Yunanlar Ermenileri örnek alıyor

Karadeniz Teknik Üniversitesinde Pontus çalıştayı yapıldı

banner4
15 Mayıs 2017 Pazartesi 12:12
Yunanlar Ermenileri örnek alıyor
banner38

61MEDYA/BERKANT PARLAK-Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) “Tarihsel Arka Planıyla Pontus Meselesi” çalıştayı düzenlendi. KTÜ Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü tarafından Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen ve Türkiye’de bir ilk olan çalıştayda 17 akademisyen toplam 5 oturumda Pontus sorunuyla ilgili çalışmalarını sundu.

Çalıştay başkanlığını yapan KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz açılış konuşmasında 98 yıl önce Türkiye’yi işgale kalkan Yunanistan’a karşı mücadelenin başlangıcının yapıldığını anımsattı. Çalıştayla birlikte Pontus meselesinde Ermeni meselesinde olduğu gibi geç kalmama, propagandalara cevap verebilme ve iç kamuoyunu sağlıklı bir şekilde aydınlatma amacını güttüklerini belirten Öksüz “Biz KTÜ olarak bir bölge üniversitesi olma özelliğimizle sorumluluk aldık.” dedi.

Kurtuluş mücadelesinin kahramanlarından Hasan Tahsin’i anarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Öksüz “Bugün burada çok kıymetli, alanında yetişkin uzman bilim adamlarıyla birlikte siz değerli katılımcılarla çok değerli bilgiler ortaya çıkacak. Bu bilgiler sayenizde geniş kitlelere dolaştırmak ve bu coğrafya üzerine hesap yapan insanların hesaplarını tekrar bozmak adına önemli bir gün geçireceğiz.” diye konuştu.

Toplantının tarihinin özellikle mayıs ayına getirildiğini belirten Öksüz “Çünkü bu coğrafya üzerinde hesabı olanların hesabının bitmediğini yaşamakta olduğumuz süreçte bizlere gösteriyor. Yunanistan parlamentosu 24 Şubat 1994’te bir karar aldı ve 19 Mayıs’ı Pontus Soykırım Günü ilân ederek Ermenilerin yaklaşık bir asırdır sürdürmüş oldukları ve propaganda merkezli faaliyetlerini taklit ederek Türk milletine ve onun asil evlâtlarına ‘Siz soykırımcı bir milletin evlâtlarısınız.’ yaftasını yapıştırmaya çalışmaktalar. Biz de böylesi bir organizasyonla bilgi ve birikimimizi paylaşarak değerlendirme yapmak istedik.” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 15.05.2017 16:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.