İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs açıkladı! “Vatandaş artık çakalı ve burnu hava siyasetçi modelini istemiyor!”

Trabzon İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs 61medya stüdyonun konuğunu oldu. Hüseyin Örs şehrin sevilen isimlerinden biri. Güler yüzü ve vatandaşlara karşı olan samimi yaklaşımı dolayısıyla her programı dolu dolu geçiyor. İnsanlar onunla sohbet etmek için veya sorunlarını anlatmak için program yaptığı yerlere geliyor. Biz de Trabzon siyasetinin sevilen ismi Hüseyin Örs ile Trabzon yerel sorunlarını ve İYİ Partiyi konuştuk. Hüseyin Örs’ün açıklamaları şu şekilde:

Trabzon'da kalbine yenik düşen Necati Hınız kurtarılamadı! Trabzon'da kalbine yenik düşen Necati Hınız kurtarılamadı!

 GEÇİM SIKINTISI EN BÜYÜK PROBLEM

Şu anda Trabzon’da ilçe programlarını yapıyorum. En son geçen Köprübaşı programına gittim. Dün gün içinde Akçaabat’a, akşam ise Çarşıbaşı’na gittim. Trabzon’da vatandaş sıkıntılı. Türkiye’nin her yerinde bir ekonomik sıkıntı var. Bu da Trabzon’a yansıyor. İşsizlikten yana büyük bir serzeniş var. Çocukların iş bulamaması sıkıntısı hat safhada. Geçim sıkıntısı var. Esnafın ödeyememe sıkıntıları oluyor. Okullar açıldı çocukları okul gönderirken sıkıntılar yaşanıyor. Babalar çocuklarına harçlık verirken sıkıntı yaşıyor. Dedeler ise çikolata alamıyor. Bunlar ciddi sıkıntılar.

TRABZON’A VERİLEN SÖZLER TUTULMUYOR

Trabzon’da bu yoğun olarak yaşanıyor. Ben Trabzon örneğinde şunu söylemek istiyorum, 20 yıllık bir dönem var. 2002-2022 arasında memleketi AK Parti idare ediyor. Trabzon’a verilen çok sözler var. Bunları tekrar tekrar hatırlatacağım. Trabzon’un çok önemli sözler ve projeler verildi. Mesela biz güney çevre yolunu ulaşım projesi olarak bakardık. Bugün bu bir ulaşım projesi değil, şehirleşme projesi. Şehri güneye açan, yol boyunca başka çekim merkezleri oluşturan, Trabzon’a bir Trabzon daha katacak bir projeydi. BU söylenti, iktidardaki arkadaşlar çok söyledi. Ancak halen daha yapılan bir şey yok. Hala tozlu raflarda duruyor.  Bunu sormayacak mıyız, demeyecek miyiz? Bu olsa başka imkanlar ortaya çıksa fena mı olur. Şimdi Akçakale-Akçaabat arası yapılacak deniyor ama görmeden bir şey diyemiyorum. Çünkü iktidar tarafından çok söz veriliyor. Arkadaşlar müjdeler diyor. Çamburnu’na tersane kurulacak beş bin kişiye iş verilecekti. Bunları daha önce denedik ve gördük. Şu anda öyle bir şey. Çünkü tersane yapılmadı. Gidince vatandaşlara soruyoruz, sizin köyden çalışan var mı? Yok diyorlar. Bu sözlerin verilip tutulmaması, alışkanlık haline geldi.

TREN BİR TÜRLÜ GELEMEDİ

Mesela demiryolu projesi, güzel proje. Seçim zamanı billboardlara baktık. Bazen hızlı oluyor bazen farklı. Tren geliyor gidiyor ama 20 yıl geçti ama bir proje yok. Hatta bir ara bu hattın Trabzon’dan Rize’ye alınması gibi bir durum oldu. Allah’tan Trabzon’daki sivil toplum, basın ve siyasiler bunun önüne geçti. Daha dün gündeme getirdik. Halen daha trenin geldiği yok. Çok söyleniyor bazı şeyler.

YATIRIM ADASI OLURSA TEŞEKKÜR EDERİZ

Arsin’e yapılacak yatırım adası da buna örnek. Güzel bir proje. Trabzon’un en büyük sıkıntısı istihdam yaratacak alanları yok. İstihdama yönelik bir yatırım bunu destekliyorum. Ben muhalefet milletvekiliyim yapsınlar teşekkür edeceğim. Çünkü çocuklarımız iş bulacak. Fakat geliyoruz bakıyoruz hiçbir şey.  Ben bu konuyu mecliste de konuştum. Bakan beyle de konuştuk ve gündeme getirdik. Söz verildi yapılmadı. Trabzon’da işsizliği getirmek için devlet bu yatırımları yapmıyorsa, özel sektör bir şeyler yapmak istiyor.

TEKSTİL KENT

Trabzon’u seven girişimcilerimiz var. Tekstilde üretim yapan arkadaşlarımız var. Çok önemli yere gelmişler. İhracatta büyük başarılar kazanmışlar. Bunlar Trabzonlu hemşerilerimiz. Bunlar doğru ve dürüst adamlar. İşlerini doğru yapıyorlar. Kendi memleketlerine hizmet etmek istiyorlar. Diyorlar ki bize birtakım kolaylıklar yapılsın biz de gelelim. Burada atölyeler kurulabilir ve insanlarımı iş sahibi olabilirler. Bunu ticaret odası ile de konuştum. Tekstil Kent projesi var. Sahilden yukarıdaki ilçelerimiz var. Daha az gelişmiş ilçelerimiz, bunlara bir teşvik önceliği sağlanabilir ve kolaylık sağlanabilir. Bunun detayları konuşulur. Fakat bunda da ilerleme kaydedemedik. Bu yapılır mı diyorlar. Bunun örnekleri var başka şehirlerde örnekleri var. Önümüzdeki seçim dönemi bunlarında sorgulandığı bir seçim dönemi olacaktır. Çünkü insanlar artık bunun farkında. Bunlar söz verildi ama yapılmadı diyorlar. Biz hatırlatmakla yetinsek bile yetiyor. Çünkü işsizlik çok hat safhada.

ARAKLI’DA BİR FACİA VAR

Araklı’da yaşadığımız bir facia var. Ben Araklı’ya üç kez gittim. Taşönü’nde tesisin olduğu yere gittim. Orada yaşayanlarla konuştuk. Bahçeye çıkamıyoruz, camı açamıyoruz, fındığımızı toplayamıyoruz diyorlar. O kötüyü koku kendimde yaşadığım için biliyorum. Orada bir çaresizlik var. Sözler veriliyor ama yapılmıyor. Nerede görülmüş havaya parfüm sıkıyoruz. Koku gitsin diye yapılıyor bu mümkün mü? Martılar daha kıyıdan geliyor, oradan çöpü alıyor vatandaşın evine veya bahçesine bırakıyor. Orada vahşi depolama var. İnsanlar orada baya mustarip. Bu sadece bir köyü değil bütün vadiyi ilgilendiriyor. Biz bunları meclise dile getiriyoruz. Yeni milletvekili olduğum dönem de bunu konuşmuştum. Oradaki ÇED raporu ile ilgili olumsuzluklar olduğunu ifade etmiştim. ÇED raporuna göre öyle bir tesis için 250 metre çağlı bir yerde yerleşim birimi olmaması lazım. Fakat orada yerleşim yerleri var. İddia ediliyor ki, bilgisayarda bunlar karartıldı. Bunlar çok ciddi iddialar. Geldiğimiz noktada orada bir sıkıntı var. Bu sıkıntıyı da biz parlamento da dile getiriyoruz. En son gittiğimde çok sayıda vatandaşımız vardı orada. Onlarla görüştükten sonra geçen hafta Ankara’da bakanlığa bununla ilgili bir önerge daha verdim. Meclis açıldığında bunu bir daha gündeme getireceğim. Bir çözüm bulunsun artık.

İYİ PARTİ İYİ GİDİYOR

Açıkcası biz iyi gidiyoruz. İYİ Parti iyi gidiyor. İsmimizle bütünleştik. Yani İYİ Parti iyi gidiyor. Bunu biz sahada görüyoruz. Sahada vatandaşlarda bunu görüyoruz. Çünkü saha vatadanşa en yakın olan siyasi akım ve parti biziz. Burada sayın genel başkanımız Meral Hanım büyük bir özverisi var. 20 Ocak 2020’den sonra Meral Hanım Türkiye il il, ilçe ilçe gezdi. Trabzon’a da geldi. İleride tekrar gelecek. Bazı illeri ikince tur yapıyoruz. Trabzon tarihi henüz belli değil. Muhtemelen o da olacak. Çünkü ikinci turlar yapılıyor. Geçenlerde Giresun, Ordu, Samsun oldu. Gezi programlarında gündüz esnafı geziyoruz. Akşam ise şehrin ticaret erbabı, sanayicilerle görüşüyoruz. Ekonomi ile ilgili toplantılar yaptık. Gerçekten de çok verimli oldu. Bölgede yapılan toplantılara ben de katıldım. Orada iş insanlarının da problemlerini dinledik. Biz sahada vatandaşa dokunan, sıkıntıları birinci ağızdan dinleyen parti olduk. Bu toplumda çok büyük karşılık buldu.

UMUT OLDUK

İnsanlar yolda beni gördükleri zaman, şunu da Meral hanıma bunu desin diyenler oluyor. Trabzon’da bile elime kâğıt sıkıştırıyorlar. Meral hanım grup toplantısında konuşsun diyorlar. Vatandaş daha önce iktidar sahibine söylemiş, onlar da bakarız demiş. Sonrasın bu sorun çözümsüz kalmış. Vatandaşta umudunu kesmiş. Bunu ben şöyle değerlendiriyorum, vatandaş İYİ Parti’yi umut olarak görüyor. Umut olarak da görüldüğü için vatandaşlardan taleplerini bize söylüyorlar. Bu talepleri bize verenler içinde AK Partili olanlar da var. Mesela ben Araklıya gittim, vatandaş dedi ki bunu Meral hanıma iletin de grupta söylesin. Bu ne demektir vatandaş çaresiz kalmış. Meral hanım bunu söylerse bunu belki çözerler demektir. Bizim grup toplantılarımız çok erken saatlerde olmasına rağmen en çok izlenen program. Sokağa çıkınca insanlar diyor ki, geçen Meral hanımı izledim o da böyle dedi diyor. Vatandaş bakıp diyor ki bu iktidar sahibi beni dinlemiyor. Bana kulak vermiyor. Vatandaş artık çakalı ve burnu hava siyasetçi modelini istemiyor. Onun için biz sahadayız ve vatandaşa dokunmaya çalışıyoruz. İyi olacak diyoruz iyi gidiyoruz.

OYU EN HIZLI ARTAN PARTİYİZ

Biz beşinci yılımızı önümüzdeki günlerde tamamlayacağız. Biz çok zor süreçlerden geçtik. Kurulamaz denilen bir parti kurduk. Kongre yapamaz denilirken kongre yaptık. Seçime giremez denilen bir partiydik seçime girdik. Seçimde bir şey alamaz dediler bu sefer de ilk girdiğimiz seçimde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurduk. Bunun ardından da yerel seçimleri geçirdik. Şu anda geldiğimiz noktada Türkiye’de oyunu hızlı bir şekilde artıran tek parti İYİ Parti gibi görünüyor. Bunu biz anketlerden de görüyoruz. Vatandaştan aldığımız izlenimden de bunu anlıyoruz. Ben akşam saat 7-8’den sonra Çarşıbaşı’nın Kerem mahallesine gittiğimde kalabalık bir insanla konuşuyorum. Yukarıdaki Salova Mahallesine çıkınca aynı tablo ile karşılaşıyorum. İçeriye sığmadık dışarı çıktık. İnsanlar dinliyor ve ilgi gösteriyorlar.

İYİ PARTİ HDP’NİN OLDUĞU YERDE OLMAZ

Biz İYİ Parti olarak HDP’nin olduğu yerde olmayız. Bunu defalarca deklare ettik. Yani HDP ile bir oluşum içerisinde İYİ Parti hiçbir zaman olmaz. Genel başkanımız Meral Akşener’in ifadeleri gayet açık ve net. Diyor ki “Biz HDP’yi PKK’nın yanında konumlandırıyoruz.” Gelelim bu sorunun asıl ayağı olan CHP’ye, bu CHP’nin yoksa içerdeki bir kişinin fikrimi. CHP buna da tepki gösterdi. Kemal bey o şahıs için “sorumluluğu olmadığı alanda konuştu.” dedi.  Fakat İYİ Parti olarak bizim tavrımız net. Daha önce olduğu gibi de şimdi İYİ Parti HDP’nin olduğu yerde hiçbir zaman olmayız. Çünkü HDP’yi PKK’nın yanında görüyoruz.