En düşük emekli maaşı ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklif kabul edildi

En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi arttı, geçici işçilere kadro yolu açıldı

En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi arttı, geçici işçilere kadro yolu açıldı

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETE DENK


Taşerona ve sözleşmeliye kadro, Memura 3.600 ek gösterge, Memura 1 derece, Asgari ücretin vergi dışı bırakılması, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen ve aslında sayıları 5 milyona ulaşan vatandaşın sorunlarının çözümü ve birçok sorunu çözüme kavuşturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN liderliğindeki AK Parti, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen kanun teklifi ile en düşük emekli maaşını 7500 liraya çıkardı ve geçici işçilere kadro yolunun önünü açtı.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih CORA, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde en düşük emekli maaşında artış ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklif hakkında konuştu.

En düşük emekli maaşı ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren teklif kabul edildi

Milletvekili CORA, EYT düzenlemesi kapsamında emekli olanların da emekli maaşlarındaki artıştan yararlanacağına dikkati çekerek şunları kaydetti:

ZAMLI MAAŞLAR NİSAN’DA HESAPLARA YATACAK

"AK Parti iktidarından önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin 4’te 1’ine denk geliyordu. Şimdi bir nevi, doğal olarak, en düşük emekli maaşına ciddi bir intibak oluşturmuş ve bunu asgari ücretle aynı mesafeye getirmiş bulunmaktayız. 3 milyon 762 bin kişinin aylığı 6 bin 500 liranın altında, 8 milyon 139 bin kişinin aylığı 7 bin liranın altında, 8 milyon 796 bin kişinin aylığı 7500 liranın altında, 9 milyon 898 bin kişinin aylığı 8000 liranın altında. Emekli aylıkları, prime esas kazanç, çalışma süresine göre hesaplanıyor. Emekli aylıkları ocak ve temmuz aylarında enflasyon oranında artırılıyor. Yasayla aylığı 5500 lira olanlar 7500 lira almaya başlayacak. Bugün itibarıyla emekli aylığı 7500 liranın üzerinde olanların gelirlerinde bir değişiklik olmayacak. 1 Temmuz itibarıyla 15,6 milyon emekliye enflasyon oranında artış yapılacak. En düşük emekli aylığına da Temmuz zammı kök aylık üzerinden yansıtılacak. Kök aylık 4 bin liraysa, %40 zam varsayımıyla emekli 5600 lira olacak ama 7500 lira almaya devam edecek. Örneğin bugün itibarıyla en düşük aylığı 6.095 lira olan SSK'lılar 2000 öncesi işe başlayanlar temmuz ayında enflasyon zammının %40 olduğu düşünüldüğünde kök aylığı 8.530 liraya yükselecek. Bu kapsamda bir emeklinin eline geçecek aylık 7.500 liradan 8.530 liraya çıkacak. EYT kapsamında emekli olup çalışmaya devam edenler nisan ayında hem emekli aylığı hem de çalıştıkları iş yerinden sosyal güvenlik destek primine bağlı çalışmaları hâlinde maaşlarını alacak, emekli aylığını alacakları bankadan promosyon ve her 2 bayram ikramiyesini de alacaktır.” dedi.


MEVSİMLİK İŞÇİLERDE TARİHİ BİR ADIM

Teklifin, geçici işçi sorununa çözüm getirdiğini söyleyen CORA, "Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 60 bin geçici işçi bulunuyor. Bunlar arasında 6 aydan az çalıştırılan mevsimlik işçiler de yer almaktadır. Yasal düzenlemeyle kurumların ihtiyaçları bakanlıkların izniyle 11 ay 29 gün çalıştırma imkânı getiriliyor. Bu işçilerin çalıştıkları kurum, kuruluşların

kadrolarında boşalma olduğunda kurum ilan edecek. Kıdem sırasına göre hâlen çalışan ve çalışma hakkı bulunan geçici işçilere öncelik vermekle birlikte onları kadrolu işçi hâline dönüştürmüş olacak. Yapılan düzenlemeyle geçici işçilerin kıdem tazminatı hakkı da olacaktır. Bir sorun varsa, bunu çözecek olanın AK Parti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’dır. Yaparsa AK Parti yapar." dedi.


GAZİLER ARASINDAKİ AYRIM ORTADAN KALKTI


Ayrıca muharip gazilere verilen şeref aylığı ile vatani hizmet tertibi aylıklarının, sosyal güvence olup olmadığına bakılmaksızın net asgari ücrete yükseltilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda halihazırda 2961 TL olan şeref aylığı 8847 TL'ye çıkarılacak. AK Parti öncesi düzenlemelerdeki çarpıklıklardan bir tanesi daha bu düzenleme ile ortadan kalkmış oldu.

CORA, “Millî Mücadele’ye katıldığı için İstiklal Madalyası verilmiş Türk vatandaşları ile 1950-1953 arasında Kore'de savaşmış Türk vatandaşlarına, Kıbrıs Barış Harekâtı'na katılmış Türk vatandaşlarına sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın net asgari ücret tutarında aylık bağlanması öngörülmektedir. ‘Biz, gazilerimiz için ne yapsak azdır.’ ifadesini Cumhurbaşkanımız çok sık bir şekilde kullanmaktadır. Bu söz artık sözde değil, fiilen eyleme geçmiş bir durumdadır. Aynı şekilde, bu kanunla beraber hak sahibinin ölümü hâlinde bu aylığın %75 oranında dul eşe de bağlanmasının imkânı sağlanıyor.” dedi.Kanun teklifi ile yüksek yargı ve üyelerinin maaş ve emekli aylıkları Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı ve üyeleri ile eşitlenecek.  

28 Mar 2023 - 13:31 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?