HES’in kimyasal atıkları Karadere’ye mi dökülüyor?

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, Ayvadere HES Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda çıkan hafriyatın Karadere’ye döküldüğünü ileri sürdü.

Efsane Başkanlardan Ahmet Celal Ataman İle Trabzon'u Konuştuk Efsane Başkanlardan Ahmet Celal Ataman İle Trabzon'u Konuştuk

karadere trabzon

PATLATMALAR KORKUTUYOR

Kırsal mahallelerdeki heyelanları tetikleyecek şekilde HES projesi kapsamında patlatma yapıldığını daha önce birçok kez dile getiren Öğretim Görevlisi Durmuş, çevre suçu işlendiğini kaydetti.  

Ayvadere HES'te iptal çağrısı (3)

AĞIR İDDİADA BULUNDU

Durmuş, “Ayvadere HES felaketine suçüstü yaptık. Burada insanlık suçu işleniyor, çevre suçu işleniyor. Karadere’yi yok ediyorlar, bütün çıkan kimyasalları, atıkları dereye döküyorlar. Habersiz, köylüye duyurmadan patlatma yapıyorlar. Bu bir suçtur. 3.4 metre olması gereken tüneli 7 metre ve daha fazlası yapıyorlar.Çok daha geniş ve büyük patlatmalar yapıyorlar. Herkes duysun.” dedi. 

HES projeine rant tepkisi (2)

SUÇ DUYURUSU YAPTI

Araklı, bir yandan katı atık sorunu diğer yandan HES sorunuyla boğuşurken Trabzon’daki kamu kurumlarının Araklı’da sürdürülen tepkiye kulak tıkaması ise devam ediyor. Durmuş, “ Dün savcılığa, Trabzon Valiliğine, Trabzon'daki tüm ilgili kuruluşlara ve kurumlara resmi başvuruda bulundum. Savcılık kanıtı için suç tespit edilmiştir. Gereği acilen yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Songül MAZLUM