İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, uluslararası nakliyecilerin sınır kapılarında ve yollarda yaşadıkları sıkıntıların ve mağduriyetlerin giderilmesi hususunda TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, uluslararası nakliyecilerin sınır kapılarında ve yollarda yaşadıkları sıkıntıların ve mağduriyetlerin giderilmesi hususunda TBMM’ye araştırma önergesi sundu. Meclis kürsüsünden nakliyecilerin yaşadığı sorunları da dile getiren Milletvekili Örs, “Uluslararası nakliyecilerimiz gerek sınır kapılarında gerekse gittikleri yol boyunca birçok sorunla karşı karşıya kalmakta, sınır kapılarımız dert kapısı olmaktadır. Bölge milletvekili olarak birkaç kez Sarp Sınır Kapısı'na giderek orada günlerce kuyrukta bekleyen tır şoförlerimizle görüştüm yaşamış oldukları mağduriyetleri birinci ağızdan dinledim ve yerinde gördüm. Uluslararası nakliyecilerimiz sınır kapılarında uzun süreler beklediklerini, günlerce kuyruklarda adım adım ilerleyebildiklerini söylemektedirler. Hem Gürcistan tarafına gidişte hem de Türkiye'ye dönüşte tırlarımız uzun kuyruklarda beklemektedirler. Bu yol yani Arhavi'yi Sarp'a bağlayan yol 30 kilometredir. Peki, bu şoförlerimiz, bu tır şoförü kardeşlerimiz, nakliyecilerimiz bu yolu kaç günde gidiyorlar? Bakın, saat demedim. 30 kilometrelik bu yolu normalde otuz dakikada aşması gereken bu sürücülerimiz bu yolu beş, altı günde gitmekte ve orada kuyruklarda beklemektedirler. Bu kuyruklarda bekleyen arkadaşlarımız, yine burada göstereyim bir başka açıdan, tır şoförlerimizin.. Tuvalet yok orada su yok, çay yok, kahve yok. Bu sorunu burada gündeme getirmekteki sebebimiz bu şoför kardeşlerimizin mağduriyetine bir an önce son verilmesi içindir.” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK GEÇİŞ ÜCRETLERİ KALDIRILMALI

Nakliyecilerin sorunlarının sınır kapıları ile de sınırlı kalmadığını kaydeden Milletvekili Örs, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Sadece sınırda değil, yol boyunca da sıkıntılar var. Bakın "Güney Koridor" olarak adlandırılan İran-Türkmenistan üzerinden Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan'a ulaşım güzergâhında ihracatımızın önemli geçiş noktası Türkmenistan'ın, coronavirüs salgınının başlangıcından beri kapattığı sınır kapılarının üst düzeyde görüşmelerle bir an önce açılması gerekir. "Orta koridor" olarak adlandırılan Gürcistan-Azerbaycan ve Ro-Ro'yla Kazakistan veya Gürcistan-Azerbaycan-Rusya güzergâhında Azerbaycan'ın birçok ülke nakliyecilerinden almadığı hâlde Türk plakalı araçlardan talep ettiği yüksek geçiş ücretlerinin kaldırılması ve Azerbaycan'dan Kazakistan'a yapılan Ro-Ro taşıma fiyatlarının uygun seviyeye çekilmesi gerekir. En ekonomik yol olarak değerlendirildiğinden, en fazla kullanılan kuzey koridor yani Gürcistan-Rusya ve Rusya üzerinden Kazakistan ve diğer Tük Devletleri Teşkilatı üyesi ülkelere giden güzergâhta ise Gürcistan'ı Rusya'ya bağlayan 50 kilometrelik dağ yolunun kış aylarında sık sık trafiğe kapandığını biliyoruz. Gürcistan'ın trafiğe açacak yeterli ekipmanının olmaması gerekçesiyle kapanan bu yolda ihracat ve ithalat yüklü araçlarımızın yirmi, yirmi beş güne varan bekleme süreleri vardır ve oralarda çok sıkıntılar çekmekte bu arkadaşlarımız; telefonlarla bize ulaşıyorlar ve sıkıntılarını dile getiriyorlar.”