Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi nin valilik tarafından alınmak istenmesi eleştirilerin hedefi oldu.

Son günlerde Trabzon gündemine oturan yeni bir tartışma başladı .Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nin valilik kampüsü içinde denerek alınmak istenmesi, sanatçıların ve sanatseverlerin eleştirilerine neden olurken şehirde yeni bir kriz doğmuş oldu.

Biz de konunun üzerine eğilerek önce size Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nin tarihini anlattık sonrasında da sanatçı Necati Zengin ile görüşüp, sanata vereceği zararları derledik.

Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi Büyük Birlik Partisi Ortahisar ilçe kongresi gerçekleştirildi

Trabzon’da yeni bir kriz ortaya çıktı. Trabzon’daki eski valilik konağı restore edildi ve valiliğe teslim edildi. Bunun ardından ise valilik binası karşısında eski Trabzon Cezaevi bulunuyordu. Bu bina ise 1987 yılından bu yana kültür merkezi olarak kullanılıyordu. Dönemin belediye başkanı Orhan Karakullukçu tarafından burası kültür merkezi olarak yapıldı. Binaya ise Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi ismi verildi. Burada başta tiyatro olmak üzere birçok faaliyet yapılıyor.

Tiyatro ve sergi salonu mevcut. Bazen resim ve fotoğraf sergileri oluyor. Büyük çoğunlukta ise tiyatro, şiir dinletisi gibi sanatsal etkinlikler yapılıyor. Bazen de küçük çaplı konferanslar yapılıyor. Ancak valilik binası yeniden restore edildikten sonra valilik tarafından bir açıklama yapıldı. Buraya kendi alanı içinde ilan etti. Açıklamasında, “Tarihi valilik kampüsü bulunan” ifadelerini kullandı. Burası gerçekten valilik kampüsü içerisinde mi? Trabzon’da yaşayanlar bunu bilir.

Biz de biliyoruz ki burası valilik kampüsü içerisinde değil. Valilik orada olduğu zaman burası cezaeviydi. 1987 yılından bu yana ise kültür merkezi olarak kullanılıyor. Şimdi valilik kampüsü içinde denilerek sanat çalışmalarına son verilerek, dışarıdaki kapı kontrol altına alınmak isteniyor. Sanatçılar buna karşı. Sanatçıların başka gidecekleri bir yer olmadığı için buna tepki gösteriyorlar. Sosyal medyadan konuşuyorlar.

BURASI TRABZON’DA KÜLTÜR SANATIN KALBİDİR

Konuyla alakalı ise Necati Zengin ile görüştük. Zengin’in ifadeleri ise şu şekilde:

“Çok  üzgünüm. Burası söylevlerin haricinde Uluslararası Tiyatro Festivaline de yuvalık yapan, bir takım oyunların oynandığı bir yerdir. Bu oyunlar 22 yıldır burada oynanıyoer. Trabzon’da bugüne kadar hiçbir kültür merkezinde burada yapılan etkinlikler yapılmadı. Burası çok yoğun kullanılan ve önemli bir mekandır. Trabzon’un kültür sanat anlamında kalbidir burası. 

Ben 33 yıldır burada tiyatro yapıyorum. Buranın en eskilerinden birisiyim. Burası bizim yuvamız oldu. Böyle bir haber alınca çok üzüldük. Valilikten yapılan açıklamada buranın valilik kampüsü olduğu söylendi. Bu da su götürür ne derece doğru? Hakkında bir çok söylenti duyduk. Yemekhane, resepsiyon yeri, güvenlik merkezi gibi… Bunlar bizim için önemli değil. Bizim için önemli olan buranın  valilik tarafından alınmasıdır. Bizi üzen budur. Bırakın tiyatroyu, birçok kültür sana insanı  sanattan mahrum kalacak.

Hüseyin Kazaz

Ayrıca Ortahisar Belediyesi burada çocuklara yönelik birçok kurs veriyor. Bunlar sanatın her alanında oluyor. Burası bu haliyle Tabiat Varlıklarına tescillenmiş bir bina. Zaten yasal açıdan burayı değiştiremezsiniz. İçerisinde değişiklikler yaparsınız bu da anti yasal olur.  Burası sanata hizmet veren bir yer. Böyle devam etmesini istiyoruz. 47 yıldır tiyatro sanatının içerisinde bulunuyorum. Eğer burası bizim elimizden alınırsa ben sanat yapamam. Bu büyük bir trajedidir. Buranın başka bir işlevi olmaz. Valilik burayı alıp da ne yapacak? Burası Adalet Bakanlığı’na bağlı bir yerdi. Orası da valilik olarak duruyordu. Böyle bir mekanın bu şekilde alınması bizi çok üzüyor. “