İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, bölge ihracatçılarının talebini gündeme getirdi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, bölge ihracatçılarının taleplerini TBMM’ye taşıdı. Birçok talebi gündeme getiren Milletvekili Örs, “İhracatçılarımız Trabzon ilimiz ile Rusya Federasyonu Soçi ve Tuapse şehirleri arasında kurulacak feribot ve Ro-Ro taşıma sistemleriyle yeni bir güzergâh ve taşıma hattının bir an önce faaliyete geçirilmesini talep ediyorlar.” dedi.

örs-2

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sanayileşme ve altyapı yatırımlarının geride kaldığını ifade ederek, bu durumdan bölge ihracatının olumsuz etkilendiğini kaydetti. Milletvekili Örs, özellikle Trabzon ile Rusya Federasyonu Soçi ve Tuapse şehirleri arasında kurulacak feribot ve Ro-Ro taşıma sistemleriyle yeni bir güzergâh ve taşıma hattının bir an önce faaliyete geçirilmesini istedi. Milletvekili Örs, “Ülkemizde bölgeler arası sanayileşme ve altyapı gereksinimleri bakımından var olan dengesizliklerin ihracatımızı olumsuz yönde etkilediğini hepimiz biliyoruz. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sanayileşme ve altyapı yatırımlarının geride kalması bölge ihracatını olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle Ukrayna üzerinden Orta Asya'ya ihraç yükü taşıyan transit geçişler durduğundan ülkemizden Orta Asya'ya yapılan transit taşımalar Doğu Karadeniz Bölgemizde bulunan Sarp Sınır Kapısı'nda yoğunlaşmaktadır. Sarp Sınır Kapısı'nda yaşanan sıkıntıları sık sık bu kürsüde dile getiren bir arkadaşınız olarak bunu söylüyorum; sınır güzergâhında günlerce bekleyen tır şoförlerimiz vardı, gittim, onlarla kapıda, yerinde görüştüm, onların problemlerini dinledim. Kapıda yaşanan sıkıntılarda sadece uluslararası nakliyecilerimiz değil, ihracatçılarımız ve ithalatçılarımız da büyük mağduriyetler yaşamaktadır. İhracatçılarımız ürünlerini müşterilerine zamanında gönderemezken ithalatçılarımız da ürünlerini zamanında teslim alamıyorlar.” İfadelerini kullandı.

1-38

MURATLI SINIR KAPISI AÇILMALI

Muratlı Sınır Kapısı’nın bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini ifade eden Milletvekli Örs, “Taşıma alanında yaşanan sorunların çözülememesi durumunda istenilen ihracat seviyelerine ulaşamayız. Sarp'ta yaşanan sorunun çözümü amacıyla Muratlı Sınır Kapısı'nın bir an önce faaliyete geçmesi gerekir. Bakın, 10 Ocak 2019'da ben Muratlı Sınır Kapısı'nın açılmasıyla ilgili dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Hanım'a bir önerge vermiştim. O gün bu önergemde özetle "31 Ağustos 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla açılması kararı alınan Muratlı Sınır Kapısı'nın faaliyete geçmesiyle ilgili çalışmalar hangi aşamadadır?" diye sormuştum. Aradan üç yıldan fazla bir zaman geçti, yine aynı konuyu burada konuşuyoruz ve ben tekrardan Muratlı Sınır Kapısı'nın bir an önce açılmasının önemini dikkatlerinize arz ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Feribor ve ro-ro taşımacılığını hatırlattı

Dünya Emekliler Günü'nde Trabzon'dan yetkililere seslendiler! Dünya Emekliler Günü'nde Trabzon'dan yetkililere seslendiler!

YENİ BİR GÜZERGÂH VE TAŞIMA HATTI BİR AN ÖNCE FAALİYETE GEÇİRİLMELİ

Bölge ihracatçılarımızla görüştüm, onların sorunlarını dinledim, taleplerini aldım. İhracatçılarımızın talepleri var. İhracatçılarımız Trabzon ilimiz ile Rusya Federasyonu Soçi ve Tuapse şehirleri arasında kurulacak feribot ve Ro-Ro taşıma sistemleriyle yeni bir güzergâh ve taşıma hattının bir an önce faaliyete geçirilmesini talep ediyorlar. Yine, ihracatçılarımız ‘İhracat maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle yurt dışı piyasalarında rekabet imkânımız ortadan kalktı.’ diyorlar ve kendilerine acilen nakliye desteği sağlanmasını istiyorlar. Bunun yanında, özellikle inşaat ve mobilya sektörlerinde ihracat kısıtlaması getirilen ahşap mamul üreticisi ve ihracatçı firmalarımızdan da bana iletilen bir sorun var, onu da paylaşmak istiyorum. Söz konusu firmalarımızın çoğu kısıtlama öncesi yurt dışında belli müşterilerle ihracat kontratı imzaladıklarını ancak getirilen kısıtlama nedeniyle kontrat yükümlülüklerini yerine getiremediklerini ifade ettiler. Bu firmalarımız da kendilerine kolaylık sağlanmasını istiyorlar.” şeklinde konuştu.