Millet İttifak'ı Trabzon'da basın açıklaması yapıyor -Canlı Yayın-

Millet ittifakı İl Başkanları, Milletvekilleri, Av.Sibel Suiçmez ve Yavuz Aydın in katılımı Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde Basın açıklaması düzenledi.

Millet İttifak'ı Trabzon'da basın açıklaması yapıyor -Canlı Yayın-
Millet İttifak'ı Trabzon'da basın açıklaması yapıyor -Canlı Yayın-
Video için play'e tıklayın

Trabzon’da seçim sürecini değerlendiren İYİ Parti Milletvekili Yavuz Aydın, demokratik bir seçim yürütülmediğini ve seçim sürecinde kamu kaynaklarının AK Parti lehine kullanıldığını dile getirdi

Millet İttifakı Trabzon ortakları Gazeteciler Cemiyetinde basınla bir araya geldi. Düzenlenen basın açıklamasına CHP Trabzon İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Fatma Başkan, Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Şakir Şahintaş, Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, CHP Trabzon 28. Dönem Milletvekili Av. Sibel Suiçmez ve İYİ Parti Trabzon 28. Dönem Milletvekili Yavuz Aydın başta olmak üzere çok sayıda partili katılım gösterdi.

Millet İttifak'ı Trabzon'da basın açıklaması yapıyor -Canlı Yayın-

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Trabzon İl Başkanı Nurcan Aşçı Demiröz, 14 Mayıs seçimlerinin vatandaşın değişim istediğinin göstergesi olduğunu söyledi. AK Parti’nin kamu kaynaklarını seçimde kendi lehlerine kullanmalarına rağmen tarihinin en düşük oyunu aldığını söyleyen Başkan Demiröz, “14 Mayıs tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekili seçimi ilimizde yüzde 89 katılımla gerçekleşmiştir. Demokrasimize katkı sunan, oylarını kullanan tüm hemşerilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. 14 Mayıs seçimlerinde seçmen iktidar partisine yetkiyi vermemiş hatta iktidar partisinden önemli bir oranda desteğini çekmiştir. AKP, seçim çalışmalarında kamu kaynaklarını ve kamu gücünü sınırsızca kullanmasına, devletin yayın organlarından yalan ve iftira kampanyaları yapmasına rağmen tarihinin en düşük oylarından birini almıştır. 14 Mayıs’ta sandıktan çıkan sonuç, halkımızın değişim isteğidir. Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimine giderken millet olarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmak hepimizin görevidir. Milletimize verdiğimiz sözü tutmak için hep birlikte çalışmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin adalet, hukuk ve demokrasi unsurlarının kabile devleti seviyesine düşürüldüğünü söyleyen Başkan Demiröz, “Halkımızı, yöneticilerin liyakatsizlikleri ve beceriksizlikleri nedeniyle içine düştüğü bu ağır ekonomik şartlardan kurtarmaya kararlıyız. Tek adam rejimi olan bu ucube hükümet sistemiyle birlikte Adalet, Özgürlük, Hukuk ve Demokrasi alanında kabile devletleri seviyesine düşürülen Türkiye’mizi, yüksek demokrasi seviyesine çıkarmaya, müreffeh ve yaşanabilir bir TÜRKİYE haline getirmeye kararlıyız. Terörist başı Apo’nun mektubunu meydanlarda okutanların, kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı devletin ekranlarında konuşturanların, devleti ele geçirme gayretindeki paralel yapılara her istediklerini verenlerin, Aziz Şehitlerimizi ‘kelle’ diye tanımlayanların, Emniyet Müdürümüz Gaffar Okkan’ı şehit edenleri Gazi meclisimizde milletvekili yapanların, Sinan Ateş gibi bu ülkenin vatansever akademisyenlerini sokak ortasında katledenleri koruyanların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını parayla satılığa çıkaranların bizlere vatanseverlik ve milliyetçilik dersi vermesini asla kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘VATANSEVERLİĞİMİZİ SORGULAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL’

Vatana ihanet edenlerin kendilerinin vatanseverliğini sorgulamaya haddi olmadığını söyleyen Başkan Nurcan Aşçı Demiröz, “Bizim vatan sevgimizin zekatı dahi bu ihanetleri yapanları ihya eder. Bizlerin vatan sevgisini sorgulamak hiç kimsenin haddi değildir. Bizler vatanımız, milletimiz ve gelecek nesillerimiz için bir aradayız. Birlikte kazanacağız. İnanıyoruz ki Trabzon kazanacak. Türkiye kazanacak. Demokrasi kazanacak. Biz buradayız! Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesindeki günümüze ışık tutan ifadelerini hatırlatmak isteriz. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr-u zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” açıklamasında bulundu.

YEMİN TÖRENİNİN ERTELENMESİ HUKUKA AYKIRI

14 Mayıs seçimlerinde seçilen 28. dönem Milletvekillerinin yemin töreninin 28 Mayıs’tan sonraya ertelenmesi konusu hakkında konuşan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, HÜDAPAR milletvekillerinin Türk Bayrağı ve Türklük ibareleriyle sorun yaşayacaklarını bildikleri için yemin töreninin ertelendiğini belirterek, "Bu konuyla ilgili kesin bilgilere sahibiz. Seçimden sonraya kalması, seçimden önce bu yeminin yapılmaması, Türklük ve Türk Bayrağı ile sorunu olan, 4 temsilcisini de meclise sokmuş olan, Hizbullah’ın devamı olan Hüdapar’ın temsilcilerinin o yeminde Türklük ile ilgili söylemlerde sorun yaşayacağını düşündüğü için 28’inden sonraya bırakıldığı herkesin bildiği bir gerçektir.” ifadelerini kullandı.

Yemin törenin ertelenmesinin hukuka aykırı olduğunu ama meclisteki bazı vekillerin yemin töreninde sorun çıkaracaklarını bildikleri için törenin seçimden sonraya ertelendiğini kaydeden CHP Trabzon Milletvekili Av. Sibel Suiçmez ise,  "Yeminle ilgili bir problem çıkarılacağını söylediler zaten. YSK’nın da bunu önlemek amacıyla seçimlerden sonraya yemin sürecini uzatması bu nedenledir. Dolayısıyla meclisin açıldığı, yemin edeceğimiz tarihte de bu sorun yaşanacak. Bu sorunun seçimden önce yaşanması durumunda Türk milletinin tepkisinden çekindikleri için maalesef yemin töreni hukuka aykırı şekilde seçimden sonraya ertelendi.” açıklamasında bulundu.

“BU ÜLKENİN 5 YIL DAHA KAYBEDECEK VAKTİ YOK”

Doların 20 TL olması konusunu da masaya yatıran Yavuz Aydın, “Ekonominin patronu güvendir. Ülkeye bir güven tesis etmezseniz ekonomi maalesef tehlikededir. Bu sadece dolar için de değil iş dünyası için de tehlikelidir. Ülkeye yatırımcı gelmesi lazım. Yeni fabrikalar yapılması, yeni bacaların tütmesi ve istihdamın artırılması lazım. Buna Trabzon’un da çok ihtiyacı var. Biz seçim döneminde bununla ilgili uyarılarımı yaptık, iktidara gelirsek neler yapacağımızı da söyledik. Ekonominin bu şekilde olmasının nedeni güvenin olmamasından kaynaklanmaktadır. Hukukun adaletin olmamasından kaynaklanmaktadır. Adaletin, güvenin, hukukun olmadığı bir ülkeye siz dışarıdan da yatırımcı alamazsınız. Bu ülkenin, bu şehrin yatırıma ihtiyacı var. Bizim öncelikle ülkede güveni sağlamalı, Trabzon’un da bu güvenden payını almasını sağlamalıyız. 28 Mayıs seçimleri için iddialıyız. Bütün Millet İttifakı olarak bu mücadeleyi vereceğiz. Ülkeye bir güven gelecek ve ekonomi rahatlayacak. Bu ülkenin 5 yıl daha kaybedecek vakti yok.” diye konuştu.

CAMİLER SİYASETİN ODAĞI OLDU

İstanbul Sultangazi’deki Cebeci Camisi imamı Murat Gündoğdu’nun cuma namazı hutbesinde "28 Mayıs akşamı silahlarınızı ayarlayın, benim iki tane silahım ağzına kadar dolu” sözleriyle cemaate silahlanma çağrısı yapması gündeme bomba gibi düşmüştü. Konuyu değerlendiren Sibel Suiçmez, yıllardır camilerin, okulların ve kışlaların siyasetten uzak olması gerektiğini söylediklerini dile getirdi. Camide bir imamın silahlanma çağrısı yapmasını çok üzücü ve endişe verici olduğunu vurgulayan Suiçmez, vatandaşların can güvenliğinin olmadığına işarete ederek, Camide silahlanma çağrısı yapan imamın görüntülerini değerlendiren Sibel Suiçmez, "Yıllardan beri siyasetin kışlaya, camiye ve okullara girmemesi gerektiğinin altına basa basa söyledik. Ama bu iktidar maalesef tüm değerlerimizi çiğnediği gibi çok değer verdiğimiz ordumu, camilerimizi ve okullarımızı da siyasete sokarak o konularda da çok büyük bir erozyon yaratmıştır. İstanbul’da yaşanan olay da bunun bir örneği. Hepimiz biliyoruz ki artık camiler siyasetin odağı olmuş durumda. Camileri bırakın Trabzon’da seçim süreci içinde bir siyasi partinin adayı bir okulda okuma programı çerçevesinde öğrencileri toplayarak bir siyasi çalışma yaptı. Dolayısıyla camide olan olay çok üzücü, çok düşündürücüdür. Yıllardan beri söylediğimiz şeyin bugün gerçekleşeceğinin başlangıç göstergesidir. Ben orada bir vatandaşımızın tepki göstermesini çok önemsiyorum. Orada imamlar camilerin kutsallığının altına sığınarak gerçekte İslam dinine uymayan söylemleri iktidar lehine acımasızca kullanmaktadır. Bir imamın silahlandırmaya, silaha ve savaşa çağrı yapması çok düşündürücüdür. Gelinen noktada da her vatandaşın can güvenliğinin ne kadar tehlikede olduğunun da bir göstergesidir. Sadece Diyanet İşleri’nin soruşturma açması yetmez, bu zat derhal görevden uzaklaştırılmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.” açıklamasında bulundu.

SEÇİMDE DEMOKRATİK BİR SÜREÇ YAŞANMADI

Trabzon'da seçim sonuçlarını değerlendiren Yavuz Aydın, "Önümüzde bitmemiş bir mücadele var. Tekrar o maça çıkacağız. Türkiye tekrar iktidarı ile buluşacak. Trabzon'a millet İttifakı'nın vekilleri olarak hizmet vereceğiz. Buraya yapılacak her hizmetin altında imzamızı olmasına talip olduk. İktidar olup Trabzon'un sorunlarını çözmek istiyoruz. Belki mevcut korumak gibi bir durumla karşı karşıyayız. Ama genel olarak bakarsak oyumuzu arttırdık. Ama biz bunu başarı olarak görmüyoruz, bu gelinen noktayı iktidar ile taçlandırmak istiyoruz. Biz büyük bir güçle mücadele ettik. Burada AK Partinin adayları ile değil cumhurbaşkanı ile yarıştık. Partili bir cumhurbaşkanı olmamasını istiyoruz. Mitingde kimlerin konuşma yaptığını herkes gördü. Demokrasiye inanan insanlarız. AK Partinin seçim sürecinde söylediklerini anti demokratik buluyoruz. Demokratik bir süreç yaşamadık. Devletin imkanlarını kullanarak demokratik olmayan bir seçim yürüttüler." dedi.

“TARİHİN EN BİLGİSİZ SANDIK KURULU BAŞKANLARI SEÇİMİ YÖNETİYOR”

14 Mayıs seçimlerinde sandıklarda usulsüzlük yapıldığını söyleyen Sibel Suiçmez, tarihin en kötü sandık kurulu başkanlarının bu seçimde görev yaptığını dile getirerek, "İktidar Trabzon'da da oy kaybı yaşadı. Bu süreçte sandık güvenliğini daha fazla sağlayacağız. 28 Mayıs’ta ki seçimlere dünden daha güçlü şekilde gireceğiz. 28 Mayıs’ta Sayın Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı olarak halk tarafından seçilecektir. Tarihin en bilgisiz sandık kurulu başkanları tarafından seçimler yönetiliyor. En çok karşılaştığımız sorunlardan biri ıslak imzalı tutanakların tutulmaması. Daha çok tanıdık usulü oy atma sorunuyla karşılaştık. Yasaya aykırı uygulamalar yapılmakta. Bu süreçte tüm partiler temsilcilerin eğitmeli. Bu seçimde tüm kamu görevlilerini uyarıyoruz. Hukuka aykırı yaptıkları her eylemle ilgili suç duyurusu yapacağız. Millet iradesinin sandığa yansımasını sağlamak zorundalar. Müşahitlerimiz milletin attığı her oyun korunması için çalışacaktır." açıklamasında bulundu.

22 May 2023 - 10:37 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?