“Sebeplerini hatırlamadan sonuçlarını hatırlamak epey zor…"

Friedrich Nietzche”

Haftanın Açıklaması

“Geldiğimiz günden itibaren deplasmanda hiç kaybetmeyen, bugün itibariyle 68 puanı bulan, son maçını da kazanıp 71 puanı yakalamak isteyen bir takımız. Bu ortalamalar yüksek ortalamalardır. Ligimizde 68’ler, 69’lar, 65’ler şampiyonluklar gördü, 71 puan ortalaması iyidir. Her türlü istatistik olarak yukarı çıktık, sezon bitince bunu da açıklayacağım.”

Abdullah Avcı (Trabzonspor Teknik Direktörü)

Uğurcan yetmez bir daha…

Sezonu dördüncü sıraca tamamlamayı garantileyen ve Avrupa vizesi alan Trabzonspor’da transfer hareketliliği devam ediyor, edecekte. Ancak şunu da duymuyor değilim; “Bu değirmenin suyu nereden gelecek?” Çok haklı bir soru. Çünkü geçen yıllarda olduğu gibi canımın istediğini alıyorum, istediğimi gönderiyorum, hovardalığı yok. Almak istiyorsan satacaksın. Ayrıca, sadece bir oyuncu sattım, iyi para aldım demen de yetmez. Sebebi basit, sattığın oyuncunun gelirinin sadece yüzde 30’unu kullanabilirsin. Yazıyı eğip, bükmeden buradan nereye varacağımızı açıklayalım. Uğurcan’ı 20 milyon Euro’ya satmak bile transfer parası için yeterli olmayabilir. Yanında bir oyuncu daha satman gerekir ki transfer için kasanda 8-9 milyon Euro’luk bir kaynağın olsun.

Önce Uğurcan Çakır’dan başlayalım. Uğurcan için İnter’in kapıda bir alıcı olduğunu biliyoruz. Hatta İnter kulübünün Başkan Ahmet Ağaoğlu ile görüştüğünü de… Trabzonspor’un belirlediği rakam 25 milyon Euro... Şu ana kadar Uğurcan Çakır bu rakamı görmedi. Ayrıca Avrupa Şampiyonası’nda oynayıp, görür mü, o da belli değil. Uğurcan’a şimdi de “Fransa Türkgücü Lille” talip oldu. Fransa’da şampiyonluk yarışında olan Lille’in kalecisi Mike Maignan’ı Milan istiyor. Oyuncunun market değeri 25 milyon Euro. Ancak böylesi değişimlerde market fiyatı 5-10 daha yukarı çıkacaktır. Bu da demek oluyor ki Maignan gidince Lille 20 milyon Euro Uğurcan Çakır’a ayırabilir.

Uğurcan Yetmez bir dahayı açalım yine… Trabzonspor Uğurcan Çakır dışında bir oyuncu daha satması gerekiyor. Bu konuda elinde gündemde olan ve olacak üç aday var. İlk aday, Yeşil Burun Adalı Semedo Djaniny. Devre arasında 7 milyon Euro’yu görmüş, Trabzonspor 9 milyon Euro’da diretmişti. İkinci aday Caleb Ekuban. Onun da talipleri çoğalmaya başladı. Bu iki oyuncudan biri söz konusu 7-8 milyon Euro fiyatlara satılırsa, Trabzonspor transfer piyasasında 8-8.5 milyon Euro’luk bir çalışma yapabilir.

Devrede Fransa Türkgücü

Uğurcan sezon sonunda gidiyor tama da bu yetmek diye yazdık. Ekuban mı, Djaniny mi sorunun yanıtını aramaya başladık. Peki, başka isim yok mu satılma olasılığı olan. Var elbette… Savunma göbeğinden Vitor Hugo ile Edgar Ie veya Abdülkadir Ömür de bu listeye girecek isimler arasında. Bu isimlerin transferinin zorluğunu da taşıyalım gündemimize… Vitor Hugo’yu da, Edgar’ı da isteyen Avrupa kulüpleri var. Ancak Abdullah Avcı ikisinin de kalmasını istiyor. Çünkü yerlerine oturmuş, uyumlu stoper ikilisinin gelecek sezon şampiyonluk yolunda kendisine çok yararlı olacağını biliyor. Ayrıca bu iki oyuncunun yerine alacağınız bir oyuncuyu bu oyuncuların satış fiyatından daha ucuza almanız olanaksız.

Abdülkadir Ömür’e gelince. “Fransa Türkgücü Lille“e transferi konusunda Burak Yılmaz ve Yusuf Yazıcı’nın isteği var. Ancak Lille’in Trabzonspor’un isteklerine karşılık verecek bir bütçe teklif etmesi zor. Çünkü yönetim Ömür’e geçen sezon teklif edilen 26 milyon Euro’yu geri çevirmişti. Şimdi sakatlıktan dönen Abdülkadir Ömür’ün bu rakamları görmesi neredeyse imkânsız. Ayrıca yönetim, bonservisi paraya dönüştürülecek tüm oyuncuları aynı anda satmak istemiyor ki bence bu da doğru bir strateji. Sonuç olarak ya Ekuban, ya Djaniny görünüyor ufukta…

Ekuban mı, Djaniny mi?

Akla yakın gelen, kaynak üretecek iki oyuncu var, bunlardan biri Ekuban diğer Djaniny. Ekuban’a Avrupa’dan talipler olduğu bir gerçek. St Etienne’nin Ekuban’ı istediğini sağır sultan bile duymuştu. Hatta 7-8 milyon Euro gibi rakamlar telaffuz edilmişti. Ardından İtalya’dan çarpıcı bir istek gündeme geldi. Sampdoria’nın deneyimli teknik direktörü Cladio Ranieri, Ekuban’ı istediğini yönetim iletti. Bu sezon 32 maçta 10 gol 4 asistle ışıltılı bir kariyer deneyimi yaşayan Ekuban’ın bir yıl daha sözleşmesi var. Bir bakıma ya sözleşme uzatmak lazım, ya da uygun fiyatı bulduğunuzda bonservis bedeli kazanmak adına göndermek. Trabzonspor yönetimi bu iki tercihten birini kullanacak. Bence santrafor bölgesi için iyi bir seçenek olduğu için Ekuban kalabilir. Ancak şunu unutmamak lazım, bir sene oynatmak adına 7-8 milyon Euro riske atılmaz. Ya imza, ya veda olmalı.

İkinci isim Djaniny’nin Avrupa’da piyasası, alıcısı yok ama onu da gösterişli futbolu nedeniyle, Arap Coğrafyası yakın takipte. Bilindiği gibi yıldızları toplayan Al-Hilal devre arasında 7 milyon Euro ile Trabzonspor’un kapısını çalmıştı. Şimdi aynı rakamı gözden çıkaracağı bir gerçek… Ayrıca güçlü bir kadro oluşturuyorlar. Porto’dan Marega’yı aldılar, Beşiktaş’ın eski gözdesi Talisca ile yakın temastalar. Yanlarına bir de Djaniny, Al-Hilal için iyi bir seçenek olacaktır.

Sonuç olarak pek çok kulüp gibi Trabzonspor’un satmadan alamayacağını düşünürsek, bu iki seçenekten birini kullanma zorunluluğu olduğunu net olarak ortaya koyabiliriz.

Parmak için üç seçenek masada

Disiplinsiz hareketi nedeniyle Galatasaray maçından sonra Abdullah Avcı tarafından kadro dışı bırakılan Abdülkadir Parmak, hafta içinde hocası Abdullah Avcı ile yüz yüze görüşüp, sosyal medya üzerinden yaptığını bir de hocasının yüzüne karşı yaptı ve özür diledi. İkili arasında sıcak bir görüşme olduğu yazalım. Ancak bu durum buzların eridiği anlamına gelmiyor. Çünkü Abdullah Avcı’nın bu konuda yönetime yeni bir rapor vermesi gerekiyor. Bu raporun mahiyetinde neler olacak? Hocanın elinde üç seçeneği var. Bunlardan birincisi Abdülkadir Parmak’ı affetmek. İkinci seçenek takasta kullanmak, üçüncü seçenek bonservisiyle göndermek.

Abdullah Avcı bu üç seçenekten hangisini kullanacak net olarak bilmiyorum. Belki de son maçın ardından bir muhasebe yapacak ve ona göre karar verecek. Ancak şunu ekleyelim; Trabzonspor’da halen takımın içinde banko oynayan, ya da ağırlığı olan üç Trabzonlu var. Bunlar Uğurcan Çakır, Abdülkadir Ömür ve Abdülkadir Parmak. Uğurcan Çakır gidiyor, Abdülkadir Parmak da gönderilirse elde kalacak sadece Abdülkadir Ömür. Onun akıbeti de belli değil ama şimdilik elde var sadece Ömür. Abdullah Hoca karar verirken umarım işin bir de bu tarafını düşünür.

Trabzonspor’un geleceği kim?

Bugünü yaşarken, geleceği planlamak liderlik vasıflarından biridir bana göre. Bu sözü neden gündeme taşıdım hemen açıklayayım. Trabzonspor kısa dönemde kendisine kaynak üretecek oyuncuları altyapıdan çıkarıp, Avrupa pazarına sürdü. Yusuf Yazıcı gitti, Uğurcan Çakır gidiyor, Abdülkadir Ömür de belki bugün. belki yarın. Peki, ya sonrası… Elde ne kaldı? Yanıtı vermek zor gibi görünüyor. İşte bu konuda Abdullah Avcı’dan benim beklentilerim vardı. Doğal olarak hedef kovalamak, yarışmacı takım olmak Trabzonspor taraftarının ve camianın hedefi. Ancak hedefe giderken, en azından bir iki yeteneği yavaş yavaş takıma ısıtmak veya denemek önemliydi… Biliyorum Serkan Asan oynuyor diyenler olacaktır. Kabul ediyorum Serkan Asan bir alternatif oyuncu olarak ortada. Ancak Trabzonsporlular ona hala yükselen bir değer olarak bakmıyor. Bu açıdan bir yaklaşımla Abdullah Hocanın en azından bir iki oyuncuya biraz daha fazla şans vermesi gerekirdi. Hatta ihtiyaç dışında şans verilmeyen oyuncular var. Söz gelimi Marlon konusunu ele alalım.Trabzonspor oyuncunun 2 milyon Euro olan satın alma bedelini kullanma konusunda kararsız. O zaman Başakşehir maçında mecburiyetten kullanılan Faruk Can Genç birkaç maçta daha oynatılamaz mıydı? Hepsini geçtim, Başakşehir deplasmanında oynayan Faruk Can Genç, Konya’da ilk 11 başlatılamaz mıydı? Burada Safa Kınalı’nin Ahmet Can’ın isimlerini de bir kenara yazıyorum. Şampiyonluk hedefi güzeldir ama sizi orada ayakta tutacak kaynak için aşağı bakmayı da ihmal etmemek gerekir.

İki asıl, bir derinlik

Ligde yerine garantileyen Trabzonspor transferde de çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor. Doğal olarak iki kişinin bildiği sır olmadığı için görüşülen ve istenen isimler birbiri ardına gündeme geliyor. Nitekim Abdullah Avcı da transferde planını 6 ilk 11, 4 alternatif olarak belirlemiş ve kamuoyu bu bilgiyi almıştı. O günlerden sonra ne oldu diye soranlara yanıtımız belli; iki asıl, bir de alternatif oyuncu ile yollar kesişti. Bu konuda Avcı’nın nokta atışı transferler için çalıştığını da ekleyerek o isimleri bir kez daha yazalım; Bruno Peres Trabzonspor en büyük sıkıntısı olan sağ bek konusuna çözüm üretecek. Gerçekten önemli bir kariyere sahip, Trabzonspor’a güç katacak bir oyuncu, ikinci asıl oyuncu Danimarkalı Andreas Cornelius. Parma’da son sezonunu bakanlar oyuncunun gol konusunda fazla aktif olmadığını görüyorlar. Ancak 2019-20 sezonunda Parma’da 25 maçta 11 gol 4 asistinin olduğunu da buraya yazalım. Ayrıca genel toplamda oynadığı 201 maçta 63 gol 21 asistlik bir performansı var ki bu hiç yabana atılacak rakamlar değil. Unutulmamalı ki Sörloth geldiğinde de Crystal Palace’in en golcü oyuncusu değildi. Hatta nereden çıktı bu Sörloth diyenler çoğunluktaydı. Burada Cornelius için de önemli olan uyum sağlamak, bunu gerçekleştirebilirse beklentileri karşılayacak bir santrafor olması yüksek olasılık.

Ve gelelim alternatif oyuncuya. O tanıdığımız bir isim, devre arasında Beşiktaş’ın kapısından dönen, Kasımpaşa’nın golcüsü Fode Koita. Her ne kadar Başkan Ahmet Ağaoğlu bazı yerlerde “Yok öyle bir şey “ dese de oyuncu ile Trabzonspor’un anlaştığını biliyoruz. Ancak Unutmamak gerekiyor, söz uçucu, yazı kalıcıdır. Başka bir deyişle ıslak imza her şeydir.

İstatistiklere sığanlar

Trabzonspor’da Abdullah Avcı döneminin istatistikler olarak pek çok başarının oluşturduğunu yazabiliriz. Nitekim Konyaspor maçında deplasmanda hem de 10 kişi oynarken kaybetmeyen Trabzonspor kırılması güç bir rekora imza attı ve tam 17 deplasman maçını kaybetmedi. Bir de şunu yazalım, 11 maçtır da ligde yenilmeyen bir takım olarak istatistiklere ismini yazdırdı. Sondan başlayalım, yenilmemek güzel ama bu maçlardan 4-5 tanesi beraberlik yerine galibiyetle bitseydi neler olurdu? Neyse istatistiklerin verilerine bir kenara yazalım ve gelecek sezona dikkatleri çevirelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.