Trabzon'a verilen demiryolu vaatlerini Saadet Partisi tiye aldı! Trabzon'a verilen demiryolu vaatlerini Saadet Partisi tiye aldı!

Büyük Türkiye Partisi'nin merhum Genel Başkanı Haydar Baş'ın adının Beşirli Mahallesi’ndeki bir parka verilmesi talebi Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde reddedildi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin Ekim ayı meclis toplantıları sona erdi. Toplantının son gününde Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundan gelen gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Büyük Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'ın adının Beşirli Mahallesi'nde bulunan Ejderha Parkı’na verilmesi görüşüldü. Komisyonda o alanın park olarak görülmemesi ve Haydar Baş'ın isminin Akçaabat ilçesi Sarıtaş Mahallesi’nde bulunan bir sokağa verilmesi nedeniyle reddedildiği kaydedildi.


SİYASİ LİDERLERİN İSİMLERİ BÜYÜK YERLERE VERİLMELİ


Komisyonun kararı sonrası söz alan CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, “Tabii komisyon uygun görür Meclis uygun görmez bunlar ayrı şeyler. Bir şeye gerekçe bulurken düzgün gerekçe bulunur. Biz çocuk değiliz. Haydar Baş'ın ailesi eşrafına söz verilmiş. Bana da geldiler genelgeyi verdik. Biz bunu bir sokağa verdik vermeyelim yanlış. Daha geçen gün Ankara'da bir parka verildi. Böyle siyaset liderlerinin isimleri daha büyük yerlere verilmeli. Ama park niteliği taşımaz demek yanlış. Ejderha parkı akrabalarının talebiydi. Belediye ile görüşülmüş ama dilekçe verin biz gereğini yapın demişler. Dilekçeye cevabi yazı yazılıyor. Dilekçede Sarıtaş Mahallesi’nde bir sokağa verildi diye reddedilmiş. Biz meclise önerge verdik. Böyle bir büyük parti liderin ismini daha büyük yerlere verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

EVİNİN OLDUĞU SOKAKTA İSMİ VAR


İYİ Parti Grup Başkanvekili Arslan Güner de “Sarıtaş'ta evinin olduğu sokakta ismi var. Ama burada Ejderha Parkı küçük bir park ise daha büyük bir yere verilebilir diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.


BAŞKAN GENÇ KISMINA İADESİNİ İSTEDİ


Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Tabii komisyonumuzun merhum Haydar Başkan’ımızın ismini bu küçük parka vermemesine katılıyorum. Ama bu gerekçe ile reddini kabul etmiyorum. Kısmına iadesi gerekirdi diye düşünüyorum.”  diye konuştu.

TEKRAR GÜNDEME GELECEK


Meclise Başkanlık yapan Başkanvekili Atilla Ataman ise, “Merhum olmuş insanlar üzerinde evet ya da hayır zor bir şey. Haydar Baş Hocamız. Hukuki bir karşılığı olmayan bir alanı konuşuyoruz burada. Benim önerim eğitim ile alakalı bir yere isimlerinin verilmesidir. Rahmetle anıyorum. Meclis olarak hakkını verdiniz olayın. Sarıtaş Mahallesi’ndeki sokağa adının verilmesi kısmını kaldırarak, ilgili alanın park niteliği taşımaması gerekçesiyle reddi olarak düzeltilerek oylamaya sunuyorum. Tekrar gündeme gelir, görüşürüz.” ifadelerini kullandı. Yapılan oylama sonucunda Haydar Baş'ın isminin Beşirli Mahallesi'ndeki Ejderha Parkı'na verilmesi Komisyonda reddedildiği şekliyle oy çokluğu ile kabul edildi.