Trabzon’daki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının üstünde

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon’un tarım alanındaki sorunlarını haykırdı.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığının için gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinde Trabzon tarımında yaşanan sorunlara dikkati çekti. Milletvekili Örs, “Ben Trabzon'dan milletvekili seçildiğimde ‘Trabzon'un Türkiye Büyük Millet Meclisindeki sesi olacağım.’ demiştim. O nedenle, bu beş dakikalık sürede de Trabzon'da tarımla alakalı sorunlara ve üreticilerimizin, çiftçilerimizin yaşadığı problemlere değinmek istiyorum. Trabzon ekim alanları itibariyle ürün çeşitliliği fazla olmayan bir ilimizdir, bu gerçeği burada ifade edeyim. Yetiştirilen ürünlerin yurt dışı pazarlaması fındıkta iyi olsa da ne yazık ki diğer ürünler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Meyve ve sebze üretimimiz de düşüktür.” ifadelerini kullandı.

HAYVANCILIK FAALİYETLERİNDEN VAZGEÇİLİYOR

Trabzon’da hayvancılığın zamlar yüzünden giderek azaldığını dile getiren Milletvekili Örs, “Trabzon tarımına baktığımızda birçok sorun karşımıza geliyor. Öncelikli olarak, hayvancılığın yaygın olduğu kırsal bölgelerde hayvancılığın azaldığını, hayvansal ürünlerin artık marketlerden hazır alınır hâle geldiğini söylemek isterim. Buna etken olarak da en başta yem, kepek, saman ve gübre fiyatlarındaki fahiş artışları gösterebiliriz. Ayrıca, üretilen sütlerin fabrikalarca piyasadan çok daha aşağıda bir fiyatla alınması hayvancılık yapan vatandaşlarımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Trabzon ilinde gerek tarımla uğraşanlar ve gerekse orta ve düşük gelirli işlerde çalışanlar tüm Türkiye'de olduğu gibi yüksek enflasyon nedeniyle geçim sıkıntısı çekmektedirler. Köylerden kent merkezlerine göç, yoğun olarak yaşanmaktadır. Köylerdeki nüfusun çoğunluğunu ise yaşlı kesim oluşturmaktadır; bunun tarımsal üretimde yaşanan düşüşe etkisi de kendisini göstermektedir zaten. Yetersiz iş gücü nedeniyle köylerde tarımsal faaliyetler ve özellikle de hayvancılık faaliyetlerinden vazgeçilmektedir.” şeklinde konuştu.

VERASET YOLUYLA ARAZİLERİN BÖLÜNMESİ TARIMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Veraset yoluyla arazilerin parçalanmasının da ekonomiyi olumsuz etkilediğini kaydeden Milletvekili Örs, “Ayrıca ilimizde kırsal kesimlerde yaşam koşullarının ağır oluşu, işsizlik, eğitim ve sağlık problemleri nedeniyle yaşanan mevsimsel göçler, tarımsal faaliyetleri olumsuz yönde etkileyerek verimi önemli ölçüde düşürmektedir. Türkiye'de olduğu gibi Trabzon'umuzda yaşanan bir sorun var; bu sorun, veraset intikali nedeniyle tarımın olumsuz etkilenmesi. Veraset yoluyla arazilerin parçalanması, küçük ve parçalı olan arazilerin tarımsal yönden ekonomik ve verimli olmayışı da ilimizde tarım sektörünü olumsuz etkileyen nedenlerdendir. Ayrıca, hepinizin bildiği, işte, ilimizin coğrafi durumu ve sosyal yapısından kaynaklı yerleşimin dağınık olması nedeniyle altyapı hizmetlerinin yanında, tarımda çiftçi eğitimi ve yayımı hizmetleri başta olmak üzere, üretim ve pazarlama gibi konularda önemli sorunlar yaşanmaktadır. Bir şey daha önemli, Trabzon'daki işsizlik oranı Türkiye'deki işsizlik ortalamasının üstünde seyretmektedir. Sizlerin çok söylediği TÜİK'in rakamları ile Trabzon'un gerçekleri birbiriyle örtüşmemektedir.” açıklamalarında bulundu.

Çay Kanunu Taslağına da tepki gösteren Milletvekili Örs, “Son olarak da bölgemizin ürünü olan, değerli bir ürünü olan çayla ilgili ve Çay Kanunu'yla ilgili de bir iki hususu arz ederek konuşmamı tamamlayacağım. Bir süre önce kamuoyuna sunulan bir çay kanun teklifi taslağı vardı; bu taslak üzerinde bizler de görüşlerimizi ifade ettik, üretici birlikleri ifade etti, ziraat odaları ifade etti. İşin doğrusu, şu anda bu kanun teklifinin akıbeti hakkında da bilgi sahibi değilim, söz konusu teklifin çay üreticileri için değil âdeta özel sektör için getirilmek istenen bir kanun teklifi olduğunu ifade etmek isterim, o taslak üzerinden konuşuyorum çünkü söz konusu kanun teklifinde yaş çay alım fiyatının Ulusal Çay Konseyi tarafından belirlenerek ilan edileceği belirtilmişti. Ulusal Çay Konseyini oluşturan taraflara baktığımızda, burada üreticilerin azınlıkta olduğunu görüyoruz. Bu Konseyde yer alan 9 üyeden sadece 2'si Ziraat Odası temsilcileridir, dolayısıyla kararların çoğunlukla alındığı bu yapıda fiyat belirlenmesinde üreticilerin etkisi olmayacağı da açıktır. Ayrıca, bu teklifle, ÇAYKUR yok sayılmakta hatta gözden çıkarılmaktadır ve teklif, çay üreticilerine yönelik ağır idari yaptırımlar içermektedir.” ifadelerini kullandı.

01 Kas 2022 - 13:13 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 61Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 61Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 61Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 61Medya değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sizce Trabzon’un en önemli sorunu nedir ?