Trabzon'un kardeş şehri olan Dortmund'un skandal bildiriye imza atması sonrası Günebakış Gazetesi Almanca manşet ile durumu yazdı.

Trabzon'un kardeş şehri olan Dortmund'un skandal bildiriye imza atması sonrası Büyükşehir Belediyesinden bir kınama geldi. Almanya’nın Dortmund kenti, 2014 yılında yapılan karşılıklı görüşmeler sonucunda Trabzon’a kardeş şehir olarak ilan edilmişti. Kardeş şehir Dortmund geçtiğimiz günlerde skandal bir bildiriye imza attı. Bildiri Trabzon’da rahatsızlık yaratan bildiri, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisine taşındı.

Günebakış'tan Dortmund'a Almanca tepki!

Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz? Beşirli Çınaraltı Camisinin etrafı neden bakımsız ve sahipsiz?

Karar Trabzon'da şaşkınlık yarattı

İstanbul’da bombalar patlarken Dortmund Belediye Meclisinin Suriye ve Kuzey Irak’taki terör mahfillerine yapılan saldırıyı kınaması şaşkınlık yarattı. Önergeyi belediye meclisine Alman Sol Parti vererek, Türkiye’nin kınanmasını istedi. Meclise sunulan bildiri, belediye meclisine taşınan önerge, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) üyelerin oyu ile meclisten geçti. Oylamada sadece Türklerin kurduğu BVT'li meclis üyesi 'Hayır' dedi.

Türkiye’ye işgalci dediler (1)

Günebakış Gazetesi Almanca manşet ile çıktı

Almanya'da gerçekleşen bu durum sonrası Atilla Ataman konuyu gündeme bizzat getirdi ve çıkan karara sert çıktı. Trabzon'un köklü gazetelerinden olan Günebakış Gazetesi ise konuyu manşetine taşıyarak, Almance ve türkçe olarak "Dortmund'un büyük ayıbı (Dortmund's grösste Schande)" olarak 16 Kasım'daki sayısında olaya yer verdi. İstanbul'daki patlama sonrası bu kararın çıkması şaşkınlık yaratırken, Büyükşehir Belediye meclisi karşı kararı bir sonraki toplantıya bıraktı.

Türkiye’ye işgalci dediler (2)