Hayvan Hakları Korumu Federasyonu Başkanı Nihal Kasa, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’na alınan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları üzerinden çağrıda bulundu.  Valiliğin yasa dışı kararlar aldığını iddia eden Başkan Kasa, Trabzon Büyükşehir Belediyesini de eleştirdi.

Songül MAZLUM-Hayvan Hakları Korumu Federasyonu Başkanı Nihal Kasa, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’na alınan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları üzerinden çağrıda bulundu.  Valiliğin yasa dışı kararlar aldığını kaydeden Başkan Kasa, Trabzon Büyükşehir Belediyesini de eleştirdi. Valiliğe yönelik eleştirilerde bulunan Başkan Kara, “Trabzon'da kanun tanımaz belediyelere yıllardır yasayı uygulattıramayan, bakımevi kurdurtamayıp kısırlaştırma yaptırtamayan "İl Hıfzıssıhha Kurulu", Sn. Vali başkanlığında toplanıp, köpek sayısında daha çok üremelere sebep olacak uygulamaları içeren, çözümden ve sokağın gerçeklerinden uzak yasa dışı kararlar aldı. Bu kararların başında, ilçe belediyelerinin köpekleri kısırlaştırma için Trabzon Büyükşehir Belediye Bakımevine getirmeleri var.  Oysa, şimdiye kadar ilçe belediyeleri kısırlaştırma yapmayıp, köpekleri kısırlaştırma için götürme kılıfı ile kendi belediyesinin sınırları dışına çıkarmış, hayvanları başka ilçelere, yaylalara, dağlara, çöplüklere ve Büyükşehir barınağına yakın köylere atmıştı ve atmaya da devam ediyordu. Hatta bu köylerde yaşayan köylüler ilçelerin köpek atmalarına karşı eylem de yapmıştı.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR 30 BİN KÖPEK KISIRLAŞTIRMASI GEREKİRKEN  3 BİN 300 KÖPEK KISIRLAŞTIRDI

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yılda 30 bin köpek kısırlaştırması gerekirken 3 bin 300 köpek kısırlaştırdığını öne süren Başkan Kasa, “İlçelerin attığı bu köpekler bir taraftan hızla üremeye devam edip, öte yandan aç susuz yaylalarda kışın kar altında can verirken, Sn. Cumhurbaşkanı’nın illerdeki temsilcisi ve idari yürütme vasıtası olan vali ve kaymakamların gücü, bu kanun tanımaz belediyelere yasayı uygulatmaya, bakımevi kurup kısırlaştırma yaptırmaya yetmemişti. Bunun yanında, üremeyi durdurmak için yılda asgari 30 bin köpek kısırlaştırması gereken Trabzon Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında sadece 3 bin 300 köpek kısırlaştırmıştır. 18 Veteriner Hekim olması gereken bakımevinde sadece 6 veteriner hekim çalışıyor.  Geceleri nöbetçi veteriner hekim olmadığı için, yaralı hasta hayvanlar barınağa getirilip, çoğu kez sabaha kadar kaderine terk edilip kanayarak can veriyor. Yaşayanlara ancak sabah veteriner hekimlerce müdahale ediliyor. Bazı ilçelere en fazla 10 köpek konabilen göstermelik toplama kabinleri kuruldu. Bu kabinlerde ayda en fazla 10 köpek, yılda ise yaklaşık 100 köpek kısırlaştırması büyükşehirce yapıldı. Oysa, üremenin kontrol altına alınması için ilçe başına yılda asgari bin 200 köpek ile 2 bin 400 köpek arası kısırlaştırma yapılması gerekirdi. Veteriner hekimi olmayan ilçelerde ise hayvanlar ameliyat edildikten sonra kaderlerine terk edildi. İlçeler bu kabinlere de götürme kılıfı ile topladıkları hayvanları kırsala dağlara hala daha atmaya devam ediyorlar.” iddialarında bulundu.

SORUŞTURMA BAŞLATILMASI İSTENDİ

İl Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi Kurumların temsilcileri hakkında soruşturma açılmasını isteyen Başkan Kasa, “Trabzon Valim Sn. İsmail Ustaoğlu, bu köpeklerin hızla üremesine sebep olan insanlık ve yasa dışı uygulamalara karşı yasal, insani, vicdani ve çözüme yönelik tedbirler almak yerine, bu uygulamaları daha da kolaylaştıracak kararları size empoze eden İl Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi Kurumların temsilcileri hakkında soruşturma açtırınız. Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, gönüllü hayvan sever vatandaşların kanun tanımaz belediyelerin kanunsuz uygulamalarına ve sorunlara yönelik görüşlerini de almak üzere kapınız onlara da açık olsaydı, bu köpek sayısında patlamaları devam ettirecek olan yanlış kararları aldırmazdınız.” eleştirilerinde bulundu.

Siyaset akademisi başlıyor Siyaset akademisi başlıyor

5199 SAYILI KANUNU AÇIKÇA ÇİĞNEYEN KARAR İPTAL EDİLMELİ

Taleplerini  de dile getiren Başkan Kasa, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Talebimiz Trabzon'daki gönüllü hayvansever vatandaşlar ve STK’ların da görüşlerini alarak, kanun tanımaz belediyelerin bakımevi ve kısırlaştırma ünitelerini kurmalarını sağlatmanız, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yeterli veteriner hekim ve eleman araç ekipman sağlayarak yılda 30 bin köpek kısırlaştırmasını sağlatmanızdır. Ayrıca, Hıfzısıhha Kurulu Kararında yer alan ve Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 5199 Sayılı Kanunu açıkça çiğneyen, kişi hak ve hürriyetlerini de ihlal eden sahipli köpeklerin sokaklarda ağızlıklı olarak gezdirilmesi kararını da iptal etmenizi talep ediyoruz.”