DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın bir proje bağlamında ABD ve İngiltere tarafından Cumhurbaşkanlığına getirilmek istendiği görüşümüzü daha önce bu sütunda kayıt altına almıştık. Bu düşüncenin ana ekseni şu çizgidedir.  “AK Parti hükümetinin en yumuşak karnı ekonomi…” AK Partiye oy veren vatandaş AK Parti’ye ancak ekonomik nedenlerden dolayı sırtını dönebilir. Bunun için de vatandaş ekonomiyi düzelteceğine inandığı bir isme yönelebilir. İşte o isim Ali Babacan ismidir.

Ancak, olayın bir de pratikteki boyutu vardır. Babacan ismini CHP’ye ve İYİ Parti’ye kabul ettirmek gerekecektir. Bu olgu biraz zor gözüküyor. Zira her iki parti de Babacan’a onay verdiklerinde oy da verecekler demektir. Yani, bugün %1 civarında gözüken DEVA, Babacan muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olduğunda %8-10’lara kadar fırlayabilir. Atmosferi böyle izah ettikten sonra ayrıntılara gelelim. Bir diğer ifadeyle Babacan’ın stratejisiyle… DEVA lideri Babacan, oy almak ve bazı mahvillere şirin gözükmek için şaşırtıcı mesajlar vermeye devam ediyor. Bu mesajlara şimdilik iki örnek vermek istiyoruz.

  1. LGBT’nin önünü açmak

  2. HDPKK ile uzlaşmak…

                                                                    ***

Babacan’ın bu iki konuda verdiği mesajlar, muhafazakar bir siyasetçinin kolay kolay vereceği mesajlar değildir. 1-LGBT ile ilgili mesajları: LGBT ile ilgili tavrı sorulduğunda; “Herkesin yaşam tarzına saygılıyız.” diyor. Yine ABD’de bir eşcinsel (gay) Ali Babacan’a soruyor: “Burada çok özgürüm. Siz benim Türkiye’de de özgür olmamı garanti ediyor musunuz?” Cevaba buyurun… “Diyanetin o hutbesi sorgulanmalı. Devlet kimsenin yaşam tarzına müdahale edemez. Tercihlere saygılıyız.”

Babacan’ın ‘Diyanet’in o hutbesi sorgulanmalı’ dediği şey, Kuran’da lanetlenen bir keyfiyet…Öyleyse Babacan bu denli vahim bir konuda neden böylesi bir tavır içine girdi? Cevap kısa ve net: ABD ve İngiltere (Siyonizm) artık LGBT’ye karşı çıkan muhafazakâr isim istemiyor. Erdoğan’ı İstanbul Sözleşmesi’nin iptal ettiği için tamamen çizdiler. Onun için destekleyecekleri isimleri en uçlarla imtihan ediyorlar.

2- HDPKK ile ilgili mesajları: DEVA lideri Ali Babacan’ın HDP’ye yönelik sıcak mesajları gittikçe daha yüksek tonda ve uçlarda ifade ediliyor. “TBMM’de 4 dilin olduğunu ama Kürtçe’nin olmadığını belirterek şunları söylüyor. ‘TBMM’de bir çalışma var. Dört dil var. İngilizce, Arapça, Rusça ve Fransızca. Bir eksik var. Türkiye’de en çok konuşulan ikinci dil, Kürtçe yok. Diyebilirler ki, Kürtçe yabancı dil değil. Bu toprakların dili. Ama o zaman meclis kürsüsünde ya da mecliste sandalyede oturan milletvekillerinden Kürtçe konuşan arkadaşımız olduğu zaman tutanaklara neden bilinmeyen ‘dil’ olarak yazıyorsun.” Babacan artık açık oynuyor.

                                                              ***

Bu mesajlar, Millet İttifakı’nın iki ortağını… Özellikle İYİ Parti’yi perişan eden açıklamalardır. Ancak diğer yandan HDPKK’yı ziyadesiyle memnun edecek ve ‘işte bizim Cumhurbaşkanı adayımız’ dedirtecek laflardır. HDP’ye rağmen… HDP’nin karşı çıktığı bir isimle Cumhurbaşkanlığı yarışına girmesi mümkün olmayan Millet İttifakı belki de HDP’nin esiri olacaktır. Erdoğan’ı devirmenin yolu HDP esareti gerektiriyorsa buna da rıza gösterilecek mi? ABD ve İngiltere HDP merkezli çalışıyor. Bizimkiler de bu çizgide çalışıyor. Bakalım bu esarete Türk halkı ne diyecek?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.