Ortahisar CHP İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi hakkındaki belirsizliği eleştirdi.  Merkezin devrinin gündemde olduğunu belirten Oyman, eski yerlerin ne olacağı hakkında bir planlama yapılıp yapılmadığını sordu. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin de 2 farklı makam odası kullandığını vurgulayarak şehirde bunların sayının arttığını ifade etti.  Şehirdeki salon sayısının azaldığını da dile getiren başkan, amatör tiyatro ekiplerinin çalışmaları için yeni alanlar oluşturulmadıkça devrin gerçekleşmemesi gerektiğini kaydetti. Oyman’ın yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

“İKİŞERLİ MAKAM ODALARI ARTTI”

“Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 2 farklı makam odasını kullandığını biliyorduk. Yakın zamanda Trabzon Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünün yeni hizmet binalarının açılmasıyla birlikte ikişer makam odaların sayısı artmaya başladı. Eski yerler ne olacak konusunda bir planlama var mı? Makam olarak kullanılmaya devam mı edecek? Eğer kullanılmayacaksa milletin faydasına yeni fikirler üretelim. Aksi takdirde kamuda yapılan ‘tasarruf’ çağrısının karşılığını bulmuyor.

“SÜREKLİ GEÇİŞTİRİLİYOR”

Bir de yetmezmiş gibi şimdi Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nin de devri gündemde... Uzun yıllardır bu tarihi binayı Amatör Tiyatroların evi biliriz, farklı etkinlikler de düzenlenir. Ancak sanatın elinden aldığınızda şehirde daha büyük boşluklar yaratıyorsunuz. Ancak biliyoruz ki kent yöneticileri bir tiyatro binasını bu kente sığdıramadı; oraya taşınacak, bu şekilde yapılacak diye sürekli geçiştirildi… Bu kente halen bir Kültür, Sanat ve Kongre merkezi planlayamadınız ama mikrofonlar başında popülist söylemlere şahit olmaktan aldanmamayı öğrendik.

İBB Başkanı İmamoğlu Trabzon’da bakın bu kez ne yaptı? İBB Başkanı İmamoğlu Trabzon’da bakın bu kez ne yaptı?

“ALTERNATİF OLMADAN DEVİR GERÇEKLEŞMEMELİ”

Şehirde mevcut bulunan salonların yoğunluğunun farkındayız; şehirde salon eksikliğinin herkes farkındayken Hüseyin Kazaz Merkezinin sanatın elinden alınması söz konusu bile olmamalıdır. Kent yöneticileri istediği salonda istediği etkinlikleri düzenleyebilmekte ancak sanatını icra etmeye çalışan 12-14 farklı amatör tiyatro ekipleri aynı koşullarda değiller. Tiyatro ekiplerinin yanında, okulların, belediye etkinliklerinin rahatça kullanabileceği bir alana kavuşana kadar devir olmaması ve yeni etkinlik alanlarının planlanması gerektiğini vurgulamak isteriz.”

Nurullah Cabri