Ortahisar Belediye Meclisinde, Mağmat’a kurulacak güneş enerjisi santrali gündeme geldi. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, “Güneş Enerji Santrali Mağmat’ta fizibl çıktı. Bir yıl sonra hayata geçecek inşallah. Yapılıp tamamlanma süresi 6-8 ayda bitiyor. 2023 sonu diye GES’i hesaplıyoruz ama daha erken bitecek.” dedi.

ÇAYDER yöneticilerinden TTSO'ya ziyaret ÇAYDER yöneticilerinden TTSO'ya ziyaret

Songül MAZLUM-Ortahisar Belediye Meclisinde, Mağmat’a kurulacak güneş enerjisi santrali gündeme geldi. Mecliste konuşan CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, Mağmat’ın sisli bir havası olduğuna dikkati çekerek projenin verimliliğine karşı endişelerini ortaya koydu. Bunun üzerine söz alan AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, “Güneş Enerji Santrali Mağmat’ta fizibl çıktı. Bir yıl sonra hayata geçecek inşallah. Yapılıp tamamlanma süresi 6-8 ayda bitiyor. 2023 sonu diye GES’i hesaplıyoruz ama daha erken bitecek.” şeklinde konuştu.

Konu hakkında Meclise bilgi veren Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “Performans programına da 5 milyonluk ödenek koyduk çünkü büyük bir kısmını İLBANK’tan hibe ile almayı planlıyoruz.  Kurulacak yerde panellerin yüzde 70 gün ışığı alçak olması gerekiyor. Yüzde 70 gün ışığı alabilmesi için dağınık bir şekilde panel yerleşimleri yapılacak. Fizibite raporu dışında profesyonel bir firmadan da destek alınıyor. Nerelere panel konulması gerektiği belli olsun diye. Mağmat’taki belediye arazimizin tamamına panel kurmayacağız. Dağınık alanlara kuracağız.” ifadelerini kullandı. Santralin bir yılda yaklaşık 4 milyon 250 bin kilowatt saat enerji üretmesi bekleniyor. Belediyenin yıllık tüketimi 1 milyon 300 bin kilowatt saat. Tüketimi mahsuplaşıp 3 milyon kilowatt saati satması planlanıyor.