UZUNGÖL, Trabzon turizmi için birincil öncelikte vazgeçilmezimiz. Bir marka değerimiz. Trabzon’a yıllardır sağladığı katkının bilincindeyiz. Dolayısıyla bu marka değerimizi koruyup kollamanın önemine vâkıfız.

Lakin diye devam etmeyi oldum olası sevmeyenlerdeniz. Ama söylemek zorundayız. “Uzungöl, Trabzon turizmi içinde sorun hâline gelmemeli!..”

Ömrünü Uzungöl turizmi için harcamış bir iş adamı bugün Uzungöl’de yapılan yanlışları sıralıyorsa ve bu yanlışlar yarın Trabzon turizmini olumsuz yönde etkileyecekse mesele yalnızca Sayın Şükrü Fettahoğlu’nun meselesi değildir. Ne diyor Fettahoğlu? 1) Özellikle bayramlarda fahiş fiyat ve kalitesiz hizmet sorunu var… 2) Bizim üzerimizden Arap Arap’ı kazıklıyor. Bazı oteller, işletmelerini Arap iş adamına sezonluk kiralıyor. Arap iş adamı da inanılmaz fiyatlarla yatak satıyor. Fettahoğlu aynı talebin ısrarla kendisine de geldiğini ama her seferinde reddettiğini söylüyor.

***

Fettahoğlu’nun Uzungöl gerçeklerini ifşa etmesi Uzungöl’deki işletmeleri rahatsız etti. Etmeliydi de… 4 dernek birleşip Fettahoğlu’na tepki gösterdi. İşte bu tepkilere katılmıyoruz. Bu şehir siyasetçisiyle.. STK temsilcisiyle… Basınıyla Uzungöl’ün arkasında. Ama Uzungöl’den ekonomik olarak beslenenler bu kentin turizmine haksızlık yapamaz. Yapmamalı da… Ne siyasetin ne sivil toplumun ne de basının turizm hassasiyeti kendileri için değil. Sadece şehrin geleceği için… Bu sahiplenme duygusunu Uzungöl de yaşamalı.

Şahsen turizm konusunda onlarca yazı ve manşet atmış bir gazeteci olarak Uzungöl’de yaşananlar hassasiyetimizin karşılığı değil. Şükrü Fettahoğlu’na mı inanıyorsunuz yoksa Uzungöl’deki 4 derneğe mi sorusunun bizdeki cevabı Fettahoğlu’dur.

***

Uzungöl’de yaşananlar kamuoyunun gündemine de tartışılırken gelirken bu kez Kültür ve Turizm Eski İl Müdürü İsmail Kansız ilginç bir mukayese ile gündeme getirdi. Havalimanında 75 kuruşluk simidin 2 TL’ye satıldığını kaydeden Kansız, “Şayet turizm açısından fahiş fiyat tartışılacaksa, Uzungöl değil, havalimanındaki simit fiyatı tartışılmalı!..” anlamında ifadeler kullandı.

Sayın Kansız’ın mukayesesi turizm tartışmasını karşılamıyor. Havalimanları yalnız Trabzon’da değil, Türkiye’de farklı tarifeden çalışır. Kaldı ki hiçbir turist dışarıda 75 kuruş olan simidi havalimanında 2 TL’ye aldı diye şikâyetçi olmaz. Turist de bu işin böyle olduğunu bilir. Ancak şehirde 40 TL’ye yediği yemeği Uzungöl’de 100 TL’ye yerse… Şehirde 150 dolara kaldığı otel fiyatına Uzungöl’de 350 dolar öderse bir daha gelmez. Uzungöl belki yeni turist bulabilir ama Trabzon bulamayabilir.

***

Uzungöl ve turizm meselesinde Demokrat Parti Trabzon İl Başkanı Ali Akar da bir açıklama yapmış. Sayın Akar’ın hassasiyetine teşekkür ederken açıklamanın özetini sütunumuza da alarak kaydetmek istiyoruz. Ali Akar, Uzungöl’deki derneklere seslenerek bakın neler diyor: “Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Akyüz, Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Zeki Soylu, Uzungöl Birlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akyüz ve Uzungöl Turizm Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Öztürk’ün ortak basın açıklamalarında Uzungöl’de fiyat belirsizliği ve hizmet kalitesini tartışmaya açılmasını sert dille eleştirmeleri fiyat ve hizmet kalitesinin standardının konuşulamaması, düzensiz yapılaşmaları, gelecek sezon için de uyarı sinyali veriyor demektir. Yetkililere sesleniyorum: Bir an önce buradaki sorunlara el atın ve hem yapılaşma standardını hem de fiyat uygunluğunu bir an önce sağlayın. Kuralsızlık kaos getirir. Bir kesim Uzungöl’ün nimetlerinde tesis kurup sezonda yararlanacak. Bir kesim Uzungöl’e iş adamı olarak gelip yatırım yapması istenecek, yapınca da eksiklikleri ifade edince de eleştirilerin odağında olacak. Bir kesim de babadan dededen kalan işletmelerini korumaya çalışacak. Her kesim pastadan büyük payı ben alayım derdinde. Ancak tüm kazanımlarımız heba olacak ve kaybeden yine Trabzon olacak. Uzungöl bölünmesin, göl başka uzun başka olmasın. Yürütme derdinde olanlar bölgenin geleceğini de yürütmeyin. Millet olarak, ülke olarak, şehir olarak kaybedenlerden olmayalım.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.