61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "28 Eylül 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "28 Eylül 2022"

Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği ve Afganistan Hazaraları Öğrenci Derneği bir araya gelerek Afganistan’da Hazaralara karşı yapılan soykırımı protesto etti. Meydan Parkı Atatürk Alanında toplanan onlarca kişilik gurup yapılan basın açıklamasının ardından “ Afganistan’da soykırım var, teröre hayır” sloganları attı.

“Afganistan’da soykırım var” (4)

HAZARALARA TERÖR SALDIRISI YAPILIYOR

Hazara Öğrenci Derneği Temsilcisi Kübra Göktürk, Taliban’ın son olara k iki okulu bombalayarak Hazara öğrencileri şehit ettiğini anlatarak, “Bir kez daha din ve insanlık düşmanları, Hazara asıllı masum öğrencilere karşı vahşice terör saldırıları düzenleyerek Hazara toplumunu yasa boğdular. Salı günü Kabil'in Barchi ( Kabil’in batısı) bölgesindeki Mumtaz Eğitim Merkezi ve Abdul Rahim Şehit Lisesi'ndeki bilim ve eğitim kelebeklerine yönelik terörist saldırılar, Afganistan'daki Hazara halkına yönelik hedeflenen soykırımın açık bir örneğidir. Aşırılıkçı Taliban grubu, teröristler, terörist grupların kurucuları ve Hazara Toplumuna karşı yemin etmiş düşmanları, Hazaraları’n adil ve savunmasız Müslüman halkına yönelik katliam ve soykırım senaryosunun hala utanç verici faaliyetlerinin gündeminde olduğunu göstermek için terör saldırıları gerçekleştiriliyor” ifadelerini kullandı.

“Afganistan’da soykırım var” (3)

HAZARALAR SOYKIRIMA UĞRATILMIŞ, SÜRGÜN EDİLMİŞ, HAPSEDİLMİŞ, AŞAĞILANMIŞTIR

Hazaraların tarih boyunca uğradığı zulümleri anlatan Göktürk, “Hazaralar, ülke tarihi boyunca toplumun geniş bir kesimi olarak kardeşlik, eşitlik, sosyal adalet, refah ve ülkeye dürüst hizmet doğrultusunda ilim ve irfan öğrenmek için yılmadan çalışmıştır ve çalışıyordur. Ne yazık ki tarih boyunca Hazaraları’n bu Beşeri ve İslami faaliyetleri, liderler ve yöneticiler tarafından takdir görmemekle kalmamış, aynı zamanda vahşice ve kasten bastırılmış, soykırıma uğratılmış, sürgün edilmiş, hapsedilmiş, aşağılanmış ve ön yargılı olarak tek tek ve toplu olarak ülkenin farklı yerlerinde karşılaşmışlardır. Ama ne yazık ki farklılıklar ve ihanetler nedeniyle tüm bu yapıcı ve kararlı mücadeleler, telafisi mümkün olmayan bir yenilgiye açtı. Ve tarihin farklı dönemlerinde Hazara milletine karşı daha hedefli soykırım ve katliamlara zemin hazırladı. Geçmişte Tabassum Hareketi, Roshnai Hareketi, Mevaud Eğitim Merkezi, camiler, ibadethaneler, ulaşım yolları, okullara yönelik terör saldırıları ve ülkenin merkez ve illerinde Hazaraları’n soykırımına yol açan onlarca kanlı olayda yirmi yıldır Hazara liderlerin beceriksizliğin payı da var” şeklinde konuştu.

“Afganistan’da soykırım var” (2)

BİRLİK VE BERABERLİĞE HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA İHTİYAÇ VAR

Göktürk, “Hazara topluluğu, Hazaraların siyasi, askeri, ekonomik, sosyal ve makro-ulusal denklemlerde hayatta kalmasını, güvenliğini ve istikrarını sağlamak için yaklaşık otuz yıldır liderlik ve stratejik planlardan yoksundur. Abdul Rahim Shahid Lisesi ve Mumtaz Eğitim Merkezi öğrencilerine yönelik terör saldırıları, geçmişte bir dizi açık ve hedef esaslı terör saldırıları ve soykırımdan ilham alarak gerçekleştirildi. Ne yazık ki Hazara topluluğuna yönelik bu saldırılar çeşitli düzeylerde devam etmektedir. Bu üzücü ve kanlı senaryo, ülke içinde ve dışındaki yeni nesil Hazaraları’n bilimsel, kültürel, siyasal ve askeri seçkinleri, herhangi bir üstünlük hırsı ve havası olmadan birleşmezlerse devam edecektir. Tarihin bu noktasında Hazaralar, yüzyılın teröristlerine ve vahşilerine karşı siyasal ve sosyal hayatlarını korumak için birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacı var” diyerek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği, yaşanan olayların ardından uluslar arası kuruluşlara taleplerini iletti. Hazaraların talepleri, “Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları örgütlerini Afganistan'daki Hazara soykırımına karşı harekete geçmeye çağırıyor. Uluslararası eylem yoluyla bu tür saldırıların önlemesi ve Afganistan'daki Hazaraları’n soykırımını resmi olarak tanımasını talep ediyoruz. Kültür ve Dayanışma Derneği, Taliban, IŞİD ve Hakkani grubunu aşırılıkçı terörist grupları olarak görüyor ve uluslararası toplumu Taliban terörist grubunu asla resmi olarak tanımaması konusunda uyarıyoruz.  Birleşmiş Milletleri ve bölgedeki Uluslararası Toplumu Afganistan'da devam eden Taliban yönetiminin ülkeyi teröristler için bir sığınak haline getirdiği konusunda uyarıyor ve Uluslararası Toplumu terör grubunu ortadan kaldırmaya çağırıyoruz. Taliban ve Hakkani grubunun Mumtaz Eğitim Merkezi ve Abdul Rahim Şehit Lisesi'ne yönelik terör saldırılarına doğrudan müdahil olduğunu düşünüyor ve olayla ilgili İnsan Hakları Örgütleri ve Uluslararası Gözlemciler tarafından tarafsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunuyoruz. Hazara Toplumu politikacılarının siyasi suiistimalini ve bölücü rolünü eleştirerek, yeni nesil Hazara seçkinlerini ülkenin güvenliğini ve istikrarını korumak için mümkün olan en kısa sürede gerekli ve yapıcı önlemleri almaya çağırıyoruz. Bölgedeki ve dünyadaki Hazaraları’n tüm aydın, bilim insanı, siyasi ve askeri kurumları, Hazara'nın siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal anlamda hayatta kalmaları için birlik ve beraberlik içinde birlik olmaya çağırıyoruz. Caferiler ve Sünniler de dahil olmak üzere tüm Hazara halkını, kendi bekaları için daha yapıcı ve birlik olmaları için mücadeleye etmeye çağırıyor aksi takdirde bu durumu ihmal ederlerse, tarih yine her zamankinden çok daha kötü tekerrür edeceği konusunda uyarıyoruz” şeklinde oldu.

Fatoş YETİMHELLAÇ