DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı Trabzon ziyaretinde dinlediğimizde ekonominin kesinlikle düzelmeyeceğini söylemişti. Bunu söylediğinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, son faiz artışlarını yapmıştı. Babacan, bunun da çözüm olmadığını ve durmayacağını ifade etti. Kendilerine; “Yıllarca ekonomi size teslim edildi. Neden üretime dayalı bir ekonomi modeli oluşturmadınız mı? Şimdi tekrar başa döndük” sorusunu yönelttik. DEVA Genel Başkanı şunları söyledi: “Ben ekonomiden sorumlu bakanlığa geldiğimde ihracat 32 milyar dolardı. 2012 yıllarında ise 136 milyar dolar civarında bıraktım. İhracat, hükümetin üretime sırt dönüp inşaat sektörünü desteklemesiyle çöktü. Yatırım cazip olmaktan çıkarılıp, inşaat sektörü cazip hale dönüştürüldü. İşadamları, ‘Sanayide kazanamadığımızın kat kat fazlasını gayrimenkulden kazanıyoruz’ diyerek üretimi arka plana itti. Fabrikalar, yerini inşaatlara bıraktı” cevabını verdi.

Bugün gelinen noktada Berat Albayrak’ın “Damat” algısına kurban edilmesiyle yerine getirilmek istenen Naci Ağbal anlayışı daha üç ayda çöktü. Babacan, “Hukuk olmadan hiçbir şartta ekonomi düzelmeyecek” derken galiba haklı çıkacak. Ekonominin ilacı “Önce hukuk” görünüyor. AK Parti, ekonomiyi düzeltmeden 2023 seçimlerinde umduğunu bulamayacak. Tablo böyle gösteriyor.

                                                                                                               ***

İYİ Parti iyice köşeye sıkıştı. Önce MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin… Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın övgüler dizip Cumhur İttifakı’na davet etmesiyle yükselişe geçen İYİ Parti anketlerin ortak dilinde %15’lere kadar yükseldi. Ancak İYİ Parti, HDP ile ilgili bir sınavdan henüz geçmedi. Şimdi sıra o sınavda… İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir yandan “HDP, PKK’nın siyasi uzantısıdır” diyor… Diğer yandan HDP’nin kapatılması karşısında susuyor… HDP’nin kapatılması gündeme geldiğinde kükrüyor!.. “Hadi kapatsanıza!..” diye bağırıyor. Lakin iş TBMM’ye geldiğinde yani ciddiye bindiğinde kaçıyor. Meral Hanım gizlenirken, tabanın gazını alma işi Yavuz Ağıralioğlu’na veriliyor. Meral Hanım’ın tavrına rağmen, Yavuz Ağıralioğlu’nun söylemleri tabanı ikna edebilir mi? Biz mümkün görmüyoruz. HDPKK meselesinin siyasette pek çok dengeyi değiştireceğine inanıyoruz. Bu arada, HDP’nin kapatılmayacağına… HDP’lilere siyaset yasağı geleceğine ve partinin hazineden desteğinin  kesileceğine inananlardanız.

                                                                                                                        ***

CHP’de durum farklı… CHP kendisini adeta HDP’ye ipotek etmiş vaziyette... HDP olmadan iktidar olamayacağına inanan CHP, tüm ilkelerinden vazgeçti. Buna rağmen iki zıttı bir arada tutabilmek gibi bir zarureti var. Hem HDP’yi, hem İYİ Parti’yi idare etmek kolay görünmüyor. CHP’nin üçüncü zorluğu ise kendi tabanını kaybediyor. Bugün itibariyle tabanını Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığıyla yanında tutsa bile bunun kalıcı olmayacağı biliniyor. CHP’nin yaşadığı çarpık dönüşüm, tabanı bir arada tutamıyor. Zira ne parti tabanı ne de parti tavanı, ilkesel bir dönüşüm izlemiyor.

İlkesel ve ülkesel bir dönüşümden çok her şeyi ‘illa iktidar’ olgusuna bağlayan CHP, iki zıt kutbun arasında kaybediyor. Bu arada bir şey daha oluyor. CHP, HDP’yi meşrulaştırıyor. HDP, elbette legal bir parti ancak meşruiyeti olmayan bir parti. Hem terörü destekleyen hem siyaset yapabilen bir partinin örneği ancak üçüncü sınıf demokrasilerde olabilir!..

O zaman akıllara şu soru geliyor… PKK’nın siyasi uzantısı olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu bir siyasi parti, demokrasi içinde neden tutuluyor? Nedeni tek ve basit… Erdoğan’ı devirmek için… CHP’nin HDPKK ile ittifakı da…İYİ Parti’nin dolaylı işbirliği de bir tek nedene bağlı…. “HDP’nin desteği olmadan Erdoğan’ı deviremezler!..”

Geldiğimiz noktada son olarak şunu söyleyebiliriz… Türk siyaseti Erdoğan’ı devirmek ve terörün uzantısı bir partinin meşruiyeti arasına sıkışmış durumdadır. Mesele ülkenin geleceği ile doğrudan alakalı olmasına rağmen siyasi akıl öfkeye yenik düşmüştür. Bakalım millet aklı bu açmazı nasıl çözecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.