği tartışmalar da sağlıksızdır. Bunum yerine “Senden böyle davranmanı beklerdim” şeklinde bir cümle ile partnerinizden beklentinizi açıkça ifade edebilirsiniz.

4)Kabullenmek

Haklı veya haksız tartışmanın sona ermesini istediğinizi kabul edin. Samimiyseniz partnerinize hak verdiğinizi söylemeniz ona iyi gelecektir.

5) “Seni anlamak istiyorum”

“Lütfen bana kendini anlat, kendini ifade etmen için seni can kulağıyla dinliyorum.”

Partnerinizle orta yolu bulma çabasına girdiğinizde bu cümleyi kullanabilirsiniz. Bu sayede anlaşıldığını ve onu dinlediğinizi hissedecektir.

6) “Seninle daha fazla vakit geçirmek istiyorum.”

Birbirine yeterince vakit ayırtmamaktan yakınan çiftlerin, tartışma sırasında kullanabileceği cümlelere bir örnek olarak verilebilir. Cümleye lütfen dikkat edin içerisinde suçlama ifadesi yer almıyor. Yani partnerinizle sorun çözmeye çalışırken onu suçlamayın.

7)Duygularınızı açıkça ifade edin.

O an öfkeli veya üzgün müsünüz? Bunu sevdiğiniz kişiye söyleyebilirsiniz. Eğer öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız tartışmaya kısa bir ara verip sakin bir yerde beş dakika nefes egzersizi yapabilirsiniz. Ancak bir sorun varsa görmezden gelmeyin yani o sorun hakkında o anda konuşmaktan çekinmeyin. Küçük sorunlar birikerek daha da büyür. Sonrasında öfkeniz giderek artar.

8)Uzlaşın

Karşı tarafın ve kendimin kabul edebileceği doğrultuda ortak bir paydada buluşun. Törpüleyebileceğiniz ve esneme yapmayacağınız durumları partnerinize açıkça ve sakince ifade edin. Her zaman ortak paydada buluşamayabilirsiniz. Bu durum normaldir çünkü her zaman aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz. Böyle durumlarda yeni çözüm yolları hakkında düşünerek daha sonrasında problemi gidermek için yeniden bir araya gelmeniz daha doğru olacaktır.