İnsan sosyal bir varlıktır. İlişkilerde hayır sözcüğünün aslında göründüğünden çok daha büyük bir anlamı vardır. Tamam, olur, evet sözcükleri olumlu bir anlaşma ifadesi taşıyorken “hayır” sözcüğü onaylamadığınız bir durumu ifade etmek için kullanılır. Yani “hayır” demek istemediğiniz bir davranışı yapmayacağınızın kesin ifadesidir.  Hayır diyebilmek size sunulan her şeyi her zaman kabul etmeyeceğinizi gösterir. Eğer karşınızdaki insan sizin sınırınızı bilirse o zaman nerede duracağını da anlamış ve ona göre davranmış olur. Evet ve hayır sözcükleri kişiliğinizin sınırlarını yansıtır.

Siz hayır demezseniz karşınızdaki kişinin istek ve beklentilerinin daha da arttığını göreceksiniz. Git gide artacak olan bu durum sizin sabrınızı zorlayacaktır. Bir süre sonra hayır demeyerek verdiğiniz tavizlerden yorularak öfkeli ve mutsuz bir hale gelirsiniz. Sosyal çevrenizden uzaklaşmanız da olası bir durum… Her durumu ayrı ayrı değerlendirip gerçekten içinizden geldiği gibi davranmak size asıl iyi gelecek olandır. Yerinde ve zamanında gerektiği şekilde gerektiği kişiye hayır diyebildiğinizi fark ettikçe ilişkilerinizdeki sınırı korumuş ve daha mutlu hissediyor olacaksınız.

İçinize sinmeyen, canınızın istemediği ya da size zarar verebilecek durumlara hayır diyebilmeniz gerekiyor. Siz hayır demedikçe üstünüze yıkılan işler artmaya devam edecektir. Bu nedenle kendinizi ihmal etmeye başlarsınız. Gün geçtikçe kendinize olan saygınızın ve öz güveninizin azaldığını hissedersiniz. İkili ilişkilerinizi yaşarken kırgın ve yıpranmış bir hale gelirsiniz. Siz hayır demedikçe kendinizi açık bir şekilde ifade edememiş oluyorsunuz. Asıl duygu ve düşüncelerinizi karşınızdaki kişiyle bir türlü paylaşamadığınız için hayır diyememeyi bir alışkanlık haline getirmiş olursunuz.

Bazen de insanların sevgi ve ilgisini kaybetmemek için bizden her istediklerine evet deriz. Tercih edilmeyecek olmaktır asıl kendimize yediremediğimiz şey. Halbuki hayır demek bencil davranmakla aynı şey değildir. Yapmak istemediğiniz bir şeyi açıkça belirterek karşınızdaki kişiye hayır demek sizi kötü ya da bencil biri yapmaz. Sizi sadece kendisine evet dediğiniz ve isteklerini yerine getirdiğiniz zaman sevecek olan birisi zaten hiç sevmesin. Hayır diyebilmek sizin kendinizi değerli hissetmenizi sağlayarak anksiyeteden uzak durmanıza yardımcı olur. Şunu bilmelisiniz karşınızdaki kişiye değil karşınızdaki kişinin sizden istediği şeye hayır diyorsunuz. Durumu kişiselleştirmeden davrandığınızda her şeyin çözüldüğünü göreceksiniz. Eğer içinizden geliyorsa neden hayır dediğinizi kısa birkaç cümle ile karşınızdaki kişiye açıklayabilirsiniz.