Hangi hayvan hangi ülkenin simgesi biliyor musunuz?


Hangi hayvanlar hangi ülkelerin simgesidir? İşte ülkelerin simgesi haline gelen hayvanlar...
Ülkeler geçmişten günümüze hayvan sembollerini benimsemiş ve kabul etmiştir. Kimi ülkeler için kimliğin yakınlığı, kimileri için efsaneler, kimileri için hayvanın özellikleri, onu ulusal bir sembol olarak kabul etmeleri için yeterliydi.

Çin / Ejderha


Çin mitolojisinde yön, mevsim, renk ve elementi temsil eden 4 hayvan sembolü vardır. Bunlar kaplumbağa, kaplan, kuş ve ejderhadır. Bu kutsal canlıların en popüleri; ejderhadır. Çin'in en büyük geleneksel tatili olan Bahar Şenliği, ejderha yılını ifade eder. Ayrıca tatillerde ve özel günlerde ejderha kostümleri giyerler ve ejderhalar dans ederler.

ejderha

Rusya / Ayı
Rusya'nın uzun ve savaşlarla dolu bir tarihi var ve aslında çift başlı kartal ve valenki gibi sembolleri de var. En önemli sembol ayıdır. Ayı, kahramanlığı, sadakati ve gücü temsil ettiği için Rusya için en önemli sembol olmuştur.

RusBeer

Fransa / Horoz
Fransa ve Fransa Futbol Federasyonu'nun da simgesi olan horozun nereden geldiğine dair bilgiler sınırlıdır. 1789 Fransız Devrimi sırasında; Foçalılar ellerinde horoz resmi olan bayraklar taşıyarak marşlar söylüyorlardı. Çünkü onlar için bu kümes hayvanları; Diriliş, uyanış ve güç anlamına gelir. Bu sembolü beğenen devrimciler, ülkenin sembolünü horoz olarak gördüler.

411335_heroa

Amerika Birleşik Devletleri / Kartal
Kel kartallar 2007 yılında nesli tükenmekte olan kartallar olarak sınıflandırılmıştır ve avlanması yasaktır. Saflığı, uzun ömürlülüğü, gücü, yalnızca Kuzey Amerika'daki varlığı ve heybetli görünümü nedeniyle 1782 yılında bir sembol olarak belirlenmiştir.

american-bayrak

İngiltere / Aslan
İngiltere'nin sembolü olan aslan, ülkelerin hayvan sembolleri arasında en yaygın olanıdır. Aslan, genellikle Afrika ülkelerinde birçok devlet tarafından sembol hayvan olarak kullanılmaktadır.

png-transparent-royal-coat-of-arms-of-the-united-kingdom-victoria-crest-supporter-royal-shield-miscellaneous-lion-recreation

İspanya / Boğa
1772'de kurulan Osborne adlı şarap şirketi, yeni markası Brandy de Jerez'i tanıtmak için karayollarına siyah ve gösterişli boğa heykelleri koydu. Pankartların kaldırılması istenince çoğunluk karara karşı çıktı ve İspanyol parlamentosu boğa sembolünü önemli bir sanatsal ve kültürel sembol olarak kabul etti.

İsrail / Tilki
İsrail'in kurnaz bir hayvan olan tilki ile simgelenmesi tesadüf değildir. Özellikle İsrailli işadamları kurnazlıkları ile tanınırlar.

Suudlar Türkiye'yi oyalıyor! Avrupa'ya vizesiz devam Suudlar Türkiye'yi oyalıyor! Avrupa'ya vizesiz devam

Avustralya / Kanguru
 Avustralya'da 40 milyondan fazla kanguru yaşıyor ve 60'tan fazla kanguru türü var. Bunun sembol olarak gösterilmeleri için yeterli bir sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye / Bozkurt


Türkler tarih sahnesinde var olduklarından beri bozkurtları bayraklarında ve madeni paralarında milli bir sembol olarak kullanmışlardır. Bozkurtlar özgürlüğe düşkün hayvanlardır. Bozkurt Destanı ve Ergenekon Destanı gibi Türk destanlarında bozkurt; Ata, rehber ve kurtarıcı rollerinde sembol olarak gösterilir.

kurt_1836

bozkurt