Trabzon'dan emekliler için yetkililere seslendi!

Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkanı Bayraktar emekli maaşını değerlendirdi.

Trabzon'dan emekliler için yetkililere seslendi!
Video için play'e tıklayın

Elif Nur GÜMÜŞ - Salih Zeki BİLAZER - Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar, emeklinin geçim sıkıntısını ve çare arayışını anlattı. Trabzon’da yaklaşık 168 bin emeklinin bulunduğunu ve bunlardan 86 binin ise açlık sınırının altında maaş aldığını söyleyen Şube Başkanı Bayraktar, ömrünün en güzel yıllarından 26’sını çalışarak harcayan emeklilere ‘bu sıkıntılar reva mı?’ serzenişinde bulundu.

Asgari ücrete gelen yüzde 54’lükzamdan sonra gözler Emekli Maaşına gelecek yüzdelik de… 12 yıldır Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkanlığı yapan Burhan Bayraktar, 8 bin 600’e yakın emekli üyesi ve tüm emeklilerle birlikte gönüllerine su serpecek zammı beklerken, emeklinin hakkını aramak için çalmadığı kapı kalmadığını anlattı. TÜİK verilerinin göre yapılan zamları ‘garabet zammı’ olarak değerlendiren Bayraktar, “Şuanda son 5 aylık Türkiye İstatistik Kurumu verisi 14,04 gözükmekte. 14,04 kesinlikle bir garabet zammıdır. Şimdi 3 bin 500 alan birine yüzde 16 zam vermek demek emekliye ‘kardeşim biran önce Azrail’e söyle de terk et bu dünyayı’ demekten öte bir şey değildir…” dedi.

 “167 BİN EMEKLİDEN 86 BİNİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALIYOR”

Trabzon’da emeklilerin yaşam sıkıntısını anlatan ve yaklaşık 168 bin emeklinin bulunduğunu paylaşan Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkanı Bayraktar, şuanda 86 bin emeklinin açlık sınırı altında maaş aldığını söyledi. 12 yıldır görev yaptığını söyleyen Başkan, “Trabzon’da 168 bine yakın emekli yaşıyor. Bunun 86 bini geçmişteki açlık sınırının, asgari ücretin ve yoksulluğun altında maaş alıyorlardı. Ülkemiz demokratik bir ülke ve parlamentosu var. Şimdi böylesi durumda milli gelirden pay alması lazım... Ülkenin büyümesinden ve geçmişte çalışarak en güzel yıllarını verdiği ülkemizde gerçekten açlık sınırı ve asgari ücretin altında bir rakam hak etmiyor. Bana muhtelif defalarda soruyorlar. Yeni yılda maaş artışımız olacak tabii asgari ücrete yapılan bu zammı ayrıca değerlendirmek niye istemiyorum: Asgari, ücretin altında 86 bin kişi maaş alıyor. Trabzon’da yaşayan 167 binin üzerindeki emeklinin 86 bini açlık sınırının altında maaş alması ziyadesiyle beni üzmektedir. 12 yıldır görev yaptığım Trabzon’da ve bu sivil toplum kuruluşunda 8 bin 600’e yakın emeklimiz var. Emekliler asgari ücretin veya açlık sınırının altında maaş almak için 26 yılını harcamış insanlar değildir… Büyük önder Atatürk’ün bir lafı vardır ve çok önemlidir bizler için. Diyor ki: ‘Mazide muktedirken bütün gücü ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceği karanlıktır.’ Şunu anlatmaya çalışıyorum: işçi, memur, emekliler, bağkur, dul ve yetimleri kapsayan 5510’un 55’ine göre, maaş alan emeklilerimiz yılda iki defa maaş artışı alıyorlar.” dedi.

“BİZ SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIR OLMAKTAN BIKTIK ARTIK”

TÜİK verilerini eleştiren ve TÜİK’in verilerine göre yapılan zammın aspirin parası bile olamayacağını söyleyen Bayraktar, “6 aylık verilerdeki rakam nasıl belirleniyor? TÜİK denen garabet bir kurumun vasıtasıyla görünüyor. Yani gerçekten Türkiye’nin en pahalı kenti Trabzon’da özellikle gıda da ve beslenmede en pahalı kent olan bu kentte TÜİK’in zammının bizlere yansıması kesinlikle Aspirin parası bile değildir yani hastalıklarda kan sulandırıcı olan Aspirin yerine bile geçmiyor.  Şuanda son 5 aylık Türkiye İstatistik Kurumu verisi 14,04 gözükmekte. 14,04 kesinlikle bir garabet zammıdır. Şimdi 3 bin 500 alan birine yüzde 16 zam vermek demek emekliye ‘kardeşim biran önce Azrail’e söyle de terk et bu dünyayı’ demekten öte bir şey değildir…

Yeni yılda şunu bekliyoruz, asgari ücret düzeyi hiç kullanılmasın. Asgari ücretin tarifi belli, en az ücrettir. Asgari ücretin çok üzerinde emekliler bunu hak ediyor. Bu kuruluşta emeklileri temsil ediyoruz, Türkiye’nin en büyük STK’larından biridir. Bütün Milletvekilleri geliyor…

Biz seçimden seçime hatırlanır olmaktan bıktık artık. Şuanda bizim yaşımız 70 işimiz bitmiş değildir. Evimizin akil insanıyız. Torunlarımız, çocuklarımız, gelinlerimiz, oğullarımız, kızlarımız bizi dinliyorlar ama emeklinin maruz kaldığı ekonomik girdap, zorluk ve işkenceden ötürü Trabzon’da yüzlerce vatandaş sıkıntıda. Özel hastanelerle anlaşma yapıyoruz niye? Devlet hastanelerinde gerekli hekimi bulamayınca özel hastanelere yöneliyoruz. Yüzde 15-20 gibi indirimlerle yaşlılığa bağlı hastalıklar hasıl oluyor. Demokratik ülkelerin hiçbirinde sağlıkta ve eğitimde katkı payı alınmaz.” ifadelerine yer verdi.

“EMEKLİLERİ MUTLU ETMEDEN KENDİLERİNE BİR GELECEK KURAMAYACAKLARDIR”

2023’ü işaret eden ve Bayraktar, yöneticilerin emeklileri mutlu etmeden mutlu olamayacaklarının altını çizerek “Yeni yılda fiyatların artışı durmalıdır, zam seyyanen olmalıdır, TÜİK verileriyle yapılabilecek zam artışları kesinlikle yaramıza merhem olmamaktadır. Hatta mümkünse illerdeki fiyat endekslerine göre aylık olmalıdır. Bu kentteki gıda zammı en fazla emeklileri vurmuş, en fazla emeklileri bunaltmıştır. Emekliler her yerde her şeyi söyleyemiyor, dertlerini anlatamıyorlar. Şunu söylemek istiyorum ki 2023 bir fırsattır, bizi yönetenler ve yönetecek olanlar artık şunu bilmelidirler: Emeklileri mutlu etmeden kendilerine bir gelecek kuramayacaklardır. Kendileri emekli olduklarında bizim durumumuzu anlayacaklar ise geç kalmış olacaklardır. Emeklilerimizin yapacağı ikinci bir iş olmadığı gibi ayrıca ek bir geliri olmadığı için sosyal bir devletin kendisine sağlayacağı maaş artışıyla onurlu bir yaşam sürmek istiyor. Trabzon’a Numan Kurtulmuş beyefendi geldi. Boztepe’de gerçekleşen toplantıda kendisine anlattım. Emekli bu kentte ekonomik ızdırap çekmektedir, yoksullukla karşı karşıyadır. Kendisiyle konuşmak istediğimde müdahale edilmek istendi ama Numan Bey dedi ki ‘Başkan konuşsun’… Başka kime anlattım: Cumhurbaşkanımızın danışmanları Mehmet Uçum, Ayşe Nur Bahçekapılı geldi kendilerini bilgilendirdim, emeklinin profilini kendilerine anlatım. Bizim sorunumuz onurumuzca bu güzel ülkemizde 25 yıl hizmet ettikten sonra onurlu bir şekilde hizmet almaktır.” dedi.

“MİLLETVEKİLİ EMEKLİYE NE SÖYLEYEREK OY İSTEYECEK MERAK EDİYORUM”

Milletvekilleri ile emeklilerin sıkıntıları hakkında sık sık görüştüğünü fakat çözüm bulamadıklarını belirten Şube Başkanı Bayraktar, emekliye ikramiyeyi Trabzon Şubesi olarak Ankara’da ki toplantıda dile getirdiklerini söyledi. Bayraktar, “Bizim derdimiz ağlamak falan değildir bizim derdimiz gerçeği söylemektir. Adnan Günnar’a, Bahar Ayvazoğlu’na, Ahmet Kaya’ya, Hüseyin Örs’e ve bütün Milletvekillerine bunu anlatıyoruz. Hemen hemen hepsi geliyorlar. Seçilmiş Milletvekilleri ne kadar çözüm oluyorlar? Biz şuanda bir arpa boyu yol ilerlemiş değiliz umarım sesimiz bu saatten sonra duyulur. Vekillerin önce şunu düşünmeleri lazım: Şuanda 86 bin kişi, 3 bin 500 ile 4 bin 200 TL maaş almaktadır… Hangi siyasi partiden olursa olsun bir Milletvekili 3 bin 500 ile 4 bin 200 TL maaş alan emekliye ne söyleyerek oy isteyecek onu da merak ediyorum. Trabzon’da, 4A’dan çalışan (SSK) 110 bin 439, 4B’den çalışan (Bağkur) 29 bin 461, 4C’den çalışan (Emekli sandığı) 27 bin 992… Toplamda 167 bin 892 emekli yaşıyor. Bizimde Genel Merkezinde gerçekten takipçisi olduğu, planında projesinde olan emekliye ikramiyeyi Trabzon Şubesi olarak davet edildiğimiz Ankara’da ki bir toplantıda biz dile getirdik. O zaman birer maaş teklif etmiştik sonradan gelenler bin TL verdiler, bunu bin 100 TL yaptılar. İkramiye asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Külfetse birer maaş, asgari ücret düzeyine götürülmelidir. Ayrıca intibak yapılmalıdır. İntibak 2000 öncesi yapılmış yüzde 40 telafi etmiştir ama 2008’e kadar düşük alan emeklilerimiz intibakı yapılmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

“MİLLETVEKİLLERİ EMEKLİ MAAŞIYLA3 GÜN YAŞASINLAR GÖREVİMİ BIRAKACAĞIM”

Ekonomiye ve fiyat artışlarının denetlenemiyor olmasına vurgu yapan Bayraktar, Milletvekillerine seslenerek “Cumhurbaşkanımız dahil bütün vekillere dosyalar sunduk, Çalışma Bakanımızı 4 defa bu hususta rahatsız ettik, tüm açıklamalarıyla söyledik, Ulaştırma Bakanımız Mehmet Cahit Turan’a ulaştık, bütün Milletvekillerimize donanımlı bilgi verdik, eski Belediye Başkanı Orhan Fevzi’yi ve Ahmet Metin Genç’i neredeyse usandırdık. Maçka Bakırcılar da bize Vali Beyin verdiği yaklaşık 40 dönüm yer elimizden avucumuzdan gitti. Hatta Genel Kurulumuza Maçka Belediye Başkanı Koray Koçan’ı çağırdık, emeklimizi mutlu edecek bir müjde ver dedik ama arayıp kötü haberi de bize Koray Koçan verdi, ‘proje kapsamından çıkartılmıştır’ dedi. 10 bin TL teklif verişimin nedeni sağlıklı bir ekonominin olmayışı… Fiyat artışları denetlenebilir olmaktan çıkmış. Sağlıklı beslenebilmek için sağlıklı bir ekonomi olması lazım. Eğer bu sağlıklı ekonomide Trabzon’da ki Milletvekilleri parlamentodan aldıkları maaşla değil de en düşük emekli maaşıyla, aynı ekonomik ve beslenme konforuyla Trabzon’da 3 gün yaşasınlar ben bu görevimi bırakacağım…” ifadelerine yer verdi.

EMEKLİLER NE İSTİYOR, NE BEKLİYOR?

İsmail Yılmaz, “Asgari ücretliler 8 bin 500 rakamına çıkınca, bir düzeltmede emekliler için yapılmalı diye düşünüyor kamuoyu. Bizde bu düşünceyi paylaşıyor ve mutlaka olması gerektiğine inanıyoruz. Zamlarla beraber piyasanın da dengelenmesi gerekiyor. Fiyatların astronomik rakamlara ulaşmaması gerekiyor. Bu nasıl denetlenecek tabii o da ayrı bir sorun. Hala 3 bin 500, 4 bin civarında maaş alan emekliler var, bu arkadaşların hiç olmazsa asgari ücretli bir maaş skalasına yükseltilmesi gerektiğine inanıyorum. Daha evvel asgari ücretliler bizlerin altında maaş alıyorlardı ama şimdi bizi geçtiler. Alsınlar elbette ama şartlar bizimde almamızı gerektiriyor.”

Bülent Özay, “Emekli uzun süre kamuya veya özele hizmet vermiş ve sonuç itibariyle emekliliğe hak kazanarak hayatını daha rahat bir şekilde sürdürmek ister. Tabii bütün emeklilerin öncelediği bir mesele… Emekli umutlu olmak istiyor, geçim derdi yaşamamak istiyor, ihtiyacı kadar tüketir, her şeyi yılların getirdiği tecrübeyle planlı programlı yürütmek ister. Şuanda asgari ücretin 8 bin 500 olmasıyla bir beklenti içine girmişlerdir. Ümidimiz dileğimiz şudur ki umarız emekliye makul bir artış olur. İnşallah standart bir geçim olur diyoruz ama Türkiye şartlarında standart bir düzeyi yakalayamadık. Bu tabii öncelikle siyasi yöneticilerin kapsamında halbuki benim kanaatim şudur, mutlaka emekliye standart bir ölçünün getirilmesi gerekiyor. İntibak konusu var, taban ve tavan maaş arasında büyük farklılık var bunun hakkaniyet ölçüleri içinde mutlaka emekliye maaşlarında yansıtılması gerekiyor.

26 Ara 2022 - 17:40 Trabzon/ Trabzon- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?