Haftanın Açıklaması

“Geçtiğimiz hafta içerisinde hoca üzerinden şahsıma yapılan birtakım dedikodular var. Hocayla aramızda sorun olduğuna dair. Şu kadarını söyleyeyim takımın teknik direktörü Abdullah Avcı'dır. Hocayla 3 sene anlaştık daha 2 yılı var, inşallah başarılı olur ve daha fazla sözleşme imzalarız. Trabzonspor gibi takımlarda en önemli şey istikrardır.”

Ahmet Ağaoğlu (Trabzonspor Kulübü Başkanı )

Ateş olmayan yerden…

Hemen hepimiz biliriz bu güzel sözü; “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.” Trabzonspor’da Başkan Ahmet Ağaoğlu her ne kadar ortada bir kırgınlık ve kriz olmadığını söylese bile, bunu açıklama zorunluluğu hissettiğine göre, ortada bir gerilimin olduğu kesin. Peki, Başkan neden bu tür açıklamalar yapmak zorunda kaldı onu yazalım. İddiaya göre Ahmet Ağaoğlu ile Abdullah Avcı arasında bir anlaşmazlık yaşandı ve ikili biraya gelmemeye özen göstermeye başladı.

“Sebep nedir?” diye soranlara şu hatırlatmayı yapmak istiyorum. Sezon başında Avcı’nın istekleri ve Ağaoğlu’nun “hayırları” neyse şu anda gelişen durum aynı. Sanırım ne demek istediğim anlaşıldı. Ayrıca Başkan Ahmet Ağaoğlu’nun yönetici ikinci başkan Ertuğrul Doğan’la da fikir ayrılığına düştüğü bir başka iddia. Nitekim Başkan Ağaoğlu, Ertuğrul Doğan’ı da övdüğü maç sonu açıklamasında aramızda herhangi bir sorun yok dedi. Ancak bizim aldığımız bilgiye göre Abdullah Avcı’nın görüş ve silgi paylaşımlarını Ertuğrul Doğan’la yapması Başkan Ağaoğlu’nun canını bir hayli sıkmış. Göztepe maçı sonrasında Ertuğrul Doğan’ı Trabzonspor’un geleceği olarak gösterip, övgü dolu sözler söylerken, kendisinin bile gideceğini, Avcı’nın yoluna devam edebileceğini vurguladı.

Bütün bu sözlerden yaptığımız çıkarım, Trabzonspor’da bir gerginlik olduğu. Bunlar çözümlenemeyecek konular mı? Hayır… Taraflar en başta yaptıkları anlaşma ve görüşmelere sadık kaldığı sürece, sorunlarda ortadan kalkacaktır. Önemli olan bordo-mavili takımın birlik ve beraberlik ruhunu kaybetmemesi, kişisel egoların takım menfaatleri içinde öne çıkmamasıdır. Bu konuda atılacak her türlü olumlu adım, Trabzonspor’un yararına olacaktır. Bu arada Başkan Ağaoğlu’nun Göztepe maçı sonrası “Göze hoş gelmeyen futbol olabilir…” sözünde de ince bir gönderme hissetmiyor değilim. Şunu unutmamak lazım ki, tıpkı Başkan Ağaoğlu’nun da bildiği ve söylediği gibi, bu takım, sezon başında Eddie Newton ile dibi görmüş ve bugün yine sezon başında alınan sonuçlar nedeniyle hayal bile edilmeyen dördüncü basamağa yerleşmiştir

Parmak ne olacak?

Trabzonspor’un öz evlatlarında biri Abdülkadir Parmak. Özellikle alınan kötü sonuçlarda hedef tahtasına konulan oyuncuların başında yer alıyor. Bunları hak ediyor mu? Bence hayır. Abdülkadir de gönül verdiği takımın başarısı için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyor. Bu gayet doğal... Nitekim pek çok maçta iyi oyunuyla dikkatleri üzerine toplarken, alınan olumsuz sonuçlarda ağır eleştiri bombardımanına tutuldu.

İşte bu Abdülkadir, Galatasaray maçında profesyonel bir oyuncunun yapmaması gereken bir disiplinsizlik yapıp, oyunun son anlarında ısınmayı bırakıp tribüne çıktı. Bunun adı disiplinsizlik. Ve mutlaka bir cezası olmalı. Ancak ceza derken, bu çocukların yaşları, hissiyatları ve yaşadıkları da dikkate alınarak verilmesi gereken cezadan söz ediyorum. Ancak ne oldu? Abdullah Avcı biraz da son dakikada yenilen golün öfkesiyle Abdülkadir Parmak’ın kadro dışı kalması için yönetime rapor yazdı ve yönetim de bunu onayladı. Avcı’nın bu raporundan sonra yönetimin bu kararı alması gayet normal. Peki, şimdi ne oldu? Abdülkadir Parmak yaptığı hatayı anlayıp, önce hocası, yönetim ve camiadan özür diledi. Bizim kültürümüzde özür dilmek bir erdemdir. Büyüklerin de affetmesi doğal olarak… Sonuçta Abdülkadir özür dileyerek üzerine düşeni yaptı, bakalım Avcı ve yönetim ne yapacak? Keskin bir bıçak mı, yoksa gençtir cezanın şeklini değiştirip devam mı? Ben kişisel bir düşüncemi yazayım; Hoca bu kararından dönmezse anladığım şu olacak; “Yeni sezon planlamamda Abdülkadir Parmak’ı kadromda düşünmüyorum.”

Diabate ne yaptı?

Göztepe ile deplasmanda oynanan maçın yıldızı kim derseniz genel olarak odaklanılacak isim Dİabate olacak. Trabzonspor’un verim almanın mümkün olmadığını düşünüp, Göztepe’ye, üstelim maaşının bir kısmını da vererek gönderdiği Diabate… Buradan anlaşılacağı gibi Diabate sezon sonunda Göztepe’den ayrılıp, Trabzonspor’a dönecek. Bu bağlamda Abdullah Avcı ondan yararlanmak ister mi? Bence bu konuya olumlu yaklaşacağına inanmıyorum. Sezon sonunda yeniden Göztepe’ye giderse şaşırmam. Ancak bu noktada Ünal hocanın Diabate konusunda hakkını teslim etmem gerekir. Çünkü Ünal Karaman Trabzonspor’da sağ kenar oynayan Diabate’yi forvet arkasına yani Jahoviç’in arkasına yerleştirdi. Ayrıca orada N’diaye gibi bir oyuncusu varken. Sonuç ne oldu? Ünal Hoca Diabate’nin bilinmeyen bazı özelliklerini ortaya çıkardı ve ondan yararlanmayı başardı. Nitekim Jahoviç’in golünde attığı on numara pas, Berat’ın kırmızı kartla oyun dışı kalmasına neden olan deparı, akıllarda kalan görüntüleri oluşturdu. Doğal olarak Trabzonspor taraftarı “Maaşını verdiğimiz oyuncu bizi zor duruma düşürdü” demekten kendisini alamadı.

Nazara geldiler!

Ligin en iyi stoper ikilisi haline gelen Vitor Hugo ve Edgar Ie’ye kelimenin tam anlamıyla nazar değdi. Önce Edgar sakatlandı ve formasını Hoisseini’ye bıraktı. Edgar daha düzelmeden bu kez Göztepe maçında Vitor Hugo sakatlandı. Neyse ki Trabzonspor haftayı maç yapmadan geçirecek. Bir bakıma tekrar buluşmaları yolunda bir süreleri var. Özellikle Vitor Hugo’nun dönüş süreci 3-4 gün sonra belli olacak. Edgar belli değil. Bu noktadan hareketle Trabzonspor’un yeni sezonda zirve yarışı yapmayı düşündüğüne göre bence sakatlıklar ve cezalar olmadığı sürece bu ikili bozmaması gerekir. Hatta bu konuda önemli transfer teklifleri gelmiş olsa bile. Nitekim her iki oyuncuya da tekliflerin geldiğini vurgulamam gerekiyor. Son sözümüz şu; “Trabzonspor ligin en iyi stoper ikilisine sahip oldu. Bu avantajını yeni sezonda da kullanmalı…

Nwakaeme ve Ekuban belirsizliği

Bordo-mavili takımın hücumdaki gücü iki oyuncu egemenliğe dayalı… Çünkü ikisi de kanat verimliliği yanında gol katkı açısından çok değerli. Biri Nwakaeme, diğeri Ekuban. Sakın Djaniny ve Bakasetas’ı unuttum sanmayın. Ancak onların gol katkısı için topun hücum bölgesine getirilmesi şart. Peki, son haftalarda bu ikilin performansını nasıl buluyorsunuz? Benim düşünceme göre ikisinin de verimi son derece düşük. Ekuban’ı bir yere kadar anlamamız ve ona hak vermemiz mümkün. Çünkü bir santrafor için kanat oynamak veriminin düşmesine neden olabilir. Bu bakımda Ekuban’ın itiraz etse, haklı olduğu bir taraf olduğunu kabul edebiliriz. Ya Nwakaeme. İşte orada biraz düşünelim. Haftalarda gole katkısı yok. Verimlilik açısından batkımızda o da yok. Ailesinden uzak olduğu için mental yorgunluğu var denildi ve milli arara ülkesine gitti. Değişen bir şey yok. Üstelik Trabzonspor”dan en yüksek maaşı alan oyuncu o. Helal olsun. Kimsenin parasında güzümüz yok. Ancak Nwakaeme başta olmak üzere herkes aldığı paranın hakkını vermek zorunda. Evet, bir iki hafta dalgalanma olun, inişli-çıkışlı grafik olur ama haftalardır süren bu durum ve bireysel oyun kabul edilebilir değil. Yetenek gerçekten çok önemli ve Nwakaeme’de var. Önemli olan o yeteneklerini takımın hizmetine ne kadar sunduğun. Geçmişte bunu başardı ve katkısı nedeniyle baş üstünde tutuldu ama bu kez durum farklı. Çünkü futbolda dün yok, hep bugün ve yarın var.

İşte bu bağlamda Trabzonspor’da Nwakaeme ve Ekuban konusunda bir belirsiz ortamı olduğunu vurgulayabilirim. Hepimizin bildiği gibi Abdullah Avcı bir sistem teknik direktörü… Ve görev yaptığı her yerde teknik direktör takımı kurmak ister. Böyle bir yaklaşımla Nwakaeme’nin gidişinin olumlu olmadığını yazmam lazım. Sezon sonunda cazip teklif hem Nwakaeme’nin hem de Ekuban’ın Trabzonspor’daki geleceği üzerinde etkili olabilir. Bunu buraya yazalım. Sonuçta Nwakaeme ya geçmişine, özüne dönecek, ya da farklı bir kaderi yaşamak zorunda kalacak.

 Uğurcan Çakır gerçekleri

Başkan Ahmet Ağaoğlu, Uğurcan Çakır’a sezon başında 19 milyon Euro’luk resmi teklifin geldiğini ancak teklif yapan takımın Uğurcan için doğru bir yer olmadığı için kabul etmedikleri vurguladı. Trabzonspor’un oyuncusunun daha hedefli bir takıma gitmesini istemesi güzel bir gelişme. Bu olayın Uğurcan Çakır ve menajeri tarafından nasıl değerlendirildiğine de bakmak lazım. İşte bu noktada menajerinin kulüple aynı paralelde düşünmesi, Uğurcan’ın tepkisini çekti. Sözü fazla uzatmadan yazayım, Uğurcan sezon başında gitmek istiyordu ama olmayınca biraz canı sıkıldı. Şimdi yeni bir süreçteyiz. Başkan Ağaoğlu; “İnter’in isteğini duyduk ama henüz resmi teklif gelmedi” diyor. Malum bu gelişmede Uğurcan Çakır’ın yeni menajeri Arturo Canales’in etkisi var. Nitekim Canales onu Dortmund’a da teklif etti. Bir bakıma sıkı bir çalışma içinde. Doğal olarak Avrupa Futbol Şampiyonası başlamadan bu işi bitirmek istiyor. Trabzonspor yönetimi ise bu konuda aceleci değil. Çünkü Avrupa Şampiyonası’nda kaleye geçecek Uğurcan’ın değerinin artacağını, 25 milyon Euro ikinci satıştan yüzde 25’i göreceklerini düşünüyorlar.

Sözün özü şuraya gelelim; Uğurcan Çakır bu sezonun sonunda öyle ya da böyle takımdan ayrılacak. Sezon başında yaşanan durumu bir kez daha yaşamak istemediği için bu kez işi sıkı tutuyor.

Yeni kaleci kim olacak?

Uğurcan sezon sonunda gideceğine göre Trabzonspor yeni sezona hangi kaleciyle başlayacak. Bu konuda bir belirsizlik ortamlı olduğu kesin. Elde gerçekten değerli üç kaleci var. Erce Kardeşler, Arda Akbulut ve Kağan Moradaoğlu. Bir de Altınordu’dan transfer edilip, Turgutluspor’a kiralık gönderilen Muhammed Taha Tepe var. Yani 4 kaleciniz mevcut. Buna karşın son günlerde Kayserispor kalecisi Doğan Alemdar ismini öne çıkaranlar var. Olur mu? Bu konuda evet ya da hayır demeden önce şunu yazmak lazım. Elindeki kalecilerle gelecek kaleci arasında fark olması lazım. Fark nasıl olur. Öncelikle tecrübeli bir kaleci alırsınız bu tecrübe farkıdır. Ya da gelişmeye açık, umut vaat eden bir kaleci alırsınız ki bunlarda elinde üç tane var.

Erce Kardeşler ise görev aldığında iyi işler yapan bir kaleci olduğuna göre, ayrıca Arda ve Kağan da bu konuda yeteneklerini kanıtladığına göre yeni genç bir kaleciye ihtiyaç olmaz. Şimdi gelim tecrübeye... İşte orada bir isim var üzerinde araştırma yapılan. O isim evet derse durum farklı olur. Kim bu isim Fehmi Mert Günok. Abdullah Hocanı öğrencisi… Bekleyip gelişmeleri takip edeceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.