Finansal Güvence ve Sağlık: Özel Sağlık Sigortasının Rolü ve Önemi

Giderek yaşlanan nüfusun başta gelen yansımaları arasında yer alan kronik hastalıklardaki artış, tedavide kullanılan pahalı ve hızlı gelişen teknoloji...

Giderek yaşlanan nüfusun başta gelen yansımaları arasında yer alan kronik hastalıklardaki artış, tedavide kullanılan pahalı ve hızlı gelişen teknolojik yaklaşımlar, sağlık hizmetlerine kolay erişim gibi sebepler her ülkede olduğu gibi ülkemizde de sağlık harcamalarının artışıyla sonuçlanmaktadır. Bu noktada sağlık harcamalarının finansman modelleri ile ilgili çeşitli yöntemler tartışılmakta ve bireysel finansman modelindeki güçlükler büyük bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak sağlık harcamalarının finansmanında toplumsal olarak ödenen vergiler ve bu vergiler vasıtasıyla genel bütçeden bu maksatla ayrılan paylar kullanılır. Ancak bu her zaman yeterli bir seviyeye ulaşamayabilir. Sosyal devlet olanaklarının yetersiz kalmasının yanı sıra artan kişi başı harcamalar dolayısıyla bu seçenek çoğu zaman beklenen hizmetin alınamaması ile son bulur.

Özel hastanelerin göreceli olarak konforlu hizmet sunumunun yanı sıra beklentilerin karşılanmasında daha üst sıralarda yer alması talebin bu yöndeki değişiminin önde gelen sebeplerindendir. Ancak sağlık hizmetini özel hastanelerden almak ödenmesi gereken ilave ücretler sebebiyle her zaman cazip olmayabilir.

Özellikle uzun süreli tedavilerde özel hastane faturaları kişisel bütçelerin içinden çıkmakta zorlanacağı seviyelere ulaşabilmektedir. Sigorta sisteminin önemli enstrümanlarından olan özel sağlık sigortası branşı bu noktada devreye girmekte ve kişisel finansman modeline büyük oranda destek olabilmektedir.

Hem özel sağlık sigortası hem de tamamlayıcı sağlık sigortası sisteminde kişisel ödemelerin yerine sigorta poliçelerinin kapsamına giren tutarlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Kamu adına ödeme yapan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan tutarı aşan kısımlar için tamamlayıcı sağlık sigortası devreye girmektedir.

Özel sağlık sigortası ise tamamen sağlık harcamalarını üstlenmekte ve sağlık finansmanında önemli bir yer tutmaktadır. Sosyal sigorta kapsamında yapılan ödemelerin yanında özel sağlık sigortaları tarafından karşılanan tutarlar sağlık giderlerinin finansmanında en büyük payları temsil etmektedir.

Bu iki kalemin toplamına kişisel bütçeden yapılan ödemeleri eklediğimizde birkaç küçük istisna dışında sağlık sisteminin toplam büyüklüğüne ulaşmak mümkündür. Bir ülkenin sağlık harcamaları bu şekilde sınıflandırıldığında mali yükün nasıl dağıldığını görmek mümkün olur.

Ancak kişisel sağlık harcamaları için durum biraz daha farklıdır. SGK kapsamında çalışmakta olanlar için özel hastane ücretlerine ödenecek fark tutarları oldukça yüksek olabilmektedir. Bunu bertaraf etmenin ve özel hastanelerden hizmet alabilmenin başta gelen yolu özel sağlık sigortası yaptırmak olabilir. Kişisel sağlık harcamalarının finansman modeli olarak özel sigorta uygulamasından söz etmek doğru bir yaklaşımdır.

Özel sağlık sigortası fiyatları herhangi bir hastane faturası ile kıyaslandığında oldukça uygun kalacaktır. Küçük tedavilerde bile oldukça yükselebilen hastane faturalarının nitelikli teşhis ve tedavi işlemlerine ait faturalar söz konusu olduğunda ulaşacağı rakamlar göz korkutabilir. Bu sebeple özel sigorta bir bakıma finansal güvence olarak düşünülebilir.

Özel Sağlık Sigortasının Finansal Avantajları


Özel sağlık sigortası yaptırmakla oldukça ciddi avantajlar elde etmek mümkündür. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelerden alınacak muayene, teşhis ve tedavi hizmetlerine ait faturalar sigorta şirketi tarafından ödenir. Dolayısıyla rutin rahatsızlık hallerinde veya çok daha önemlisi acil hastalık veya kaza durumlarında bütçe ile ilgili bir sorun yaşamaksızın nitelikli bir özel hastaneden hizmet alabilmek gerçekten de büyük bir kolaylık olarak kabul edilebilir.

Kaza ve hastalık hallerinin çoğu zaman en hazırlıksız olunan zamanda ortaya çıkması tam anlamıyla büyük bir problemdir. Özel sağlık sigortasının sağladığı başta gelen avantaj böyle bir durumda finansal anlamda özgürlük sunmasıdır. Hazırlığın olup olmadığına bakılmaksızın bir özel hastanenin kapısından rahatlıkla girebilmek ve teşhisten tedaviye tüm işlemlere ait giderlerin sigorta şirketi tarafından ödeneceğini bilmek büyük bir rahatlık sağlar.

Ayrıca olası büyük rahatsızlık ve ameliyat durumlarında özel sağlık sigortası ile elde edilen finansal güvence için paha biçmek mümkün değildir. Kişisel bütçeler ile içinden çıkılamayacak hastane giderleri sigorta sistemi yardımıyla finansal bakımdan yıpratıcı olmadan karşılanabilir.

Özel sigorta için ödenen tutarlar karşılığında satın alınan finansal özgürlük, büyük kolaylıklar sağlamak üzere kurgulanmış bir sistemin fragmanı olarak kabul edilebilir. Sigorta için ödenen prim miktarı olası risk durumları ve riskin gerçekleşmesi halinde sigorta tarafından karşılanacak faturalar ile kıyaslanmayacak kadar küçüktür. Başlangıçta göz korkutan primleri doğru algılayabilmek ve sağlayacağı finansal özgürlüğü doğru görebilmek için riskin büyüklüğü ile kıyaslamak çok daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

20 Eyl 2023 - 12:50 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?
Tüm anketler