Daha önce Araklı’da 8 ev, dün de Sürmene’de 19 ev heyelandan boşaltıldı

ARAKLI’DA 8 EV HEYELAN TEHDİDİ NEDENİYLE BOŞALTILDI

YOĞUN kar yağışı nedeniyle derinden etkilenen toprak yağmurun da yağmasıyla bölgemizde heyelana dönüşüyor. Araklı ilçesi Çamlıktepe Merkez Mahallesi’nde bir süre önce arazide meydana gelen çatlak ve kaymalar nedeniyle 8 ev heyelan tehlikesi sebebiyle boşaltıldı. İlçe Kaymakamı Kürşat Karaca ile Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, çatlak ve kaymaların olduğu noktada incelemelerde bulundu.

SÜRMENE’DE 19 EV VE 2 OKUL BOŞALTILDI

DÜN Sürmene ilçesi Oylum Mahallesi’nde ise yoğun yağmur sonucu kullanılmayan üç ve bir okul heyelanın altında kaldı. Heyelan sebebiyle Küçükdere kapandı. Dere yatağında su birikmeye başladı. Biriken suyun dere yatağında taşkın ve sel riski oluşturması sebebiyle riskli bölgedeki 19 ev ve 2 okul tahliye edildi. Vali İsmail Ustaoğlu ve AFAD yetkilileri bölgede incelemelerde bulundu.

 Trabzon’un Araklı ilçesinde 8 ev heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltılırken, Arsin’de 3 yıl önce meydana gelen heyelan nedeniyle evlerde ve arazilerde çatlaklar olduğunu belirten vatandaşlar yetkililerden çözüm beklediklerini söyledi. Öte yandan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon’da 400 heyelanın meydana geldiğini açıklamıştı.

ARAKLI’DA İNCELEME YAPILDI

Araklı ilçesinin Çamlıktepe Merkez Mahallesi mevkiinde arazide çatlaklar ve kaymalar meydana gelmesi üzerine 8 ev heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltıldı. İlçe Kaymakamı Kürşad Karaca ile birlikte Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Çamlıktepe Mahalle Muhtarı Yusuf Kuloğlu ve teknik ekiple çatlak ve kaymaların olduğu noktada incelemelerde bulundu.

Kabine bugün bir araya geliyor Kabine bugün bir araya geliyor

KAYALARDA OYNAMA VAR

Muhtar Yusuf Kuloğlu, “Evlerin yukarısında kayma var. İçerisinde büyük kayaların olması nedeniyle yerde bir oynama var. Geçici olarak evleri tahliye ettik. Kısa zamanda kayaları temizleyip eski haline döndüreceğiz. Evlerde şuan zarar yok. İnsan ve hayvanlar tedbir amaçlı tahliye edildi. AFAD tarafından kayalar tespit edildi. Kaymakam, Vali’nin talimatları doğrultusunda yapılan temizleme çalışmasıyla insanlar tekrar geri dönecek. İnsanlar yakınlarının yanına yerleşti. Hayvanları da komşuları bakıyor. Çalışmaların kısa süreceği düşünüldüğünden konteynere ihtiyaç duyulmadı.  30’a yakın kişi tahliye edildi.” ifadelerini kullandı.

ARSİN 3 YILDIR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Arsin Çubuklu Mahallesi Fatih Camii mevkiinde 3 yıl önce meydana gelen heyelandan sonra hiç bir şey yapılmamasından dolayı köy halkı isyan etti. Heyelan mağduru halk “Devlet bizi unuttu” dedi. Bölgenin ise afet bölgesi ilan edilmesi tartışılıyor.

2 YIL SONRA BÖLGEYE GELDİLER

Heyelanda zarar gören mahalle sakinlerinden Neşet Semiz, “3 Yıl önce mahallemizde çatlaklar oluştu ve heyelan meydana geldi. Yetkililere haber verdik. Kimse gelmedi. 2 yıl sonra gelip bölgeyi incelediler.  Daha sonra Trabzon Valisi, Belediye Başkanı ve AFAD ekipleri gelerek heyelan bölgesini incelediler. Biz de sıkıntıları dile getirdik. Kendileri de gerekenin yapılacağını söylediler ama olay yerine sondaj vurmanın dışında herhangi bir şey yapmadılar. Sondaj neticesinde suyun çok derinde olduğunu söylediler. Heyelan olan yerde 19 metrede su çıktı. Bunu yetkililere söyledik. Buranın arka tarafında dere var. Bize gerekenin yapılacağı söylendi. Ama maalesef yetkililer bir daha buraya uğramadı. Buradaki sıkıntı 20 haneyi ilgilendiriyor. Evimiz tamamen yıkıldı. Diğerleri de durulmaz halde. Camimiz de yıkılmak üzere. Mağdur olan insanlara devlet 15 bin TL kira yardımı yaptı. Bir seneye yakın kirada durun sonrasında TOKİ’den veya başka bir yerden ev verilecek sözü verildi. Bu insanların kirası da doldu. Milletvekilimiz Muhammet Balta buraya gelerek AFAD’a burasının Afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini belirtti. Peki şimdi burayı Afet bölgesi ilan ederseniz bizlere herhangi bir yardım yapacak mısınız? O da olmadı. AFAD bölgesi ilan edilen yerin üst kısmında 9 evim var ve bu bölge de çatlamaya başladı.  Madem burayı afet bölgesi ilan ettiniz, hiç yoktan çatlamalar olan bölgeye bir önlem alın. Bizler burada mağduruz. Bir evi yıkılana yardımlar yapılırken biz neden unutulduk?” dedi.