Ramazan’da iftar sonrası sohbetlerde önemli konular sohbet formunda da olsa müzakere ediliyor, beyin fırtınaları gerçekleşiyor. Sırayla gidelim:

Geçen cuma akşamı Kuzey Yıldızı Trabzonsporlular Derneği’nin iftar davetinde başkan İsmail Turgut Öksüz’ün misafiriydik. Dört dörtlük bir organizasyondu, sevgili başkana buradan bir kez daha teşekkür edelim.

İftar sonrası son olarak Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuş olan değerli hemşehrimiz Mehmet Atalay ile uzun bir sohbet imkânı bulduk, ziyadesiyle istifade ettik. Sayın Atalay, Trabzon ve Trabzonspor ile ilgili çok değerli projeleri olduğunu ancak milletvekili adayı olmak için istifa ettikten sonra bunların hiçbirinin uygulanmadığını anlattı. Disneyland’dan demiryoluna, silah fabrikasından kolej ve hastanelere kadar. Bu kadar verimli ve çalışkan bir insanın neden milletvekili adayı gösterilmediği, projelerinin kendisinin inisiyatifi dışında da olsa uygulanmayıp unutulmaya terk edildiği tam bir muamma. Üstelik burada şöyle bir ayrıntı da var: Bunların hepsi ciddi gelirler sağlayacak ve pekâlâ uygulanabilir projeler(di). Yani askeri birlik, cezaevi, hastane vs. gibi sırf tüketime yönelik ve ülkenin başka bir yöresinde de gerçekleştirilebileceği halde kendi bölgesine iltimasla Trabzon’a kaydırılacak türden yatırımlar denemez. Yani hem bölge hem de bütün ülke kazanacak. O halde nedir problem? Anlayan beri gelsin. Trabzon dinamikleri bu soru ve sorulara kafa yormalı. Tabii çılgın bir hasretle beklenen şampiyonluk kutlamalarından sonra.

Şampiyonluk İstanbul’da nasıl kutlanacak?

Bir diğer önemli iftarlı toplantı pazartesi akşamı Ümraniye Trabzon Park’ta işletmeciliğini Nihat İbrahimağaoğlu’nun yaptığı mekânda gerçekleşti. İstanbul’da görev yapan yerel-ulusal gazeteci arkadaşlarla İBB Meclis üyesi ve İstanbul’daki Trabzon STK camiasının saygıdeğer ismi Seyfi Erbaş’ın daveti üzerine bir araya geldik. Toplantıya gazeteciler haricinde (dördü de aynı zamanda Trabzon Dernekleri Federasyonu başkan yardımcısı olan) İBB Meclis üyesi İlker Bakioğlu, Nihat İbrahimağaoğlu, Sacit Eyüboğlu ve Beşikdüzü İzmis Yöresi Derneği Başkanı Muharrem Sağlam da katıldılar.

Seyfi Erbaş açılış konuşmasında Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamasını organize etmek üzere İBB’de bir komisyon oluşturulduğunu ve başına da kendisinin getirildiğini açıkladıktan sonra Başkan Ekrem İmamoğlu’nun Yenikapı’da düzenlenecek etkinliğin kesinlikle siyaset üstü olması gerektiğini, kendisi de dâhil hiçbir siyasetçinin kutlamalar esnasında konuşma yapmaması taraftarı olduğunu vurguladı.

Bizim anladığımız, hazır bulunan TDF yöneticilerinin de beyan ettiği üzere fikir Federasyon’dan çıkmış ve teklik İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na iletilmiş. Başkan da organizasyonla ilgili İBB bürokratlarından oluşan bir ekip kurulmasını irade etmiş ve başına da Seyfi Erbaş ağabeyi münasip görmüş. Yalnız İBB işin içinde organizatör olarak bulunmuyor, o görev TDF’ye tevdi edilmiş, İBB lojistik destek sağlayacak. Yani şu vilayet tanıtım günlerinde olduğu gibi.

İki farklı hassasiyet gözlemledik:

Birincisi, Ekrem İmamoğlu’nun kutlamalardan dolayı İstanbul’un diğer takımlarının taraftarlarını rahatsız edecek bir pozisyonda bulunmaması.

İkincisi, organizatör konumunda olan Trabzon Dernekleri Federasyonu’yla problemli olan STK ve yöneticilerinin etkinliğe soğuk bakma ve katılmama riski.

Sözü uzatmadan iki konuda da görüşlerimizi serdedelim.

Birincisi, Ekrem İmamoğlu’nun taraftarı ve eski yöneticisi olduğu kulübün şampiyonluk kutlamalarında gönlünce eğlenmesinde hiçbir mahzur yoktur, olmamalıdır. Nasıl ki seçim kampanyaları esnasında İstanbul’daki Trabzonlu hemşehrileriyle horon oynamış ve seçmeni de bundan rahatsız olmamıştır, şimdi de farklı bir durum yoktur. Türkiye siyaseti hemşehrilik olgusunu almış kabul etmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rizeli ve Kasımpaşalı kimliği bu kimliklere sahip olmayanları rahatsız etmekte midir? Ayrıca Fenerbahçeli kimliği seçmen kitlesini kendisine oy vermekten alıkoymakta mıdır?

İkincisi, organizasyonu TDF’nin düzenlemesinde de bir mahzur yoktur. Söz konusu Trabzonspor ve şampiyonluğudur. TDF ile problemi olsun olmasın, hiçbir kişi ve kurum bu konuda kendi tabanına olumsuz yönde söz geçiremez, kimseyi kutlamaya katılmaktan alıkoyamaz. Birebir aynı şey değil ama Trabzon Günleri’ni de TDF düzenliyor ve yüz binlerce insan geliyor. Konu Trabzon olunca insanların gözünde organizasyonu kimin düzenlediğinin bir önemi kalmıyor.