Pandeminin ardından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Trabzon Horon Festivali’nde Trabzon horona, müziğe doydu. Trabzon’u dünyaya, dünyayı da Trabzon’a tanıtarak sanat mozaiği oluşturuldu. Trabzon, 61 ülkeden 1250 kişiye ev sahipliği yaptı.


“‘SIKICI ŞEHİRLER GELİŞEMEZ’ SLOGANIYLA YOLA ÇIKTIK”

0f78a43c-1853-469f-95da-090d8df09c9b
2. Uluslararası Trabzon Horon Festivali’nin organizatörlüğünü yapan Vira Kültür Sanat Gençlik ve Spor Derneği Erdoğan Cineviz, “Horonun başkenti Trabzon’dan tüm dünyaya selam olsun. İlkini 2019 yılında gerçekleştirilen 2. Uluslararası Trabzon Horon Festivali organizasyonunda altyapısı ve üstyapısıyla bizlere destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Başkan Zorluoğlu’nun ‘sıkıcı şehirler gelişemez’ sloganıyla yola çıktık. Daha çok kültür, sanat, daha çok insanların bir araya gelip dostluk mesaj adına bu organizasyonun horonun başkenti Trabzon’da olması bizi mutlu etti. AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun bizlere olan yoğun emekleri ve mesaisinden dolayı teşekkür ediyoruz.

TRÜ Rektörlüğü için adaylığını ilan etti! TRÜ Rektörlüğü için adaylığını ilan etti!

TRABZONSPOR KUTLAMA GÖRÜNTÜLERİNİ ÜLKELERE GÖNDERDİK


Trabzon bordo mavi renkleriyle dünyaya ismini duyuran şehir haline geldi. Trabzonspor’un şampiyonluğundaki kutlamaların görüntülerini dünya ülkelerine gönderdik. Nereye geldiklerini bilmiyorlardı. Bu videolardan sonra Trabzon’un ne kadar kültür sanat şehri olduğunu turizme açık bölge olduğunu anlattık.


REO VERSİYONU TRABZON’DA UYGULANDI


Bu organizasyon için 8 aydır mesai yaptık. Ülke ülke gezdik. 61 ülkeyi Trabzon’a getirdik. Trabzon’un Uzungöl’ünden Sümela’sına Ayasofya’sından Seragöl’üne kadar her bir tarafını gezdirerek tanıttık. Bu ülkelere Trabzon halkının misafirperver davranışları, onlara olan ilgisi bizleri memnun etti. Horon festivali gelenekselleşmiştir. Bugün Reo organizasyonunun Trabzon’da Türk kültürü versiyonu kutlamaları seneye daha geniş çaplı yapılacaktır. Bunun sözü de verildi. 

16 ÜLKE KATILAMADI


150 ülkeye davet gönderdik. Ben 8 ülke gezdim. Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan bazı ülkelerle görüşmeler yaptık. Bu süreçte 16 grubumuz eksik geldi. Nahcivan ve Gürcistan sınır kapısının kapalı olması 16 ülkenin festivale katılmasına engel oldu. Biz aslında Ukrayna’yı, Rusya’yı da festivale davet ettik. Ukrayna savaşta olduğu için gelemedi. Rusya’dan gelen misafirlerimiz var. Siyasette ne kadar gerilim yaşansa da insanlar el ele tutuşup horon oynamalı. 61 ülkeden1250’ye yakın katılımcımız oldu. Festivale 50 bine yakın katılım olduğunu düşünüyorum.

BÜTÇESİ NE KADAR TUTTU?


Festivalin bütçe maliyetini henüz oluşturmadık. Önce en düşük maliyetle nasıl yaparızı konuştuk. Büyükşehirin imkânlarıyla, transferleriyle, ulaşımıyla ve Valiliğin ise yemeği üstlenmesiyle bu organizasyonu gerçekleştirdik. Para hiç konuşulmadı. Sanatın olduğu yerde Büyükşehir Belediye Başkanımız ‘parayı konuşmayalım’ dedi. Önümüzde güzel etkinlik projelerimiz de var.” açıklamalarında bulundu.

b53211c5-89b6-4da1-a423-eefb4e1df9af
SANAT, BARIŞ, DOSTLUK KAZANDI


Organizatör Hatice Mert, “Kültür, sanat, barış, dostluk kazandı. Emeği geçen herkese, misafirlerimize ve halkımıza teşekkür ediyorum. Trabzon’u dünyaya, dünyayı da Trabzon’a tanıtarak güzel bir barış, sanat mozaiği oluşturuyoruz. Ülkeler kendini burada tanıtırken, biz de ülkemizi şehrimizi misafir ülkelere tanıtıyoruz. Sonuç muazzam. Tekrar gelmek için şimdiden yazışmalar başladı. Bu festival gelenekselleşecek. 61 plakasına gönderme yaptık. Trabzonspor’da 61fanatikliği Trabzon ve Karadeniz halkı için önemli. Biz de bunu vurgulamak istedik. 180 ülke arasından 61 ülke seçtik. Talep olmasına rağmen 61’de kalmayı direniyoruz.”  İfadelerini kullandı.