Trabzonspor'un genç yıldızı radara takıldı! Crystal Palace karşılaşmasında da... Trabzonspor'un genç yıldızı radara takıldı! Crystal Palace karşılaşmasında da...

Trabzonspor’da bir dönem teknik Direktörlük görevi yapan Hüseyin Çimşir çok samimi açıklamalarda bulundu. Bordo-mavili takımın altyapısından yetişen ve 2019-20 sezonda teknik Direktörlüğü yapan Hüseyin Çimşir Fanatik gazetesinden Atalay Özçelikli’ye açıklamalarda bulundu. Fırtına’nın şampiyonluk sürecinde kendisinin de pay sahibi olduğu vurgulayan Çimşir, “Kimsenin emeğine haksızlık edilmesin.” dedi.

hüseyin çimşlir (2)

Trabzonspor’da Teknik Direktörlük yaptığı dönemde başarılı olduğunu söyleyen Çimşir, dikkat çeken ifadeler kullandı.  

Ünal Karaman’ın ayrılığı ardından Bordo-mavili ekibi çalıştıran Hüseyin Çimşir, "2018'in Mayıs ayıydı sanırım rahmetli Özkan Sümer'den bir telefon aldım. 'Antrenör olarak seni düşünüyoruz' dediler, ben göreve başladım. Kim olacak, ne olacak diye konuşulurken ben Ünal hocayla anlaşıldığında yurt dışında kamp yeri bakıyordum, orada öğrendim. Ben A takıma çıktığımda Ünal hoca takım kaptanıydı, beraber oynadık. A2 Milli Takımı'nda o teknik adam, ben oyuncuydum. Beraber oynadığımız, görüştüğümüz, çalıştığımız bir abimizdi. Trabzonspor'da da böyle birliktelik oldu. Takım 1 sene evvel Rıza Çalımbay'la birlikte 55 puan toplamıştı sanırım ama kadro maliyeti 35 milyon Euro'ydu. Bu bütçeyle devam etmeme kararı alındı. Ciddi bir satış yapıldı, ekonomik gelir elde edildi, maaş yükü düştü.” ifadelerini kullandı.

“Ünal Karaman ile birlikte yararlı bir ürün çıkardık”

hüseyin çimşlir (1)

Ünal Karaman ile 1 buçuk yıl çalıştığını belirten Çimşir sözlerine şöyle devam etti: “Sezona başladık, yavaş yavaş toparlanan bir takım görüntüsü verdik. 5-0'lık Yeni Malatya maçı yaşandı. Onur Kıvrak ve Burak Yılmaz için bir karar alındı. Devre arasında transfer yasağımız vardı. Uğurcan Çakır'ı, A takıma monte ettik. Hüseyin Türkmen ve Abdulkadir Parmak'ı ekledik, Yusuf ve Ömür zaten vardı. Yani az oyuncuyla beraber o sezonu 4. bitirdik. Herkesin sempatisini kazanan, göze hoş gelen futbolumuz da vardı. Sonrasında Konya'yla başlayan, Kayseri maçıyla biten Ünal hocayla ayrılık süreci oldu. 1.5 yıl çalıştım kendisiyle, elimden geldiği kadar hocayı desteklemeye çalıştım. Yararlı bir ürün çıkarttık ortaya. Bu ayrılık sonrasında yönetim kurulu benim devam etmemi istedi, ben Ünal hocayla konuştum o da 'Sen devam et' dedi.”

“Ünal hocaya ulaşamadık!”

Ünal Karaman’ın ayrılacağını beklemediğini belirten Çimşir, “Ünal Karaman'ın ayrılığını da beklemiyordum, görevin sonrasında bana geleceğini de beklemiyordum. Trabzonspor teknik direktörlüğü hayalimdi ama kısa vadede böyle bir planım yoktu. Ben izine çıkacaktım, devreye girecektik. Hoca İzmir'e gidecekti, uçağı vardı. Tesiste konuştuk, ettik ama ayrılık olacağını düşünmüyorduk. Sonra eve gidince akşam saatlerinde herkesin öğrendiği gibi ben de televizyondan öğrendim kararı. Ünal hoca telefonlarını kapatmıştı, ulaşamadım da. Pazartesi günü Ünal hoca beni aradı bu kez başkasının telefondan. 'Hocam böyle böyle bir ayrılık oldu. Siz devam edin, ne diyorlarsa bakın, yapın, sizle ilgili istekleri olursa devam edin' dedi. 2-3 gün sonra da yönetimden bana böyle bir teklif geldi. İşin açıkçası beni düşüneceklerini beklemiyordum. Ligde 3.'ydük, lider Sivasspor'la aramızda 5 puan vardı, taraftar homurdanıyordu, bir kaos vardı aslında. Planlı olmayan şekilde görevin içinde kendimizi bulduk. Problemli süreci de aşmak için elimizden geleni yaptık.” şeklinde konuştu.

“Türkiye'de sadece şampiyonlar hatırlanır”

Başarıdaki tek kriterin şampiyonluk olmadığını ifade eden Çimşir, “16 lig, 6 da kupa maçıyla beraber 22 maça çıktık. İki mağlubiyetim var onlar da son iki hafta Denizli ve Konya maçları. 22 maçtaki puan ortalamam 2.05. Şampiyonluğa bu kadar yaklaşılmışken kaybedilmesi farklı söylemlere neden oldu ama Ünal hoca sonrasında o süreci iyi yönettik. Türkiye Kupası'nda finale çıktık, ligde son ana kadar yarışta olduk, 3. aldığımız takımı, 2.'liğe getirdik. Oyun ve oyuncuyu geliştirdik, geçen seneki şampiyonluğun temellerinin atıldığı süreçti. Bize nasip olmadı şampiyonluk ama o dönem olumluydu. Türkiye'de sadece şampiyonlar hatırlanır, ikinciler hatırlanmaz ama başarılıydık. Eğer başarıda tek kriter şampiyonluksa o zaman Trabzonspor tarihinde 3-4 tane başarılı hoca var. Ötekilerin hepsi başarısız, ikinciler, üçüncüler... O mantık doğru değil, şartlar önemli.” diye konuştu.

“Kimsenin emeğine haksızlık edilmesin"

Şampiyonlukta payının olduğunu dile getiren Çimşir, “Bakıldığında Trabzonspor dört yılda; bir şampiyonluk, bir ikincilik ve iki de dördüncülük yaşadı. Bir Türkiye Kupası, 2 de Süper Kupa kazandı. İvme her geçen gün üste çıkmış. Bu bir anda olmadı, bunun bir süreci var. Bu süreçte de Ünal Karaman'ın, benim, ekibimizin, yönetimin, oyuncuların, taraftarın payı var. Kimsenin emeğine haksızlık edilmesin." diyerek sözlerini bitirdi.