Hacettepe Üniversitesinden Yusuf Durmuş, Ayvadere HES’in projesi yüzünden Karadere’de balık ölümlerinin görülmeye başladığını ileri sürdü. Durmuş, “Karadere'nin suyunu kestiler derede yaşayan hiçbir canlıyı düşünmediler sucul böcekler, balıklar öldü.  Hani yeterli su bırakılacaktı! Bu insanların söylediklerine inanmak kendini uçurumdan aşağı atmak gibi. Tek dertleri rant, rant, rant!” dedi.

HES projesine rant tepkisi

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, Ayvadere HES’in projesi yüzünden Karadere’de balık ölümlerinin görülmeye başladığını öne sürdü. Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, “Önce öldürmeye balıklardan başladılar. Yarın sıra bize gelecek buna izin vermeyeceğiz. Felaket geliyorum diyordu ve gelmeye başladı. Karadere'nin suyunu kestiler derede yaşayan hiçbir canlıyı düşünmediler sucul böcekler, balıklar öldü. Belki de su samurları da zarar görmüştür. Hani balık geçişi ve yeterli su bırakılacaktı.

HES projeine rant tepkisi (2)

Bu insanların söylediklerine inanmak kendini uçurumdan aşağı atmak gibi bir şeydir. Yarın Değirmencik köyünün altına tünel yaparlarsa köyümüzde dereye inecektir. Buradan söylüyorum. Bu nedenle bu insanların canlılara, balıklara ve o vadide yaşayan Biz Araklı halkına saygıları yoktur. Tek dertleri rant rant rant.” şeklinde konuştu.

HES projeine rant tepkisi (1)

HES çalışmalarının bölge için tehdit olduğunu ileri süren Durmuş, “Buradan yetkililere sesleniyorum, kestiniz mi cezayı? Önce dereyi bir yıl boyunca kirlettiler bütün toprağa dereye verdiler balıklar öldü. Şimdi derenin suyunu kestiler balıklar öldü. Yarın tünel açacaklar heyelanlar tetiklenecek bizler öleceğiz. Buradan sesleniyorum sizin rantınızın bizim sonumuz olmasına izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Songül MAZLUM