Ülkemizde erkeklerin ev işlerine katılımı işe ve bölgeye göre farklılık gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı araştırmaya göre erkeklerin ev işlerine en çok yardımcı olduğu bölge Ege, en az yardımcı oldukları bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi.

Doğru Eş Seçimi İçin 7 İpucu Doğru Eş Seçimi İçin 7 İpucu

Evde işleri kim yapıyor?

TÜİK "evde işleri kim yapıyor?" sorusuna cevap aradı. Bu soruya verilen cevaplar bölgeler arasındaki farkı ortaya koydu. Araştırma sonucunda evin iş yükünün genelde kadınların sorumluluğunda olduğu tespit edildi.

ev_isleri

Güneydoğu’da iş yükü kadınlarda

TÜİK verilerine göre erkeklerin en çok sorumluluk aldığı bölge Ege Bölgesi. Güneydoğu’da ise erkeklerin yüzde 4,4’ü yemek yapıyor ve yüzde 4,2’si ev temizliği yapıyor.

Karadeniz ve İstanbul’da erkekler çay servisi yapıyor

İstatistiklere göre çay servisi yaparak ev işlerine yardımcı olan erkeklerin çoğu Karadeniz ve İstanbul’da. Karadenizli erkeklerin yüzde 15’i, İstanbullu erkeklerin yüzde 16,9’u eşlerine çay servisi yapıyor. Ayrıca İstanbullu erkekler diğer bölgelerdeki hemcinslerinden daha fazla ütü yapıyor. Ülke genelinde erkeklerin sorumluluk yüklendiği alan olarak tadilat işleri ortaya çıkıyor.