Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Trabzon Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

2023 YATIRIM PROGRAMINA ÖNERİLDİ


Güney Çevre Yolu’ndaki son durumu paylaşan Başkan Ekim,  “Güney Çevre Yolunun planlama süreçleri bitti. Bizim belediyelere, Güney Çevre Yolunun İmar Planına işlenmesi ile ilgili yazı çıktı. Yakın zamanda bize ulaşır. Biz de planlarımıza işleyeceğiz. 2023 yatırım programına önerildi.

3 BİN 500’Ü VİYADÜK, 14 KM’Sİ TÜNEL

WhatsApp Image 2022-09-06 at 20.15.18
Güney Çevre Yolu, Akçakale’den başlıyor, Sera Gölü kısmında bitiyor. Akçaabat geçişi ile ilgili konuşuyoruz.  Platform genişliğini söyleyebiliriz. 17 bin küsur metre, bunun 3 bin 500’ü viyadük, 14 km’si tünel” dedi. 


BİSİKLET, YÜRÜYÜŞ VE TAŞIT YOLU PROJESİ..


Sahilde yapılması planlanan yürüyüş ve bisiklet yolu ile ilgili de konuşan Başkan Ekim, sezonun bitmesini beklediklerini de sözlerine ekledi. Başkan Ekim, “Ağır aksak ilerliyor. Plajla ilgili eleştiriler aldık. Şimdi plajlar boşaldı. Ana platformu oluşturuyoruz. Yürüyüş, bisiklet ve taşıt yolu platformları. Yaklaşık 13 metre civarında platform. 3,5-4 metresi taşıt yolu, geri kalan kısmında yürüyüş ve bisiklet yolu var. Tamamlandığında 4 bin 100 metre olacak” dedi.


YOĞUN BİR SEZONDU


Başkan Ekim sözlerinin devamında şunları söyledi: “Yoğun bir sezondu. Kalabalıktı. Ama Eylül’ün başı itibariyle belli oranda düşüş var. İşletmelere de uğradım. Hepsi aynı şeyi söylüyor” diye konuştu. 

Türkiye'nin en büyük şampiyonluk anıtı açılıyor -Canlı Türkiye'nin en büyük şampiyonluk anıtı açılıyor -Canlı


HAÇKALI BABA KAVŞAĞI

WhatsApp Image 2022-09-06 at 20.15.18 (1)
Haçkalı Baba Kavşağı ile ilgili soruya ise Başkan Ekim, “Karayolların bu konuda düzenleme yapma planı yok yakın tarihte. Ama Söğütlü ile ilgili düzenleme planı yapıyor. Belki ondan sonra orayı da değerlendirebilirler. Trafik yükünün belli oranda düşmesi gerekiyor” diye yanıt verdi. 


TELEFERİK PROJESİ


Başkan Ekim, Akçaabat’ta yapılması planlanan teleferik projesi ile ilgili ise, “Piyasa yeni canlanıyor. Turizm yatırımları hız kazanacaktır. Önümüzdeki yıl da bu şekilde giderse heyecan daha fazla artacak. Yatırım da dolaylı olarak artacak. Hem bölge, hem de ilçe olarak biz daha fazla imkan sahibi olacağız. 


TEKEL BİNASI NEDEN SATILMIYOR?


Destinasyonlarla ilgili alt yapımız bizim hazır. Akçakale’de kazı bitti. Ortamahalle’de müze açıyoruz. 
Tekel binası hemen ihale edebiliriz. Soruyorlar: “Neden ihale etmediniz?” diye şu an erken! Sezon açıldığında değerini bulur. Kamunun menfaati yönünde ihale etmiş oluruz. 


TEKEL BİNASI YIKILIP MI YAPILCAK?


Şu anda içerisinde rastorasyon yapılacak. Ancak bu değişebilir. Şartnameleri değerlendiriyoruz. Talebe bağlı. Şu anda içini yapıp içine girmek isteyen de var, “yıkayım yapayım” diyen de var, “Sat ben yapayım” diyen de var. Ama tabi gerçekten ölçüp biçiyoruz kararımızı vereceğiz” diye konuştu.