Merkez Hakem Kurulu başkanı ve üyeleri, istifalarını TFF yönetimine sundu. Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi çok sayıda hakemi liste dışı bıraktığı için ağır eleştirilere hedef olan Ferhat Gündoğdu, baskılara daha fazla dayanamadı. Yeni MHK Başkanı olması beklenen Sabri Çelik, 16 Haziran’daki TFF Genel Kurulu’na dek bu görevi yürütecek.

Merkez Hakem Kurulu'nda Serdar Tatlı'nın istifasından sonra 27 Ekim'de göreve başlayan Ferhat Gündoğdu dönemi yaklaşık 6 ay sürdü. Aralarında Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi hakemlerin yer aldığı 13 hakemi klasman dışı bırakan kararı Tahkim Kurulu'ndan dönen Gündoğdu, Türk futbolunda tartışmalara sebep olmuştu.

- Yeni MHK Başkanı kim olacak?

Gündoğdu'dan boşalan MHK Başkanlığı görevine Sabri Çelik'in getirilmesi bekleniyor.

Daha önce 2 kez aynı görevi yürüten, Bülent Yavuz ve Hilmi Ok başkanlığındaki MHK'lerde de üye olarak görev yapan Çelik ve oluşturacağı ekip, 16 Haziran'da yapılacak TFF Olağanüstü Genel Kurulu'na dek MHK'yi yönetecek. Bu Genel Kurul'da seçilecek TFF Başkanı, yeni bir MHK oluşturacak.

Şota Arveladze Hull City ile yolları ayırdı! Şota Arveladze Hull City ile yolları ayırdı!

- Hakemler geri dönecek mi?

Haberde Gündoğdu'nun yerine Sabri Çelik'in getirilmesinin ardından liste dışı bırakılan hakem ve gözlemcilerin tamamının görevlerine dönmeleri beklendiği aktarıldı.

- Liste dışı bırakılan hakemler: Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Bahattin Şimşek, Hüseyin Göçek, Ali Palabıyık, Burak Şeker, Abdulkadir Bitigen, Suat Arslanboğa, Mert Güzenge, Tugay Kaan Numanoğlu, Alper Ulusoy, Halis Özkahya.

İşte yeni yönetim

Sabri Çelik yönetiminde Muhittin Boşat, Murat Ilgaz, Tolga Özkalfa ve Hikmet Öksüzoğlu'nun isimleri netleşti. Bu arada yeni kurulda eski MHK’den sadece Öksüzoğlu'nun devam etmesi dikkat çekti.

SABRİ ÇELİK KİMDİR?

Sabri Çelik, 1959 yılında İstanbul'da doğmuştur. Uzun yıllar 1. ligde hakemlik görevi yapmasının ardından yaşı dolayısıyla aktif hakemlik görevini bıraktı. Asıl mesleği öğretmenliktir. Sabri Çelik, 2004 yılında Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Birçok kez de UEFA adına maçlarda gözlemcilik yapmıştır. Yusuf Namoğlu'nun 13 Şubat 2019 tarihindeki istifasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören tarafından Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı (MHK) görevine Sabri Çelik getirildi. 4 Temmuz 2019 tarihinde Nihat Özdemir başkanlığında toplanan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu. Merkez Hakem Kurulu başkanı olarak Zekeriya Alp'i görevlendirdiğini açıkladı.