KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, şenliklerin müjdesini verdi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, şenliklerin müjdesini verdi. İki gün şenlik düzenleyeceklerini ve 19 Mayıs’ta ilk şenliğin yapılacağını ifade eden Çuvalcı, “Çok güzel bir eğlenme alanımız var. Amfimiz var. Öğrenci kulüplerimiz var. Kulüplere eğlenme imkanı da sağlarız. TEKNOFEST için destek isteyenlere destek sağlıyoruz. Ağırlıklı olarak imkanımızı bilim için kullanıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

WhatsApp Image 2022-04-28 at 14.44.10

Araştırma üniversitesi olduklarına da dikkati çeken Çuvalcı, “Araştırma Üniversitesi sayısı 10’du. Süper lig gibiydi. YÖK Süper ligdekilerin sayısını 20 yapınca sıralamaya girdik. Araştırma üniversitesi olduk. Yayın sayımızı artırmaya çalışıyoruz.  30 bin lira bir öğrencinin devlete maliyeti var.” dedi.

Bin binlere binme konusuna da değinen Rektör Çuvalcı, “Üniversite için fiyatı düşüreceğiz. Firmayla görüşmeler yapıyoruz. İstanbul’a göre iki kat daha pahalı.” şeklinde konuştu. 

Ödül konusuna da değinen Çuvalcı, “Yayın yapan öğretim üyelerini ödüllendireceğiz. 1 Mayıs’ta bunu yapacağız.” ifadelerini kullandı. 

Rektör Çuvalcı, şunları kaydetti:  “Bu kadar iktisatçıya ihtiyacımız var mı? Bu kadar hukukçuya ihtiyacımız var mı? Bu kadar mühendise ihtiyaç var mı? Oturup bunu planlamamız lazım. Dört tane hoca bulan bölüm açıyor.  Bir okul bir yüksekokul ekonomi için açılmaz. Sürmene deniz bilimleri Kadük kaldı. 

Hukuk fakültesi hala bizde. Trabzon Üniversitesi'nin öğrencilerini okutacak binaları yok. Bizim skorlarımızı en fazla aşağı çeken iki fakülte Fen Edebiyat ve Hukuk Fakiltesi. Onların yayınları daha az. O yüzden skorlarımızı aşağı çekiyor. 

Jeofizik 4 yıldır öğrenci almıyor. Jeoloji ve maden can çekişiyor. Öğrenci sayısını azaltmak istiyoruz. YÖK başkanı çok sıcak bakmadı. Özel üniversiteye yönelme olmasını istiyor. En iyi eğitim öğretim yaparak uygulama ile olur. 

Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan! Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan!

Tıp Fakültesinin ekonomik durumu çok iyi diyemem.  Devletimiz zaman zaman borçları ödüyor. SGK’nın ödediği bedeli artırdılar ama yine de borcumuz var. Eski otopark sahibi çıkarsa kendi otoparkımız da daha aktif olur. Çocuk hastanesini seneye bitiririz inşallah. A bloktaki odaları tek kişilik odalar yapacağız. Takdir edinki Erzincan’dan Artvin’den hastalar geliyor. Orayı baştan aşağı yenileyeceğiz. Sağlık Turizmi için de gelmeye başladılar. Yüz tane turist hasta gelse yatıracak yerimiz yok. A bloku tek kişilik odalar yapacağız