Trabzon kuru temizleme şirketleri

Trabzon'da birçok kuru temizleme hizmeti mevcuttur. Bu hizmetler arasında, elbise, perde, halı, kilim, yatak takımı, örtü ve diğer ev tekstili ürünle...

Trabzon'da birçok kuru temizleme hizmeti mevcuttur. Bu hizmetler arasında, elbise, perde, halı, kilim, yatak takımı, örtü ve diğer ev tekstili ürünleri gibi ürünlerin temizlenmesi hizmetleri sunulmaktadır. Aşağıda Trabzon'da bulunan bazı popüler kuru temizleme hizmetlerini listeledik.

Trabzon kuru temizleme şirketleri

Kuru temizleme, tekstil ürünlerinin, su veya deterjan kullanmadan, kimyasal maddeler veya yüksek sıcaklıklar kullanılarak temizlenmesidir. Kuru temizleme işlemi, ürünlerin suya dayanıklı olmaması, renklerinin solması veya şeklinin bozulması gibi nedenlerle tercih edilir. Bu işlemde kullanılan kimyasal maddeler, ürünlerin yıkandıktan sonra sıcak hava ile kurutulmasıyla uzaklaştırılır. Kuru temizleme, elbise, perde, halı, kilim, yatak takımı, örtü ve diğer ev tekstili ürünleri gibi çeşitli ürünler için kullanılabilir.

Kuru temizleme makineleri, ev tipi çamaşır makinesi ve çamaşır kurutma makinesinin bir kombinasyonudur.

Giysiler, kuru temizleme makinesinin çekirdeği olan yıkama ve santrifüjleme bölmesine (sepet veya tambur olarak adlandırılır) yerleştirilir. Yıkama bölmesi, dış bölme içinde dönen yatay delikli bir tamburdan oluşur. Dış tank kuru temizlemede kullanılan solventi içerirken, dönen tambur kuru temizlenecek ürünleri içerir. Sepet veya tambur, kuru temizleme makinesinin boyutuna bağlı olarak yaklaşık 10-40 kg kapasiteye sahiptir.

Yıkama sırasında, tambur haznesi solventin yaklaşık 1/3'ü ile doldurulur ve çamaşırlar ters çevrilir. Bu arada, kuru temizleme makinesinin tamburundaki solvent sıcaklığı 30 °C'de tutulur. Çözücü daha sonra bir arıtma kazanı ve bir kondansatör içeren bir yoğunlaştırma ünitesine gönderilir. Yoğunlaştırılmış çözelti, kalan su ve kuru temizleme çözücüsünün ayrıldığı bir ayırıcıya gönderilir ve su ve ayrılmış kuru temizleme çözücüsü bir 'temiz çözücü' tankına aktarılır. Tipik bir yıkama döngüsü, giysinin türüne ve kirlilik derecesine bağlı olarak 8-15 dakika sürer. İlk üç dakika boyunca, suda çözünen lekeler perkloroetilen içinde çözülür ve çıkarılır. Yapışmış zor lekelerin çözülmesi 3 dakika daha alacaktır.

Hidrokarbon çözücüler kullanan makineler, kirin yavaş çözünmesi nedeniyle minimum 25 dakikalık bir yıkama döngüsü gerektirir. Yıkama döngüsünün sonunda bir durulama döngüsü başlatılır ve kuru temizleme makinesine beslenen giysiler temiz solvent tankından alınan taze saflaştırılmış solvent ile durulanır. Bu temiz solventle durulama, 'kirli solventten' giysi yüzeyine yeniden emilen kirin neden olduğu renk bozulmasını önler. Durulamadan sonra kuru temizleyici santrifüjlü bir ayırma işleminden geçer.

Bu süreçte kuru temizleme solventi geri kazanılır ve yeniden kullanılır. Modern kuru temizleyiciler kullanılan solventin yaklaşık %99,99'unu geri kazanabilmektedir. Santrifüjleme döngüsü, çözücünün temizleme odasından boşaltılması ve sepetin dakikada 350-450 devirde hızlandırılmasıyla gerçekleştirilir, bu da çözücünün çoğunun santrifüjleme sırasında kumaştan ayrılmasıyla sonuçlanır.

Kuru temizleme makinesi daha sonra kurutma döngüsüne geçer. Kurutma döngüsü sırasında giysi, santrifüjlü ayırma döngüsünden sonra kalan kuru temizleme solventini buharlaştırmak için sepette dolaşan bir sıcak hava akımı (63°C/145°F) içinde baş aşağı çevrilir. Makineden çıkan sıcak hava daha sonra kuru temizleme solventinin buharlaştırılıp yoğunlaştırıldığı ve arındırıcı solvent tankına geri gönderildiği bir soğutma sisteminden geçer. Yeni nesil kuru temizleme makineleri kapalı döngü sistemi kullanmaktadır. Bu sistemde soğutulan hava yeniden ısıtılır ve devridaim yapılır. Bu da kuru temizleme solventlerinin daha yüksek oranda geri kazanılmasını ve daha az hava kirliliği oluşmasını sağlar.

Kuru temizlemenin ilk günlerinde, ucuz ve zararsız olduğu düşünüldüğü için atmosfere büyük miktarlarda perkloroetilen salınmıştır. Kurutma döngüsünden sonra, giysileri soğutmak için bir koku giderme (havalandırma) döngüsü gerçekleştirilir. Kalan solvent, soğuk ortam havası sirkülasyonu ile uzaklaştırılır ve daha sonra aktif karbon ve polimer reçineden yapılmış bir buhar geri kazanım filtresinden kuru temizleyiciye geçirilir. Havalandırma döngüsünden sonra giysiler yıkanır ve ütüleme ve terbiye için hazır hale gelir.

26 Oca 2023 - 20:02 Trabzon- Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?