Gümüşhane şehir merkezini derin bir vadiye bölen ve Türkiye'nin en hızlı akan deresi olan Harşit Çayı'nda artan su seviyesi korkutuyor.

Gümüşhane şehir merkezini derin bir vadiye bölen ve Türkiye'nin en hızlı akan deresi olan Harşit Çayı, yüksek kesimlerdeki kalın kar kütlelerinin erimesiyle aşırı derecede yükseldi.

Vauk Dağı'ndan çıkıp 160 kilometre sonra Giresun'un Tirebolu ilçesinden Karadeniz'e dökülen Harşit Çayı'nın su seviyesi, son aylarda yoğun şekilde yağan karların erimesiyle mevsim normallerinin üzerine çıktı.

Kuru sonbaharın ardından kış mevsiminde etkili olan kar yağışları Harşit Çayı'nın su seviyesini mevsim normallerinin üzerine çıkardı. Türkiye'nin en hızlı akan akarsularından biri olan ve il merkezi ile Torul, Kürtün ve Doğankent'ten geçerek Tirebolu'dan denize dökülen Harşit Çayı'nın su seviyesinin artması, sel riski konusunda tartışmalara neden oldu. Geçen ay 60 metreküp doluluk oranına sahip olan Harşit Çayı'nın doluluk oranı Nisan ayı itibarıyla saniyede 93 metreküp olarak ölçüldü.

Harşit Çayı'nın debisinin artması, enerji üretimi için bu dere üzerine kurulan barajlarda da su seviyesinin yükselmesine neden oldu. Kürtün Barajı'nın doluluk oranı yüzde 83'e, Torul Barajı'nın doluluk oranı ise yüzde 66'ya yükseldi.

“Geçmişte yolların suyla dolu olduğunu hatırlıyorum”

Şehir merkezinden geçtiği kesimde iyileştirme çalışmaları sürdürülen Harşit Çayı'nda su seviyesi artışını izlediklerini kaydeden vatandaşlardan Atilla Asil, "Alt ve üst kesimlerdeki araziler, şehir dolu. Bence mevcut iyileştirme çalışmaları yetersiz, dar ve küçük. Bu su 50-60 kilometrelik vadilerden gelmektedir. Bunu hesaplayanlar düzgün yapmamış, umarım düşünürler. Bu su yoğun gelirse yetmez, sel olur. Eskiden Bağlarbaşı semtinden Jandarma mahallesine giden yollar suyla doluydu diye hatırlıyorum. Önceki yıllarda aşırı yağışlar nedeniyle araç ve hayvanların sürüklenmesi oluyordu” dedi.

Çay Kanununa ortak tepki! Çay Kanununa ortak tepki!

İyileştirme yapılmayan yerlerde sel olabileceğini savunan Yaşar Koç, “Geçmişte çok yağmur yağdığında sel oluyordu. Gümüşhane'de eskiden 10 yılda bir sel felaketi oluyordu ama şimdi pek öyle görünmüyor. İyileştirme çalışması yapılmayan yerlerde taşmalar olabilir” dedi.