KTÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, vaka sayılarının 44 bini geçmesinin ardından tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden Omicron varyantının önüne geçmek için dört tedbirin mutlaka alınması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Aydın, Omicron ve delta varyantının Türkiye’de birlikte yayıldığını ve salgının boyutlarını en aza indirmek için, sömestr tatilinin erkene alınması, N95 maskelerinin kullanılması, havalandırmanın iyi yapılması ve aşı zorunlu  getirilmesini önerdi.

VAKALAR 50 BİNE YAKLAŞTI

   OKULLARDAN salgın ile mücadele edebilmek için şimdilik sömestr tatilinin erkene alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Dünya Sağlık Örgütü Omicron varyantı için dünya düzeyinde uyarılar yaptı. Büyük bir fırtına geliyor. Türkiye’de de bu fırtına artık hissedilmeye başladı. Geçtiğimiz gün vaka sayıları 33 binden 44 bine çıktı. Bu artış muhtemelen devam edecek. Dolayısıyla bulaşın bu kadar yoğun olacağı bir dönem için tedbir alınmalı.” dedi. 

ÇOCUKLAR KORUNMALI

   PANDEMİNİN bitmesi için tedbirlere sıkı sıkıya sarılmak gerektiğini kaydeden Aydın, öğrencilerin bu noktada çok önemli olduğunu söyledi. Aydın, “Dört ara tatili var. Önceden iki tane vardı. Bir ara tatili burada kullanabilirler. Okulları böyle bir hasta yükünden kurtarabilirler. Çünkü çocuklarla alakalı çok şikayet var. Çocukların aşıları da yok. Dolayısıyla ara tatili öne çekerek okulları bu fırtınadan koruyabiliriz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KTÜ Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, vaka sayılarının 44 bini geçmesinin ardından tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden Omicron varyantının önüne geçmek için dört tedbirin mutlaka alınması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Aydın, Omicron ve delta varyantının Türkiye’de birlikte yayıldığını ve salgının boyutlarını en aza indirmek için, Sömestr tatilinin erkene alınması, N95 maskelerinin kullanılması, havalandırmanın iyi yapılması ve aşı zorunlu hale getirilmesini önerdi. 

SÖMESTR TATİLİ ERKENE ÇEKİLMELİ

Okullardan salgın ile mücadele edebilmek için şimdilik sömestr tatilinin erkene alınması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Dünya Sağlık Örgütü Omicron varyantı için dünya düzeyinde uyarılar yaptı. Büyük bir fırtına geliyor. Türkiye’de de bu fırtına artık hissedilmeye başladı. Geçtiğimiz gün vaka sayıları 33 binden 44 bine çıktı. Bu artış muhtemelen devam edecek. Dolayısıyla bulaşın bu kadar yoğun olacağı bir dönem için tedbir alınmalı” dedi. Öğrencilerin dört ara tatili var. Önceden iki tane vardı. Bir ara tatili burada kullanabilirler. Okulları böyle bir hasta yükünden kurtarabilirler. Çünkü çocuklarla alakalı çok şikayet var. Çocukların aşıları da yok. Dolayısıyla ara tatili öne çekerek okulları bu fırtınadan koruyabiliriz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

MASKE TAKMAK ÇOK DAHA ÖNEMLİ

Prof. Dr. Aydın Omicron varyantının çok hızlı yayıldığını ve bu nedenle maske takmanın çok daha önemli hale geldiğini belirterek, “Omicron varyantı çok hızlı ve çok kısa sürede bulaşıyor. Çok az mikroorganizma ile bulaşıyor. Pozitif olan biriyle karşılaştığınızda eskiden kriterler farklıydı. 2 metre mesafede 15 dakika durabilirsiniz diyorduk. Şimdi bu süreyi bir-iki dakikaya çektik. Maske takmak çok değerli ve önemli oldu. Mümkünse N95 maskeler takılmalı. Çünkü böyle bir durumla karşı karşıya olduğumuzda kapalı bir alanda N95 maske takılırsa daha tedbirli olunacağını düşünüyorum” dedi.

KAPALI ALANLARDA HAVALANDIRMAYA DİKKAT EDİLMELİ

Bulaş riskinin fazla olduğu kapalı mekanlarda havalandırmanın mutlaka yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aydın, “Kalabalık alanlarda havalandırma çok önemli. Pencere açarak bulunulan yeri havalandırmak da mümkün. Dolayısıyla hem mekanik sistemleri hem de klasik davranış şekillerimizi havalandırma bakımından kapalı alanların havalandırılması bakımından bir uyarıda bulunmak ve farkındalık sağlamak gerekiyor. Ne kadar havalandırma yapılırsa oradaki risk azalır” ifadelerine yer verdi.

AŞI ZORUNLU OLMALI

Salgının önünü kesmek için aşı olmanın zorunlu tutulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aydın,

“Aşı 5-11 yaş aralığında uygulanmaya başladı. Hem Avrupa’da hem de Amerika’da ciddi şekilde uygulanmaya başlandı. Biz de 5-11 yaş arasında bir uygulama yok. Ama okulları açık tutmaya çalışıyoruz. Eğer bir riski yoksa ön çalışmaları yapmak zorundalar. Dolayısıyla bunları yapıp Türkiye’yi de 5-11 yaş için aşıya hazırlamaları gerekir. Virüse mi yakalanalım, aşı mı olalım? Bu ikilemden kurtulmak için aşı olalım diyorum.  Aşı olmayalım diyip aşıdan kaçan insanların virüse yakalanmayacağı mutlak değil. Yakalananlar var. virüsün kime bulaşacağını önceden kimsenin bilmesi mümkün değil. Dolayısıyla virüs bulaşıp riske girmek yerine aşı yaptırıp bağışıklık kazanmak daha doğru. O yüzden aşı zorunlu hale gelmeli. Aşıya karşı çıkmak bir kişisel hak ve özgürlük değil. Virüsle bağışıklık kazanmak tehlikeli. İnsanlar ölüyor” dedi.

PANDEMİ BİR GÜN BİTECEK

Prof. Dr. Aydın, pandeminin bitmesi için tedbirlere sıkı sıkıya sarılmak gerektiğini söyleyerek,

“Hala ölüm sayıları binde birin üzerinde. Bu ölüm yüksekliği halen bizi korkutuyor. Bu tehlikeyi rahat atlatmamız için bu dediklerimi yaparsak iyi olacak. Pandeminin bir şekilde sonu gelecek. Omicron gibi varyantlar oluşturacak. Daha az hastalık yapacak, nezle gibi atlatılacak varyantlar oluşacak. Ona dönüştüğü zaman kurtulacağız. Ama bunun ne zaman gerçekleşeceğini söylememiz mümkün değil. Pandemi bu şekilde atlatılacak. Şuanda Omicron ile delta Türkiye’de kol kola yayılıyor. Delta’nın öldürücülüğü daha yüksek. O nedenle tedbirlerin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum” sözlerini kaydetti.

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ