MHP’nin muhalif grup liderlerinden Ümit Özdağ, CHP Amerikan Temsilciliğinin New York’ta “Cumhuriyet Buluşması” adı altında düzenlediği etkinliğe Skype bağlantısıyla katıldı. Birgün, Evrensel, Cumhuriyet ve Sözcü’de yer alan habere göre Özdağ, hükûmetin ve Saray’ın şu anda “Türkiye’de bir Gezi olsun” diye dua ettiğini söylemiş. “Hatta elimde kanıtlar var.” diye de eklemiş. Bakın Ümit Özdağ neler demiş: “Saray, bizim halkla bir araya gelmemizden korkuyor. Kontrollü bir karar planlıyorlar. Arkadaşlarımıza ‘Eğer sivil toplum örgütü, bağımsız veya platform olarak ‘Hayır' propagandasına çıkarsanız sizi gözaltına alırız' deniliyor. Şu ana kadar ‘Hayır' çalışmalarında resmi gözaltı rakamı 45. Vandalizm yok. Şiddet yok. 45 kişi ‘Hayır' dediği için gözaltına alınmış. Ben hükümetin ve Saray'ın şu anda ‘Türkiye'de bir Gezi olayı olsun' diye dua ettiğini düşünüyorum. Hatta elimde bunun kanıtları da var. Kontrol edilebilir bir kaos istiyorlar”

***

MHP’nin muhalif grup liderlerinden bir diğeri Sinan Oğan ise başka şeyler söylüyor. Oğan’ın söylemleriyle Özdağ’ınkiler yan yana getirildiğinde üretilenin dedikodudan öte bir proje olduğu daha iyi anlaşılıyor. Bakalım Oğan neler diyor: “Özellikle bu 15 Temmuz sonrasında normalde fırıncı, berber ya da bakkal olan sivillerin zaman zaman kamplara alınıp eğitildikleri, silah kullanmanın öğretildiğini biliyoruz. Bu yarı milis gücü ha dediklerinde sokağa çıkarıp toplumun diğer kesiminin üzerine salacak bir çalışma içerisindeler.”

***

Birinin elinde Gezi duasının delilleri!.. Diğerinde ise esnafın silahlı kamp görüntüleri!.. MHP’li Özdağ ve Oğan’ın savruldukları nokta acaba neresi? Bu denli yalan üzerinden oluşturulacak algı ile ne hedefleniyor? CHP’li keskinlerin ve hatta militarist, sosyalistlerin söylemlerini bile gölgede bırakacak bu asılsız izandan yoksun iddialar hangi beklentilerin karşılığı?

Ümit Özdağ’ın “Hayır diyen 45 kişi gözaltında” dediği 45’lere bakalım… Afiş asan, bildiri dağıtan, izinsiz yürüyüş yapan Haziran Hareketi, Kolektif ve Sosyalist Gençlik Dernekleri mensupları… Ve işte gözaltındaki o gençlerden birisi için ailesinin yazdığı mektup… Gözaltına alınan eylemci militan genç için ailesi kamuoyuna şu mektubu yazmış!.. Belki de Ümit Özdağ bu mektubu hiç okumadı!..

"Canım kardeşim, ODTÜ Psikoloji Bölümü öğrencisi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyesi Melis Çevik, 12 Şubat Pazar sabahının erken saatlerinde, tatil için yanlarında bulunduğu ailesinin evinden gözaltına alındı. Birkaç saat içerisinde öğrendik ki Ankara ve İstanbul’daki başka evlerle birlikte Melis’in Ankara’daki evi de basılmış, Suruç ve Gar katliamlarının travmasını yaşamış 9 arkadaşı daha eş zamanlı olarak gözaltına alınmıştı.

Süresi belirsiz, kapsamı tanımsız, gündelik hayatı bile darmadağın eden bir OHAL sürecindeyiz. Hukuk ve adalet ayaklar altında. Yanımızda durarak bize güç verecek, milyonların oyunu almış vekillerimiz cezaevlerinde!

Melis yüreklidir… Berfum boş konuşanın ağzına lafı tıkar… Cansu arı gibi çalışkandır… Haydar delikanlıdır… Tanıyoruz, hepsi birbirinden değerli, aydınlık yüzlü gençlerdir… Oradan çıkacaklar, ama başlarını önlerine eğip değil! Çıkacaklar ve bu coğrafyada eşit, özgür, insan gibi yaşama mücadelesine omuz vermeye devam edecekler. Hep birlikte devam edeceğiz… Bu bizim tek umudumuz! Bu bizi hayatta tutuyor!

Çünkü böyle kapana yakalanıp ezilmeden deliğine varmaya çalışan fareler gibi, böyle umutsuz, böyle kaygılı ve daimi yürek ağrısıyla yaşanmaz hayat! Değiştirilmesi gereken bir şeyler var.

Bu süreçte bizleri merak eden, arayan, soran, yanımızda olduğunu hissettiren tüm dostlara sevgiler. Kardeşimle gurur duyuyoruz! Tüm gençlerimizle gurur duyuyoruz! Derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Oyalamayın, daha çok işimiz var…

Alper Çevik (Çevik ailesi adına)"

HDP Milletvekillerine ağıtlar yakan, PKK eylemcilerine destek çıkanlar Ümit Özdağ’ın “hayır”cıları olarak karşımıza çıkıyor.

Biz biliyoruz ki “evet” çıkarsa Ümit Özdağ’ın, Sinan Oğan’ın bir daha aktif siyaset şansı olmayacak. Şayet “hayır” çıkarsa MHP onların olacak. Lakin MHP’yi teslim almak için MHP’li vekillerin Hazirancı, Kolektifçi ve Özgür Genççi olmaları gerekmez!..MHP çizgisinde bir “Hayır” propagandasını MHP tabanı daha iyi anlar!..

Yasa dışı eylemlerden gözaltına alınan 45 kişiyi “hayır” dedikleri için gözaltına alındılar propagandas,ı MHP tabanından “hayır” getirmez. Ya da “AKP esnafı silahlandırıyor” diyerek “hayır” oyu istenmez!.. Belli ki sağduyularını yitirmişler…

Öyle anlıyoruz ki Özdağ ve Oğan MHP tabanını gererek “hayır”ları artırmayı düşünüyor. Yani bir proje yürütüyorlar. Her şeyin mubah (!) sayıldığı bir proje… Hayır diyenler tutuklanıyormuş!.. Platform kurdurulmuyormuş!.. En başından Trabzon yerel medyasında “hayır”la boy gösteren ve platform hazırlığı yapan MHP eski il başkanına soralım. Sayın Muammer Demeli hakikaten böyle mi?.. Yoksa gözaltında mısınız?..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.